Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai németek besztercei szilvából főzik a legjobb lekvárt

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Cs. É. • HÍREK • 2015. szeptember 06. 13:05
A gyulai németek besztercei szilvából főzik a legjobb lekvárt
A jó németvárosi lekvár cukor nélkül készül – árulta el a lekvár főzése terén nagy gyakorlatot szerzett Kern József

A nap kezdetén szemerkélő eső egyáltalán nem szegte kedvét a németvárosi „Máriás” házba igyekvőknek szombaton, hiszen a jó szilvalekvár főzése nem lehet időjárás függvénye. Így gondolták azok is, akik már reggel hét órakor az udvaron serénykedtek és alágyújtottak az üstöknek, mire pedig a tíz órakor kezdődő megnyitó ideje is elérkezett, az égbolt is derűsen ragyogott a hagyományos Németvárosi szilvalekvárfőzés és szilvalekváros sütemények versenynyapján.

____Eredeti-GYHRCSD_0003.JPG

sváb szilvalekvárfőzők a „Máriás” ház udvarában

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Meg is telt a németvárosi rendezvények új helyszínéül szolgáló „Máriás” ház udvara, szerepléstől izguló gyermekek, náluk sokkal izgatottabb szüleik, na és persze a büszke nagyszülők egyaránt a sörpadokkal telített udvaron várakoztak. Családi napra jött Gajda Róbert kormánymegbízott, a rendezvény fővédnöke is, aki köszöntőjében a rendezvény közösségteremtő erejét hangoztatta.

____Eredeti-GYHRCSD_0006.JPG

Gajda Róbert a rendezvény fővédnöke

– Az évszakoknak megfelelően itt mindig megszervezik azokat az eseményeket, amik a közösséget össze tudják hozni, egész évben megtaláljuk azokat az alkalmakat, amikor együtt lehetünk – mondta, majd a németvárosiak egész éves repertoárját – a disznóvágástól kezdve a májusfa állításán és a szüreti rendezvényen át, egészen a novemberi Márton-napi felvonulásig – felsorolta. 

A kormánymegbízott és a város első embere egyaránt hangsúlyozta a „Máriás” ház megmentésére való közös törekvést, amit Mittag Mónika, a Gyulai Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke kitartóan szorgalmaz, ők pedig igyekeznek megvalósítani.

– Ne feledjük el, hogy a világ nem velünk kezdődött, és hogy azt a tudást, ami az idősebbekben még megvan, nekünk kell átvenni, csak így tudjuk tovább vinni. Ilyen értékes tudás mindaz, ami a népi tudásban gyökeredzik – hangsúlyozta dr. Görgényi Ernő polgármester, aki ünnepi beszédében a város egyik legkiválóbb monográfiáját megíró Scherer Ferenc száz évvel ezelőtti bejegyzésével idézte fel a gyulai szilvafőzési hagyományokat. Az 1914-es esztendőben a gyulai határban 400 kateszteri hold szőlő és gyümölcsös volt a kisemberek kezén, a vidék egyik legfontosabb gyümölcse pedig a kiváló minőségű, édes besztercei szilva volt, amely lekvár főzésére épp annyira volt alkalmas, mint aszalásra vagy szilvórium főzésére. Százegy évvel ezelőtt még szekerek végtelen sora szállította a szilvát Nagyváradra, Kolozsvárra és a szomszédos vármegyékbe.

Azzal, hogy a németvárosiak felelevenítették a szilvafőzés hagyományát, nem csak a gyümölcs eképpen történő felhasználása éli reneszánszát, hanem nemzetiségként a magyar nép kultúráját is gazdagítják. Ezt már Mucsi András, Békés Megye Önkormányzata Közgyűlése társadalmi kapcsolatok bizottságának elnöke hangsúlyozta, aki előbb németül, majd magyar nyelven is köszöntötte a megjelenteket. Mucsi András arra biztatta a gyulaiakat, hogy legyenek büszkék arra, hogy egy több nemzetiségű településen élnek, főként pedig arra ösztönözte a gyulai sváb lakosságot, hogy őrizzék meg kultúrájukat és értékeiket.

Miután hivatalosan is megnyitotta a rendezvényt, valamennyi köszöntőt mondó felkötötte az ilyenkor hagyományos kötényt, és néhány perc erejéig kivette részét az akkorra már egyre sűrűsödő lekvár kavarásából.

– A jó németvárosi lekvár cukor nélkül készül – árulta el a lekvár főzése terén nagy gyakorlatot szerzett Kern József, miközben az üst alatti tűz egyenletes táplálásáról gondoskodott. A mintegy nyolc órás fövési idővel tervezett lekvár jó minőségű, érett besztercei szilvából készül, ami szintén a titkok egyik adaléka. A tartósítószereket nélkülöző készítmény évekig is remek minőségben áll el a spájzok polcain.

Amíg a lekvár főtt, az Implom József Általános Iskola német nemzetiségű tanulóinak műsora, majd a németvárosi óvodások táncos kavalkádja szórakoztatta a közönséget. Őket a Németvárosi Harmonikások és az Erkel Ferenc Ifjúsági Fúvószenekar tagjai váltották, miközben pedig Kepenyes Pál zenés műsorával szórakoztatta az egybegyűlteket, a türelmetlenebbek már a ciberét is megkóstolhatták.

A szilvás sütemények versenyére 11 óráig lehetett nevezni, aki azok megkóstolásáig nem bírt várni, a közben megfőtt németvárosi babgulyásból falatozhatott. A Kolibri együttes műsora alatt a Tóth Károlyné cukrászmester vezette süteményes zsűri is meghozta ítéletét, az ügyes kezű háziasszonyok pedig a K. Schriffert Hagyományőrző Kör elnökétől, Kovács Lajosné Murvai Zsuzsától vehették át jól megérdemelt díjaikat.

A mulatság ezzel még egyáltalán nem ért véget, hiszen az elkészült lekvár csuprokba, mázas edényekbe, befőttesüvegekbe töltögetése – és a versenyeztetett szilvás sütemények közös elfogyasztása – szintén kiváló közös programnak bizonyult.

GYULAI HÍRLAP • 2015. szeptember 08. 12:00
A jó németvárosi lekvár cukor nélkül készül – árulta el a lekvár főzése terén nagy gyakorlatot szerzett Kern József
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)