Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Pitti Katalin szerint a zene és színház mindig nevel és örömet ad

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • T. P. MAGAZIN • 2016. május 24. 14:00
Pitti Katalin szerint a zene és színház mindig nevel és örömet ad
A Liszt Ferenc-díjas operaénekes két előadást tartott Gyulán
Az Opera Nagykövetei program keretében a Karácsonyi János Katolikus Gimnázium és Általános Iskola vendége volt Pitti Katalin Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, érdemes művész. A 2013-ban indult programot a Magyar Állami Operaház hirdette meg. Az ötlet Ókovács Szilvesztertől, az Operaház főigazgatójától származik.
____Eredeti-pitti_7.jpg

Pitti Katalin előadása a Karácsonyi János Katolikus Általános Iskolában 

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter 

– Már több ízben énekeltem Gyulán. Ez a program a főigazgatónk, Ókovács Szilveszter és az Emberi Erőforrások Minisztériumának közös projektje, azzal a célzattal, hogy iskolákhoz visszük el az opera műfajának kincseit. Én a „Beszéd és az éneklés kapcsolata” címmel tartok előadást. Ebben a témakörben igyekszem a gyerekeknek minél többet átadni olyasmit, ami az élet dolgairól szól, hiszen minden prózai és minden dalba foglalt mű az élet dolgairól szól – mondta Pitti Katalin.

A művésznő már harmadik esztendeje járja az országot, lassan a 180. előadásánál tart. Arra a kérdésre, hogy hogyan viszonyulnak a gyerekek hozzá és a témához, a legjobbakat tudja mondani.

– Mind a kicsik, harmadikostól a nyolcadik osztályokig, mind a középiskolások hallgatnak és figyelnek. Nyilván másképp kell előadni a két korosztálynak, de megvannak az eszközeim arra, hogy a figyelmük megmaradjon, mert igyekszem játékosan és interaktívan bevonni őket. A színházban sem egyedül van az ember, a közönséggel együtt jön létre az, ami aznap este létrejön.

Az operaénekesnő azt mondja, hogy először azt kellett kitalálnia, hogy hogyan és mire vezesse rá a gyerekeket. Majd kétórás előadásokat tart, de igyekszik úgy átadni a tudását, hogy a lelke nyitott legyen, hiszen ez nagyon fontos a pedagógusmunkában.

– Jelen pillanatban én is pedagógus vagyok, több helyen is tanítok. Az a helyzet, hogy a tanításon keresztül az ember sokkal többet tud meg önmagáról, így még pontosabban és céltudatosabban tud dolgozni. Ez egy misszió, én annak is tekintem. Négy előadás kötelező egy hónapban, de én sokszor hat, nyolc, tizenkét előadást csinálok egy hónapban. A mostani előadáson csak próza lesz, valamint felvételeket hallgatunk.

A program egyik fő célja az, hogy egy új, operába járó generációt neveljen ki a fiatalokból. A kérdésemre, miszerint van-e már ennek valami látszatja, az énekesnő nem tud pontos választ adni.

– Én pontosan nem tudom lemérni, de vannak nyilvánvalóan kimutatások. Sok iskolából és településről mennek a fiatalok, hiszen három gombóc fagyi árából el lehet jutni egy előadásra. A felnőtteknek kell segíteniük őket, például az önkormányzatnak vagy egy szülői munkaközösségnek, hogy eljuthassanak oda. Azt mondhatom, hogy abszolút sikeres a program, és szerintem nagyon fontos, hogy a gyerekekhez ezt odavigyük, hiszen annyi információ éri az embert, és nagyon nehéz kiválasztani, hogy mi köztük a fontos, mi az, ami engem egy értékes, emberi útra terel. A zene és a színház mindig nevel, vigasztal, örömet ad, ezek nélkül az ember élete sivár.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)