Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Tejútrendszerünk legidősebb ismert objektuma

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Márki-Zay Lajos • MAGAZIN • 2009. szeptember 25. 15:31
Tejútrendszerünk legidősebb ismert objektuma
Asztrofotózás Gyulán világszínvonalú távcsővel
Az M15 gömbhalmaz a Pegasusban

A Pegasus csillagképben található M15 gömbhalmaz, amelyet az itáliai születésű Jean-Dominique Maraldi  csillagász fedezett fel 1746. szeptember 7-én, több szempontból is érdekes. A tőlünk 40 ezer fényév körüli távolságra lévő gömbhalmaz, Tejútrendszerünk legidősebb ismert objektuma, amelynek korát 13,2 milliárd évre becsülik. A világegyetem életkora a modern precíziós csillagászat eredményei szerint 13,7 milliárd év, vagyis a gömbhalmaz csaknem egyidős az Univerzummal. Az M15 gömbhalmaz átmérője 100 fényévre tehető. Jelenleg 107 km/sec sebességgel közeledik felénk. Ez az egyetlen gömbhalmaz, amelyben planetáris (képileg bolygóra hasonlító) ködöt is sikerült felfedezni. Központi részének sűrűségét csak Tejútrendszerünk centrális vidékének sűrűsége múlja felül. Nem is olyan régen, belsejében fekete lyukat is felfedeztek, amelynek tömege a Nap tömegének 2000-szerese. Erős röntgenforrás. A benne ismert pulzárok száma 9, és ma már 112 változó csillagáról tudunk.  Ezek közül hármat, a 20. század nemzetközileg is kiemelkedő magyar égi mechanikusa, Izsák Imre fedezett fel, még Magyarországon. Korai publikációinak egyikében számolt be erről 1952-ben Három új változócsillag az M15 gömbhalmazban címmel.

Izsák Imre (1929-1965) most lenne 80 éves. A tragikusan korán elhunyt tudós 1956-ban hagyta el Magyarországot, és igen fiatalon a Smithsonian Astrophysical Observatory osztályvezetője, valamint a NASA munkatársa lett. Ő mutatta ki a mesterséges holdak mozgásából, hogy a Föld egyenlítői keresztmetszete nem kör, hanem ellipszis. 1970-ben krátert neveztek el róla a Holdon.

A felvétel Gyula-városerdőn készült az EDF206 refraktorral 2009. augusztus 21-én, 22óra 27 perckor 74” expozícióval. A felvételt készítette és feldolgozta Márki-Zay Lajos.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)