Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A dohányzásról való leszokást segítették a gyulai kórház tüdőgondozó intézetében

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2014. december 11. 09:00
A dohányzásról való leszokást segítették a gyulai kórház tüdőgondozó intézetében
A gyulai, leszokást támogató bázison mintegy ötvenen vettek részt a csoportos tanácsadásokon
A Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház szakrendelője. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

Mintegy ötvenen vettek részt Gyula városában az Európai Unió támogatásával megvalósuló, "Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok - Dohányzás leszokás támogató pontok kialakítása a tüdőgondozó intézetek bázisán" című programban. A konzorciumi projekt 2013 októberében indult, és idén ősszel fejeződött be, mely idő alatt a régió négy helyszínén, a konzorciumvezető Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház gyulai és szeghalmi tüdőgondozójában, valamint a békéscsabai dr. Réthy Pál Kórházban és a békési Egyesített Egészségügyi Intézmény és Rendelőintézetben zajlottak a leszokást segítő tanácsadások.

- A program keretében a tüdőgondozó intézeteknek lehetőségük nyílt arra, hogy csoportos, dohányzásról leszoktató foglalkozásokat tartsanak. A projekt során az intézetek kialakíthattak egy-egy termet, ahol a tanácsadásokat lebonyolíthatták, valamint beszerezhették a foglalkozásokhoz szükséges szemléltető eszközöket, mint például flipchart táblát, vagy projektort – tájékoztatta a Gyulai Hírlapot Baukóné Csomós Judit, projektmenedzser.

A projektmenedzser lapunknak elmondta, a programban részt vevő pácienseket minden intézetben meghatározott szakmai szempontok alapján választották ki, akik ezt követően egy hat alkalomból álló tanácsadássorozaton vehettek részt.

- Mindegyik tüdőgondozóban 50 dohányzó személyt vontak be a foglalkozásokba, így összesen 200 páciens vett részt a projektben, akik mindannyian önként jelentkezhettek a programba. Egy-egy foglalkozás körülbelül két órát vett igénybe, mely során nem csupán tájékoztató jellegű előadásokat hallhattak a résztvevők, hanem tulajdonképpen egy interaktív találkozó részesei lehettek, ahol személyes, speciális problémáikat is megoszthatták, megbeszélhették a jelenlévő szakemberekkel. A páciensek elmondhatták, hogy hogyan és miért szoktak rá a dohányzásra, miért döntöttek úgy, hogy véglegesen meg szeretnének válni ettől a káros szenvedélyüktől, és mi okozza számukra a legnagyobb nehézséget a leszokásban – foglalta össze a tanácsadások lényegét Baukóné Csomós Judit.

A projektmenedzser kiemelte, a módszertant az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézetben működő Országos Dohányzásleszokás Támogatási Módszertani Központ dolgozta ki speciálisan erre a projektre, így nem csupán Békés megyében, de az ország minden tüdőgondozójában ezt a fajta a csoportos leszoktatási eljárást alkalmazták a projektben résztvevő szakemberek.

- A tanácsadások után úgynevezett utánkövetési folyamat indul 6 és 12 hónap elteltével, mivel folyamatosan tartanunk kell a kapcsolatot a páciensekkel a foglalkozások után is, hogy kiderítsük: be tudták-e tartani a tanácsokat, észlelnek-e valamilyen változást, hogyan kamatoztatták a hat alkalom során elsajátított ismerteket, sikerült-e teljes mértékben leszokniuk a dohányzásról. Sokaknak ugyanis ez nem megy egyik napról a másikra, hiszen vannak olyanok, akik csak úgy képesek lemondani a dohányzásról, ha lépésről lépésre csökkentik az elszívott cigaretták számát – mondta lapunknak Baukóné Csomós Judit.

A projektmenedzser hozzátette, jelenleg a program első szakasza lezárult, ám az OEP támogatása révén, a következő három évben továbbra is biztosított a lehetőség a dohányzásról leszokni vágyók részére, hogy hasonló, csoportos foglalkozásokon vegyenek részt.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)