Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Újabb hetven körte- és almafával gazdagodott a gyulai tündérkert

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • HÍREK • 2014. november 18. 09:00
Újabb hetven körte- és almafával gazdagodott a gyulai tündérkert
A Régi Gyümölcsfajták Baráti Köre jövő héten további 100 csemetét ültet el
A Régi Gyümölcsfajták Baráti Köre a gyulai tündérkertben. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs

Tejfehér köddel indult november idusának reggele, ám a Régi Gyümölcsfajták Baráti Körének tagjait nem riasztotta vissza attól, hogy újabb facsemetéket ültessenek a gyulai Kálvária-domb melletti tündérkertbe. Aznap hetven őshonos körte- és almafával gazdagodott a gyűjtemény. A Wenckheim Krisztina Közalapítvány tagjaiból verbuválódott csapat áldásos munkájában több diák is segédkezett, sőt, az új életterükbe került flórát örökbe is fogadhatták a gyerekek.

A Gyulai Hírlapnak Szűcs Gergely, a baráti kör egyik kertésze elmondta, a csemeték oltóhajtásai az érdi és az újfehértói kutatóintézetben őrzött fákról származnak. A szakember hozzáfűzte: november 22-én, szombaton 10 órától további 100 csemetét ültetnek el. Aznap vendégek érkeznek Lőkösházáról, Almáskamarásról, Békésről és Békéscsabáról, hogy megszemléljék a gyulai tündérkertet, hogy csatlakozzanak a mozgalomhoz, és saját településükön is létrehozzanak egy hasonló kertet, amely őrzi az őshonos génállományt, amelynek egyedeit azután gyerekek is „adoptálhatják”.

Ottjártunkkor Csontos Zsanett egy körtefát fogadott örökbe a tündérkertben. A Gyulai Hírlapnak a Karácsonyi János Katolikus Gimnázium tizedikes tanulója elmondta, nagyon szereti a természetet, és szívesen vállalja a felelősséget, ami a fa gondozásával jár. Körtefája hamarosan nevet is kap majd gazdájától.

Pomázi Ferenc kertész a helyszínen lapunknak kifejtette, a tavaszi és őszi faültetések között a leglényegesebb különbség, hogy ősszel jóval nagyobb a gyökereztetési biztonság. Tavaszi ültetés után nem sokkal jöhet egy nyári szárazság, ami veszélyt jelent a frissen kiültetett növényre.

- Ami viszont ilyenkor, ősszel a facsemeték rovására mehet, a vadkár, amely viszont sokkal komolyabb feladatot – például kerítésépítés, vadháló kihelyezése – ró az emberre. Az ősszel elültetett növények, ahogy növekszik a napfényes órák száma, már indulnak. Még ha a rügyeket nem is igen hajtogatják, ahogy melegszik az idő, a föld alatt a gyökerek már dolgoznak – tájékoztatta a Gyulai Hírlapot Pomázi Ferenc.

 

Képünkön Csontos Zsanett és Szűcs Gergely. Fotó: Gyulai Hírlap - Oláh Szabolcs
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)