Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Távcsövek világa

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Korsós Marianna • MAGAZIN • 2011. augusztus 19. 19:00
Távcsövek világa
Milyen is lehet belenézni egy távcsőbe, és mi a különbség a különböző méretű és fajtájú távcsövek között
A Lófej-ködtől balra látható fényes csillag a Zéta Orionis. Forrás: mcse.hu

Az égbolton nagyon sok objektumot, jelenséget figyelhetünk meg a távcsövek segítségével. A megfigyelések egyik nagy előnye a szabadszemes megfigyeléshez képest, hogy az objektumokat felnagyítja és a sokkal halványabbakat is meg tudunk figyelni velük.

Az igazi csillagászati távcsöveket az átmérőjük nagysága szerint szokták osztályozni. A legkisebb átmérőjű  5-6 cm-es kis távcsövek segítségével a Napon és a Holdon lévő részleteket lehet megfigyelni, illetve a nap és holdfogyatkozásokat lehet velük figyelemmel követni. A Naprendszerünk bolygóinak korong alakját vélhetjük felfedezni bennük, illetve a Vénusz fázisait és a Jupiter két fősávját lehet látni. De ezeken kívül még számos fényes mélyég-objektumot, mint például a nyílt- és gömbhalmazokat illetve néhány fényesebb galaxist, vagy nagyobb planetáris ködöket is láthatunk ezekkel a távcsövekkel. A szerencsésebbek a legfényesebb üstökösöket is figyelemmel követhetik.

A 8-10 cm-es átmérőjű távcsövek már valamivel komolyabbak. Számos galaxist és ködöt sokkal nagyobb felbontásban nézhetjük, mint az 5-6 cm átmérőjű távcsövekkel, s arról nem is beszélve, hogy a részleteket is megfigyelhetjük a bolygókon, illetve a négy Jupiter-hold is elénk tárul.

A 12 és a 15 cm közötti átmérőjű távcsöveket két okból is sokkal kedveltebbek az amatőrcsillagászok között. Az egyik ok, hogy ezeket még könnyen lehet hordozni és a másik igazán nyomós ok, hogy nagyon jó a felbontó képességük. Ezernyi mélyég-objektumot figyelhetünk meg velük. A nyílthalmazok javát részleteiben láthatjuk, illetve a gömbhalmazok majdnem mindegyike grízes hatást mutat, ráadásul még egy részük szinte teljesen fel is bontható. Sok köd is felismerhetővé válik még kis nagyítás mellett is. A galaxisok kb. 12-13 m-s fényességhatárig észrevehetőek és ha fényesebb galaxisok kerülnek a látóterünkbe, azokban részleteket is megkülönböztethetünk. Viszont ne várjuk, hogy a mélyég-objektumok színesek lesznek, mint az albumokban, mivel a színérzékeny látósejtek éjjel kikapcsolnak és a világot fekete-fehérben, esetleg a nagyon fényes objektumoknál nagyon enyhe pasztellszínekben, halványzöld, halványkék, halványsárga színekben láthatjuk. Ezekkel a távcsövekkel évente akár 3-4 üstököst is megfigyelhetünk. A Naprendszerünk bolygóinak felszíni alakzatai is jól felismerhetők, így képzeletben akár körbesétálhatunk a megfigyelt bolygókon. Az asztrofotózáshoz kedvet érzők már bátran használhatják ezeket a távcsöveket, hiszen ezek már elegendő fényt tudnak össze gyűjteni és így szép látványos fotókat készíthetünk, pont olyanokat, mint a fotóalbumokban lévőek.

A 20 cm-nél nagyobb átmérőjű távcsöveknél már kinyílik az ég. A hátrányuk csak annyi, hogy szállításuk és összeszerelésük egy ideális helyen már szervezés kérdése. A távcsőben a mélyég-objektumok nem csak halvány foltok, hanem egyre több részlettel bíró egyedi objektumok. A Messier lista spirálgalaxisai már szépen mutatják szerkezetüket és a legtöbb gömbhalmazt részleteire bontják. A nagyon halvány nyílthalmazok is már megmutatják a csillagaikat ezekben a távcsövekben. A planetáris ködök belső szerkezetét is tudjuk tanulmányozni általuk. Aki amatőrcsillagász szeretne lenni és a csillagászat minden területén örömét leli, azoknak ez a távcsőméret a legmegfelelőbb, hiszen szinte minden területe művelhető és egy életre szóló megfigyelőprogramot állíthat össze magának.

Összegezve elmondható, hogy minél nagyobb távcsövet használunk, annál többet látunk a Világegyetemből. Igazából az sem mindegy, hogy tükrös vagy lencsés távcsövet választunk. A lencsés távcsövek sokkal szebb leképezést adnak, mint a tükrösek, de sajnos sokkal drágábbak is. Tehát aki távcsővásárlásban gondolkodik, mert elszántságot érez arra, hogy betekintsen egy gyönyörű és rejtélyes világba annak érdemes jól szétnézni az interneten és az igényéhez megfelelőt választani.

 

Lagúna-köd. Forrás: mcse.hu
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)