Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai tündérkert oltványai a környező településeken is megfakadhatnak

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2014. november 23. 13:00
A gyulai tündérkert oltványai a környező településeken is megfakadhatnak
A Régi Gyümölcsfajták Baráti Köre további 30 facsemetével gyarapította a gyulai gyűjteményt
Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

Újabb 30 facsemetével gyarapították a gyulai Kálvária-domb melletti tündérkertet a Régi Gyümölcsfajták Baráti Körének tagjai november 22-én. Az ültetésre ez alkalommal a környező településekről is érkeztek vendégek. A szakemberek illetve érdeklődők azért utaztak el városunkba, hogy megtekinthessék a gyulai tündérkertet, majd csatlakozva a mozgalomhoz saját településükön is hasonló kertet alakítsanak ki az őshonos génállomány védelmére.

- A mai napon mintegy 30 csemetét fogunk elültetni. Ezek zömmel alma és körtefák, de akad köztük néhány szilva és kevés cseresznye is. Őshonosok, tehát tájfajták. Nem a divatos fajták, hanem amiket Erdély tájain gyűjtöttünk, illetve amelyek a nemzeti gyűjteményekből származnak Újfehértóról és Érdről – tájékoztatta a Gyulai Hírlapot dr. Pocsay Gábor a baráti kör egyik alapítója.

Az alapító tag hozzátette, mostanra ugyan igencsak lehűlt a levegő, de a fák számára ez nem jelent gondot, hiszen a kertészek szerint addig lehet fákat ültetni, míg a komolyabb fagyok meg nem érkezek.

Dr. Pocsay Gábor lapunknak elmondta, ez alkalommal vendégeket is elhívtak az ültetésre, akik Békés megye különböző településeiről, többek között Békésről, Békéscsabáról és Fényesről érkeztek hozzánk.

- Valójában azért hívtunk vendégeket, mert nem csak Gyulán érdekli az embereket a régi és híres gyümölcsfajták termesztése, hanem a szomszéd városokban és a megyében élőket is. Kitaláltuk azt, hogy vissza kellene térnünk a kerthez és a kertünkhöz, és olyasmit csinálnunk, amit valamikor a nagyszüleink csináltak: termesszünk régi ízletes gyümölcsöket. Ez a gondolat olyan érdeklődésre tartott számot, hogy feltettük a módszerünket az internetre és egy Kárpát-medencei programot dolgoztunk ki, amelynek az a lényege, hogy „nem csak halat adunk, hanem halászni is megtanítjuk” az embereket. Oltani, szemezni, szaporítani, hogy ezáltal ők is továbbvigyék a mozgalmat saját környezetükbe – mondta lapunknak dr. Pocsay Gábor.

 

Dr. Pocsay Gábor. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)