Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai kampányszűrő hét a védőoltások fontosságára is felhívta a figyelmet

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. június 19. 14:00
A gyulai kampányszűrő hét a védőoltások fontosságára is felhívta a figyelmet
Dr. Zátonyi Adél: A védőoltások nemcsak a beoltott egyént, de a környezetében élőket is megvédik
____Eredeti-IMG_9222.JPG

Képünkön: dr. Zátonyi Adél 

Fotó: Gyulai Hírlap – Fekete Cintia

A gyulai kampányszűrő hét záró, Védőoltások - fókuszban az újdonságok című programjára várta a gyulaiakat az  Egészséges Városért Közalapítvány és az Egészségügyi Alapellátási Intézmény Egészségfejlesztési Irodája június 18-án, a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház Árvay-termében. Az oltások fontosságáról dr. Zátonyi Adél csecsemő és gyermekgyógyász, neonatológus szakorvos, megyei védőoltási szaktanácsadó tájékoztatta lapunkat.

A szakorvos elmondta, a védőoltások nemcsak a beoltott egyént, de a környezetében élőket is megvédik.

- A védőoltás révén a környezetünkben élők is passzívan védetté válnak. A beoltott egyén ugyanis nem hordoz kórokozókat, s így nem tudja megfertőzni a közelében élőket. Ez azért is fontos, mert a kisgyermekek számtalan baktériumot és vírust vihetnek haza az iskolából, óvodából, s ezáltal könnyen megbetegíthetik az ún. immungyenge családtagjaikat, az újszülötteket, vagy az idősebbeket – fejtette ki dr. Zátonyi Adél.

A szaktanácsadó szerint az egyik legfontosabb védőoltás az agyhártyagyulladás, a Neisseria meningitidis baktérium elleni oltás, melyet célszerű még csecsemőkorban beadatni, hiszen ez a baktérium számos haláleset okozója lehet ebben az életszakaszban.

- Ugyanez a kórokozó a tinédzserek körében sokkal nagyobb arányban fordul elő, aminek az egyik oka az, hogy a fiatalok sok időt töltenek együtt, egymás poharából, üvegéből isznak és így a betegségek könnyebben terjednek. Ez ellen rendelkezünk védőoltásokkal, egy, illetve négy komponensűvel, de megjelent egy új oltóanyag is, ami a baktérium B csoportja ellen nyújt védelmet – részletezte a szakorvos.

____Eredeti-IMG_9216.JPG

Dr. Zátonyi Adél: Súlyos tévhit, hogy a bárányhimlőn át kell esni

A bárányhimlővel kapcsolatban dr. Zátonyi Adél  hangsúlyozta, súlyos tévhit, hogy ezen a betegségen át kell esni. A bárányhimlőnek ugyanis komoly szövődményei lehetnek, úgymint középfülgyulladás, tüdőgyulladás, vagy egyéb idegrendszeri tünetek.

-  A védőoltást célszerű beadatni, amivel nemcsak a betegséget, hanem az annak szövődményeként kialakuló övsömört is elkerülhetjük, ami nagy fájdalommal jár, és nehezen gyógyul. Ez gyakran jelentkezik olyan nagyszülőnél, aki a bárányhimlős unokájára vigyáz – jegyezte meg dr. Zátonyi Adél.

A szakember szerint nem lehet kétséges az oltások létjogosultsága, ám sokan – a tájékozatlanság miatt – tartanak tőlük. Dr. Zátonyi Adél úgy fogalmazott, a vakcinák mind olyan betegségektől óvják meg gyermekeinket, melyek gyógyszerrel nem gyógyíthatóak.

- A vírusok ellen jelenleg nem rendelkezünk megfelelő gyógyszerekkel. Vannak ugyan vírus elleni készítmények, de ezek a vírus szaporodását gátolják meg. Az antibiotikumok a baktériumok egy része ellen használhatóak, de az oltások olyan baktériumok ellen nyújtanak védelmet, amelyek gyors lefolyású, halálhoz vezető betegséget okoznak. Van olyan eset, amikor nem a baktérium, hanem az általa termelt toxin öli meg a beteget. A toxinok ellen – mint a tetanus toxin – pedig szintén csak védőoltásokkal rendelkezünk – tette hozzá végül dr. Zátonyi Adél.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)