Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gyula immáron jazzvilágváros

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Oláh Szabolcs • KULTÚRA • 2016. július 26. 17:30
Gyula immáron jazzvilágváros
A Gyulai Vár Jazz Fesztivál 25 esztendős jubileumán fellépett Al Di Meola, a Grencsó Kollektíva, a Balázs Elemér Group és a Gyulai Big Band
Ezüstjubileumát ünnepelte a Gyulai Vár Jazz Fesztivál, negyed évszázaddal ezelőtt indult útjára a jazzünnepek sora, amely a műfaj hazai talentumai mellett a világ legismertebb sztárjait is rendre fölsorakoztatta. Az elmúlt években olyan nevek fordultak meg a jazzfesztivál programjában, amely még megyei viszonylatban is lenyűgöző. Gyulán játszott a teljesség igény nélkül Mike Stern, Billy Cobham, a Joe Zawinul Syndicate, Dave Holland vagy éppen Al Di Meola. És mivel az ünnepre a Gyulai Várszínház az elmúlt 25 esztendő legsikeresebb produkcióiból válogatott közönségének, így az olasz származású, amerikai virtuóz újra eljött városunkba lereszelni egy-két pengetőt, és elkápráztatni a nagyérdeműt. A világsztár koncertje előtt három magyar zenekar lépett föl.
____Eredeti-GYHRCSD_076.JPG

Al di meola a XXV. Gyulai Vár Jazz Fesztiválon

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A Gyulai Big Band

A Gyulai Big Band, mint házigazda évről évre lehetőséget kap, hogy bemelegítse a jazzfesztivál közönségét. Repertoárjukban javarészt szving, dixieland és boogie-woogie műfajban csendültek föl számok olyan szerzők partitúrájából, mint Dean Sorenson, Acker Bilk, Call Porter, Sammy Nestico, Call Porter és Brian Setzer. A több mint két évtizede alakult formáció ezúttal tizenhét taggal lépett színre, s mint ahogy azt már megszokhattuk, a városunk nevét viselő bandában tapasztalt muzsikusok és számos ifjú tehetség játszott együtt: Kepenyes Pál, Vicze Gabriella, Döge Csaba, Falaty Bence, Szőke Mihály, Szalma Borbála, Jurdi Dániel, Resetár Attila, Macskin Dávid, Horváth Márk, Pap Gábor, Tóth Sándor, Bogdán Gábor, Zsila József, Gál István, Vadász Gellért és Uhrin Zoltán.

A Balázs Elemér Group

A Balázs Elemér Group 16 évvel ezelőtt alakult, azóta a világ számos országában bemutatkozott. Legutóbb az amerikai kontinensen játszottak, koncerteztek adtak Kanadában illetve az Egyesült Államokban. Gyulán legutóbbi, az Örök szerelem című lemezük dalaiból adtak ízelítőt, amelyet nemrégen Fonogram díjjal ismert el a szakma. A muzikális dobos, Balázs Elemér együttesében a hazai jazzélet számtalan kiválósága megfordult már, aznap este Czibere József (ütőhangszerek), Lakatos „Pecek” Krisztián (bőgő), Balázs József (zongora), Bende Zsolt (gitár), valamint Hajdu Klára és Szakonyi Milán (ének) erősítették csapatát. Előadásukban a közönség javarészt kellemes, fülbemászó dallamokat és virtuóz hangszeres szólókat felvonultató számokat hallhatott, amelyek különlegességét a két szólamú – és nemű – ének, a szintetizátor-zongora, valamint a dobos és ütőhangszeres összjátéka, és általában véve a széles spektrumú hangszerelés adta.

Grencsó István és Benkő Róbert

Az est harmadik fellépője, a Grencsó Kollektíva már jóval „nyitottabb füleket” igényelt, hiszen a kvartett a jazzen belül – és olykor kívül is – több stílust halmozott föl, akár egy tételen belül is. A kísérletező, avantgarde muzsikában szving, bebop, folk és free elemek épültek egymásra. Grencsó István (szaxofon, fuvola) 1984-ben alapította kollektívájában Benkő Róbert bőgőst, Pozsár Máté zongoristát és Miklós Szilveszter dobost hallhattuk. A zenekarvezető igazi multiinstrumentalista, aki nemcsak számtalan fúvós hangszeren zenél, de újabban énekel, és gitáron is játszik. Csaknem négy évtizedes szakmai múltját tekintve ki lehet mondani, hogy minden műfajban jelen van a rocktól és etnótól kezdve, az elektronikus illetve komolyzenén át természetesen a jazzig. És nem bezárólag. A zenekar oldalán ez áll: kompromisszumoktól mentes, szabad zenét játszanak. A Grencsó Kollektíva lendületes és egyedi kompozíciói tartalmas színfoltja volt a fesztiválnak.

Jött a fénypont. Muszáj úgy fogalmazni: Al Di Meola ELŐSZÖR 2003-ban lépett fel Gyulán. Akkor a vár előtt zenélt, idén pedig a tószínpadon adott koncertet szépszámú közönség előtt. Két zenésztársával érkezett: Peo Alfonsi gitárossal, valamint Kaszás Péter ütőhangszeres-dobossal, akivel már több, mint tíz esztendeje dolgoznak együtt. Az olasz gitáros és a magyar ütős minden téren professzionális szinten működött közre. Al Di Meola másfél órás hangversenyén tavalyi, Elysium című albumát mutatta be életművének néhány korábbi tételével egyetemben. Élőben hallhattuk sajátos stílusát: a bravúros technikák, demfelt-pattogó „tekerések”, a lírai gitárdallamok és tüzes flamenco jó arányú elegyét. Gitárhősünk már csaknem negyven évvel ezelőtt beleírta magát a jazz és a rock történelemkönyvébe. A ’90-es évektől a fusion/jazzrocktól a világzene felé fordult, azóta jobbára a klasszikus és akusztikus gitárok erdejében muzsikál. Ám jellegzetes soundját ezúttal is felfedezhettük, akárcsak az 1970-80-as években kiadott lemezein, sőt, torzítóval megspékelt klasszikus gitárja sem szólt kevésbé dögösen, mint egykori Gibson Les Paulja. A gitárhős zenéjét sokféle érzékkel lehet felfogni: szakmai-gitáros szemmel, vájtfüllel, andalgó szívvel, szenvedéllyel. A hatás minden esetben magával ragad.

Nyilván akadnak a Földön metropoliszok, ahová visszajár koncertezni a Grammy-díjas gitárvirtuóz. Idén július 23-a óta szűkebb pátriánk is ezek között van. Nem beszélve, hogy ebben a városban negyed évszázada zajlik jazzfesztivál töretlenül. Gyula immáron „jazzvilágváros”.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)