Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Újabb lehetőségek az Univerzumban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. május 20. 18:00
Újabb lehetőségek az Univerzumban
Élet nyomai után kutatnak a Kepler-űrtávcső által felfedezett 86 Földhöz hasonló planétán
Az Allan Telescope Array program műszerhálózata. Forrás: www.seti.org

A Kepler-űrtávcső által felfedezett 1235 új exobolygó-jelöltből 86 Föld-szerű planétát kezdtek vizsgálni a napokban a Kaliforniai Egyetem csillagászai. A kutatás célja a bolygókon létező fejlett civilizációk nyomainak keresése, már ha léteznek, és ha a rádiótartományban nyomot hagynak maguk után.

A keresés 2011 május 8-án kezdődött a green banki Bobert C. Byrd rádiótávcsővel, amely jelenleg a világon a legnagyobb, mozgatható antennájú rádióteleszkóp. Eddig egy órányi adatot gyűjtöttek össze 8 bolygóról. A méréssorozat addig folytatódik majd, amíg össze nem gyűlik 24 órányi adatsor mind a 86 objektumról. Ezek után, egy gyors analízist követően, az adatokat további vizsgálat céljára szétosztják a SETI mintegy egymillió felhasználójának.

A SETI Allan Telescope Array programjapénzügyi gondok miatt leállt. Azóta s Kaliforniában található műszerhálózatot a SETI Intézet és a Kalifornia-Berkeley Rádiókutató Laboratórium együttesen üzemelteti pályázati pénzből. Sajnos a rendszer működését biztosító pénzügyi fedezet azonban megfogyatkozott és legkésőbb 2013-ban állhat ismét működésbe a rendszer, ami attól kezdve  2018-ig fogja végezni folyamatosan a méréseket. Az Allan Telescope Array nevű programjukban 42 darab 6,2 méter átmérőjű, különálló rádiótávcsövet tartalmazó rendszert használtak a földön kívüli intelligenciák által esetleg kisugárzott értelmes rádiójelek keresésére. A műszerhálózat 350 antennával érné el a tervezett teljes kiépítettségét a jövőben, ami egy 100 méteres antenna jelgyűjtő képességével lenne egyenértékű.

A kiválasztott Föld-szerű bolygók a csillagaik lakhatósági zónáiban keringenek, amely azt jelenti, hogy a felszínükön az esetlegesen jelenlévő víz folyékony halmazállapotban lehet. Jelenlegi ismereteink és elképzeléseink szerint a folyékony víz alapvetően fontos az élet kialakulásához. A Földön minden élet szén és víz alapú, s ez igaz lehet bárhol máshol az Univerzumban is. A szén kulcsfontosságú a földi élethez. Képes kovalens kötés kialakítására a nem-fém atomokkal, különösen a nitrogénnel, oxigénnel és a hidrogénnel. Az élethez a szénnek oxidált és redukált formában is jelen kell lennie. A szén- és oxigéntartalmú vegyületek egyik megnyilvánulási formái a szénhidrátok, amelyek átalakításából az élőlények energiájukat fedezik. A víznek pedig, a poláros oldószer, a biokémiai reakciók színhelyéül szolgáló és a semleges pH-val rendelkező tulajdonságai fontosak az élet fennmaradásához.

A vizsgálathoz azért választották a green banki óriást, mert a SETI kutatások zömét végző hagyományos rádiótávcsövek fizikailag képtelenek az északon elhelyezkedő Kepler-mezőt észlelni. A tervezett 24 órányi adatsor első hallásra kevésnek tűnik, de ezen idő alatt a Byrd távcső a fejlett műszereivel annyi adatot képes rögzíteni, mint a hagyományos rádió teleszkópok egy teljes év alatt. A csillagászok remélik, hogy a nyugat-virginiai Green Bankbe telepített teleszkóp, ha nem is pótolhatja az Allan Telescope Array programot, de értékes információkkal szolgálhat azokról a bolygókról, ahol lehetséges az élet.

 

A green banki Byrd rádiótávcső. Forrás: www.gb.nrao.edu
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)