Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Drogprevenciós tanácsadók várják az aggódó szülőket a Gyulai Rendőrkapitányságon

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2014. december 15. 09:00
Drogprevenciós tanácsadók várják az aggódó szülőket a Gyulai Rendőrkapitányságon
Kovácsné Szőke Gizella r. őrnagy minden hónap első hétfőjén 9 és 10 óra között tart fogadóórát Gyulán
A Gyulai Rendőrkapitányság. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

Új drogprevenciós programot indított útjára a rendőrség 2014 szeptemberében. A fiatalkorúak kábítószer-fogyasztásának visszaszorítását megcélzó kezdeményezés keretein belül Békés megyében 8 tanácsadó tart rendszeresen fogadóórákat és telefonos ügyeletet. A szakemberekkel való konzultáció lehetősége Gyula városában is biztosított az érdeklődők számára.

- A programban kiemelt partnerként kezeljük a szülőket és a családokat, mert már hosszú ideje azt tapasztaljuk, hogy a szülőkkel együttműködve lehet eredményeket elérni. Az új program célja, hogy minden 12 és 18 év közötti gyermeket nevelő szülő lehetőséget kapjon arra, hogy közvetlenül, személyesen is halljon arról, hogy a kábítószer-fogyasztásnak milyen büntetőjogi következményei, kockázatai vannak – tájékoztatta a Gyulai Hírlapot Kovácsné Szőke Gizella r. őrnagy, aki a program keretében a Gyulai Rendőrkapitányságon minden hónap első hétfőjén, 9 és 10 óra között tart fogadóórát.

Kovácsné Szőke Gizella elmondta, Gyulán őt jelölték ki a program végrehajtására, ám szükség esetén kollegája, Zahorecz Pál rendőr alezredes helyettesíti őt. A programban résztvevő rendőrök előadásokat és interaktív fórumokat tartanak a 12 és 18 év közötti gyermekeket nevelő szülőknek, illetve családoknak a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos kockázatokról, de ezen kívül személyesen, telefonon és elektronikus úton is felvehetik velük a kapcsolatot az aggódó szülők.

- Az illetékességi területünkön – tehát Gyula, Elek, Kétegyháza, Lőkösháza viszonylatában – található alap- és középfokú iskolákban is meghirdettük a programot, így kérés esetén ki is megyünk az intézményekhez előadásokat tartani. Emellett az illetékességi területünkhöz tartozó civil szervezeteknek, egyházaknak, családsegítő központoknak, gyermekjóléti szolgálatoknak és a közmunkaprogramban résztvevő szülőknek is tartunk tájékoztatókat. Havonta egy alkalommal hirdettünk személyes fogadóórát, valamint minden hónap második és harmadik hétfőjén telefonon is megkereshetnek minket mindazok, akik segítségre szorulnak – közölte lapunkkal Kovácsné Szőke Gizella.

A rendőr őrnagy hozzátette, Gyula városában magánszemély – a program kapcsán – egyelőre nem kereste fel a rendőrséget, viszont iskolák már több alkalommal kérték fel a tanácsadókat szülői értekezletek megtartására.

Kovácsné Szőke Gizella lapunknak elmondta, az elmúlt évek tapasztalatai alapján úgy látják, a fiatalok körében egyre gyakoribbá vált az új pszichoaktív anyagok használata, mivel ezek viszonylag olcsón beszerezhető szerek. Mindezek ellenére használatuk különösen veszélyes, mert az új pszichoaktív anyagok szervezetre gyakorolt hatásai nem kiszámíthatók, és könnyen függővé válnak fogyasztóik. A rendőr őrnagy kiemelte, több olyan esettel találkoztak már – a Gyulai Rendőrkapitányság illetékességi területén is – mely során efféle anyagok fogyasztása miatt kerültek kórházba a fiatalok.

Kovácsné Szőke Gizella hozzátette, bár a pszichoaktív szerek használata komoly egészségügyi következményekkel járhat, a csekély mennyiséget meg nem haladó beszerzését, tartását és ezáltal a fogyasztását a jogalkotó nem nyilvánította büntetendő cselekménynek. Ezért is fontos, hogy a szülőkkel együttműködve oldják meg ezt a problémát.

- A kábítószerfogyasztás tünetei igen sokfélék lehetnek. Ha a gyermek addigi viselkedése hirtelen nagyon megváltozik, zárkózottá, vagy mozgékonnyá válik, ha elfelejti elvégezni a feladatait, ha hirtelen romlik a tanulmányi eredménye, ha nem tartja a kapcsolatot a barátaival, ha a szülőknek semmit nem mond el, akkor azonnal reagálnunk kell, hiszen ezek mind figyelmeztető jelek lehetnek. Érdemes ilyenkor szakember segítségét kérni. A tanácsadás során épp ezért arról is tájékoztatjuk a szülőket, hogy milyen segítő intézményekhez fordulhatnak. Például a Drogambulanciához, vagy gyermekjóléti szolgálathoz, pszichológushoz, pszichiáterhez. Hiszen fontos, hogy a szülő ne érezze magát egyedül a bajban – tette hozzá Kovácsné Szőke Gizella.

A Gyulai Hírlapnak Zahorecz Pál r. alezredes kifejtette, az új program rendkívül fontos célt szolgál, hiszen korunk egyik legnagyobb veszélye a kábítószerfogyasztás, mely kapcsán a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.

- A legnagyobb gond az, hogy napjainkban a fiatalok egy része ahelyett, hogy segítséget kérne, megbeszélné szüleivel vagy szakemberrel a problémáját, szerekhez nyúl. Olyan anyagokhoz, melynek eredetét, hatását nem is ismeri. Nyilván ehhez hozzájárul az a miliő, amelyben élnek, a baráti társaság, a kitűnési vágy és különböző deviáns magatartászavarok. Véleményem szerint a program révén valamelyest megpróbálhatjuk a szülőket, iskolákat arra ösztönözni, hogy ismerjék fel azokat a jeleket, amelyek kábítószerfogyasztásra utalhatnak. Hiszen a jelzés mindig megtörténik, ha efféle dolog áll a háttérben – fejtette ki véleményét a program jelentőségéről Zahorecz Pál.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)