Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gazdag folklórprogrammal várja vendégeit a XVI. Körös-völgyi Sokadalom

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • KULTÚRA • 2015. június 23. 17:30
Gazdag folklórprogrammal várja vendégeit a XVI. Körös-völgyi Sokadalom
Dr. Görgényi Ernő: Ez a rendezvény a legnemesebb értelemben vett, magas népművészeti kultúra seregszemléje
Színes programokban és örömteli pillanatokban gazdag, pezsgő hétvégére számíthatnak a gyulaiak és a városunkba látogatók június 26. és 28. között, amikor a Körös-völgyi Sokadalom nyüzsgő forgataga újfent birtokba veszi a gyulai várkertet. A Dél-Alföld népművészetének legnagyobb ünnepét immáron tizenhatodik alkalommal rendezik meg Gyulán. A szervezők mintegy 10-15 ezer látogatóra számítanak a háromnapos fesztiválon, melynek hangulatáról mintegy 1500 fellépő, több száz kézműves és vásári komédiás gondoskodik majd. A rendezvényt beharangozó, június 23-i sajtótájékoztatón a sokadalmi programokról számoltak be a házigazdák.
____Eredeti-IMG_9510.JPG

Sajtótájékoztató a rondella teraszon

Fotó: Gyulai Hírlap – Fekete Cintia

Dr. Görgényi Ernő polgármester hangsúlyozta, az idei már a tizenhatodik Körös-völgyi Sokadalom, ami egy népművészeti szemle esetében igazán elismerésre méltó.

____Eredeti-IMG_9490.JPG

Dr. Görgényi Ernő: Mi ott élünk egész nyáron, ahova mások nyaralni járnak

- Volt olyan év, amikor a finanszírozás nehézségei miatt tényleg csak partnereink elhivatottságán múlt, hogy megrendezésre került a Körös-völgyi Sokadalom. Ennek az elkötelezettségnek megvolt az alapja, hiszen ez a rendezvény a legnemesebb értelemben vett, magas népművészeti kultúra seregszemléje – fejtette ki dr. Görgényi Ernő majd hozzátette, a fesztivállal egyúttal a gyulai nyár is kezdetét veszi. Mint mondta, a főszezon sokszínű programjai miatt a gyulaiak büszkén jelenthetik ki: „Mi ott élünk egész nyáron, ahova mások nyaralni járnak”.

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke, Pál Miklósné örömtelinek nevezte, hogy a sokadalom megvalósítása érdekében számos partnerszervezet fog össze minden évben. A rendezők sorát idén a Balassi Közalapítvány, a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány, a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft., a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, a Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület, a Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft., a Gyulai Várszínház, a Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola és a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Irodája gyarapítja.

____Eredeti-IMG_9502.JPG

Pál Miklósné: A sokadalom lényege az élő népművészet komplex egészének bemutatása

Pál Miklósné kiemelte, a sokadalom lényege az élő népművészet komplex egészének bemutatása. A rendezvényen – ennek érdekében – mintegy 100-110 kézműves vesz részt, akik többségében alföldi településekről érkeznek Gyulára, de egy pest megyei és egy erdélyi egyesülettel is találkozhatunk majd.

A fesztivál ideje alatt egy különleges kiállítás nyitja meg kapuit, ahol négy település, Szarvas, Mezőberény, Orosháza és Tótkomlós népi kézműves értékeit tekinthetik meg az érdeklődők. A látogatók a szövés, fonás, fafaragás, hímzés és fazekasság mesterségével, a pásztorművészetet bemutató programon pedig a csikósok, kanászok, juhászok és gulyások öltözködési szokásaival és kézműves tevékenységeivel is megismerkedhetnek.

Pál Miklósné hozzátette, ezen kívül játszóházzal, körhintával, parasztcsocsóval, gólyalábbal, kötélhúzással és mindenféle népi játékokkal is készülnek a gyermekek számára.

____Eredeti-IMG_9520.JPG

Savolt Zoltán:  A IX. Határ Menti Összművészeti Fesztiválra Erdélyből és a Vajdaságból is érkeznek résztvevők

Savolt Zoltán, a Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület elnökségi tagja, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Irodájának módszertani referense a IX. Határ Menti Összművészeti Fesztiválról tett említést, amelyre nemcsak a megyéből, de Erdélyből és a Vajdaságból is jönnek énekesek, népzenészek, táncosok és mesemondók. A hétvégén családi programok, vásári komédiások és népi vetélkedők is várják a kikapcsolódni vágyókat, vasárnap pedig pogácsasütő verseny és a Körös-völgyi Főzőverseny színesíti a programot.

____Eredeti-IMG_9523.JPG

Mlinár Pál: A IX. Országos Gyermektánc Fesztiválon hét gyermekegyüttes 200 táncosa vesz részt

A szombaton 15 órakor kezdődő XIX. Békés Megyei Táncosok Találkozóján az elmúlt év legsikeresebb táncprodukcióit láthatja a nagyérdemű. A találkozó keretében több mint 250 táncos lép színpadra. A napot este fél 9-kor a Békés Megyei Néptáncgála zárja, ahol kilenc együttes mutatkozik be.

A sokadalom keretében rendezik meg a IX. Országos Gyermektánc Fesztivált is. Mlinár Pál főszervező, a Balassi Közalapítvány titkára hangsúlyozta, idén hét gyermekegyüttes mintegy 200 táncosa vesz részt ezen a rendezvényen. Mint részletezte, pénteki nyitóprogramjukon egy vidám együtt-táncolással próbálják meg felrázni a kirakodóvásárt, az esti gálaműsorban pedig színvonalas táncprodukciókkal kedveskednek a népnek. A szombati gyermekjátszó programon népi sportjátékokban és tréfás vetélkedőkön mérhetik össze erejüket a résztvevők.

 

***

A XVI. Körös-völgyi Sokadalom programja:

Június 26. péntek

15.45 Dűvő zenekar

16.00 Mezőberény, Orosháza, Szarvas, Tótkomlós Népi kézműves értékei című kiállítás megnyitója

16.30 IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

Mesemondók, énekesek, népzenészek, táncosok a határon innen és túlról: Dűvő Zenekar, Mezőberényi Szlovák Pávakör, Kovács László – Kamut, Szugyiczki Julietta, Németh Antal – Zenta, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Országos Szlovák Citeratábor gálaműsora, Borgula Benedetta – Köröstarcsa, Ahhozképest Népzenei Együttes – Dévaványa, Krajcsó Bence – Vésztő, Bartos Zsuzsa – Békéscsaba, Rabi Bendegúz – Gyula, Kiss Ferenc – Gyula, Tóth Gyula – Csökmő

18.45 „Idenézz a figurára” – táncház a tér öt pontján

19.00 A Körös-völgyi Sokadalom és a Gyulai Várszínház 52. évadjának megnyitója

20.30 A IX. Országos Gyermektánc Fesztivál gálaműsora a Sokadalmi színpadon

Közreműködnek: Dönöge Gyermek Táncegyüttes – Andocs, Cimbora Gyermek Táncegyüttes – Gyula, Rábai Ifjúsági Együttes – Békéscsaba, Hétpróbás Néptánciskola négy, öt és hétpróbás csoportja – Békéscsaba, Pesovár Ferenc AMI – Százhalombatta

 

Június 27. szombat

10.00 IX. Országos Gyermektánc Fesztivál – Gyermekjátszó

IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

10.30 Borostyán Bábcsoport – Újkígyós

11.30 Virtus és parádé! Ki lesz a bajnok? – Játékmester Berta János vándorkomédiás

14.00 VIII. Dél-alföldi Fazekas- és a VII. Dél-alföldi Fafaragó Verseny

15.00 XIX. Békés Megyei Táncosok Találkozója

Közreműködnek: Turul Táncegyüttes – Geszt, Berecske Néptáncegyüttes – Mezőberény, Sarkadi Kis Bokrétások – Sarkad, Kis-Berényke Néptáncegyüttes – Mezőberény, Sarkadi Bokrétások - Sarkad, "Leg a láb" A.M.I. Árvalányhaj Néptánccsoportja – Mezőberény, Harsány Táncegyüttes – Körösnagyharsány, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Cimbora Gyermek Táncegyüttese, Sköcök Táncegyüttes – Szarvas, Kis-Sárréti Hagyományőrző Néptáncegyüttes – Okány, Kállai Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Körösdi Néptánccsoportja – Gyomaendrőd, Csaba Nemzetiségi Táncegyüttes – Békéscsaba, „Leg a láb” A.M.I. Báró Bölönyi József Hagyományőrző Néptánccsoportja – Mezőberény

IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

18.15 Langaléta Garabonciások – Vásári komédia

20.30 Békés Megyei Néptáncgála a Tószínpadon

Közreműködnek: Balassi Táncegyüttes – Békéscsaba, Balkán Táncegyüttes – Békéscsaba, Belencéres Táncegyüttes – Békés, Eleki Román Hagyományőrző Táncegyesület, Körösmenti Táncegyüttes – Gyomaendrőd, Tabán Táncegyüttes – Békéscsaba, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Berény Táncegyüttes – Mezőberény, Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttes – Békéscsaba

 

Június 28. vasárnap

8.00 Körös-völgyi főzőverseny – szabadtűzön főtt ételek megmérettetése

11.00 A Viharsarok legfinomabb pogácsája – pogácsasütő verseny zsűrizése

12.00 A Körös-völgyi főzőverseny zsűrizése

IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

10.00 A Berta Műhely bemutatja: Vándorszínház

14.00 VII. Dél-alföldi mézeskalács díszítő verseny

15.00 IX. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

Közreműködnek: mesemondók, énekesek, népzenészek, táncosok a határon innen és túlról: Ifjú Bartók Muzsikusok – Békéscsaba, Galagonya Néptáncegyüttes – Bors, Krajcsó Bence – Vésztő, Suttyomba Zenekar, Vincze Levente – Gyomaendrőd, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Szugyiczki Julietta, Német Antal – Zenta, Bartos Zsuzsa – Békéscsaba, Borgula Benedetta – Köröstarcsa, Király Sándor és barátai, Forrai Népdalkör – Nagyiratos, Fülemüle Népdalkör – Körösladány

17.30 Virtus és parádé! Ki lesz a bajnok? – Játékmester Berta János vándorkomédiás

18.30 A Körös-völgyi Főzőverseny, a „Viharsarok legfinomabb pogácsája” – pogácsasütő verseny és a kézműves versenyek eredményhirdetése

19.00 A Balassi Táncegyüttes „Őszülő Halánték” Senior Csoportjának műsora – Kísér a Suttyomba Zenekar

 

A Körös-völgyi Sokadalom teljes időtartama alatt népi kismesterség bemutató, játszóház és népművészeti vásár várja az érdeklődőket: az Artera Alapítvány Székelyudvarhely, a Bajai Kézműves Egyesület – Baja, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület – Békéscsaba, a Dél-magyarországi Alkotók Népművészeti Egyesülete – Csongrád, az Iharos Népművészeti Egyesület - Tárnok, a Napsugaras Dél-Tisza Menti Népművészeti és Kulturális Egyesület – Szeged, a Duna-Tiszaközi Népművészeti Egyesület – Kecskemét, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület – Szolnok, a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület – Debrecen, a Bihari Népművészeti Egyesület – Berettyóújfalu tagjainak közreműködésével.

Ismerje meg a kézműves mesterségeket: szövés, fonás, kosárfonás, fafaragás, hímzés, fazekasság, viseletkészítés, kovácsolás. A pásztorművészet tevékenységei: sallang-, és ostorfonás, pásztorkészség-, juhászbot-, állatmegjelölő-, csanak-, fakés-, bárányszoktató készítés.

A rendezvény ideje alatt minden nap íjászbemutatót tart a Kerecsényi Íjász Egyesület.

Az érdeklődők a rendezvény teljes időtartama alatt megtekinthetik a „Mezőberény, Orosháza, Szarvas, Tótkomlós Népi kézműves értékei” című kiállítást.

A gyermekek mindhárom nap alatt régimódi játszótéren ügyességi és népi játékokkal múlathatják idejüket.

Gazdag folklórprogram, magyaros vendéglátás várja a látogatókat.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)