Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Töretlen sikerű Gyulán a Körös-völgyi Sokadalom, a háromnapos folklórfesztivál

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • H-SZ. M. • HÍREK • 2014. június 28. 00:30 • Frissítve: 2014. június 29. 06:30
Töretlen sikerű Gyulán a Körös-völgyi Sokadalom, a háromnapos folklórfesztivál
Pál Miklósné: Nem gondoltuk, hogy tizenöt év elteltével a csemete egy lombos fává növekedik
Töretlen sikerű Gyulán a Körös-völgyi sokadalom. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Országos szinten is egyedülálló népművészeti folklórfesztivál vette kezdetét a gyulai várkertben, amely nem más, mint a tizenötödik alkalommal megrendezett Körös-völgyi Sokadalom. Július 27-e és 29-e között ezernél is több résztvevő szórakoztatja a gyulai vár előtti sokadalmi térre látogatókat. Táncosok, kézművesek, minőségi ételárusok kínálják portékájukat, s a népi mesterségek bemutatója is számos élményelemet nyújt.

A hagyományokhoz híven a fesztiválmegnyitó párosult a Gyulai Várszínház 51. évadának megnyitó ünnepségével, amelyen Beke Márton, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közművelődési Főosztályának vezetője, dr. Görgényi Ernő, Gyula Város polgármestere, Gedeon József, a Gyulai Várszínház igazgatója és Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke köszöntötte hallgatóságát.

A folklórfesztivál s a vásár főszervezője, Pál Miklósné elmondta, tizenöt évvel ezelőtt a Kormánybiztosi Hivatal felkérésére fogalmazódott meg az a merész gondolat, hogy egy Dél-Alföld komplex népművészetét bemutató rendezvény valósuljon meg.

- Elültettünk egy facsemetét Gyula akkori kulturális életében. Nem gondoltuk, hogy tizenöt év elteltével a csemete egy lombos fává növekedik – fogalmazott Pál Miklósné.

- De minek is köszönhető, hogy ez a rendezvény megmaradt tizenöt éven keresztül? Egyik tényező a nézők megtisztelő jelenléte, a gyulai lakosok, nyaralók, vagy éppen azon résztvevők, akik direkt a Körösvölgyi-sokadalom eseményeit kívánják végigkövetni. A sikerhez hozzájárulnak a mecénások – élen a Nemzeti Kulturális Alap és Gyula Város Önkormányzata – akik hisznek a szervezőkben, a rendezvény értékében, amely akár néptánc, vagy népi kézművesség formájában három napon keresztül megjelenik a téren. S nem elhanyagolható, s talán legfontosabb sikertényező, hogy a népművészetet művelők - néptáncosok, énekesek, kézművesek, játszóházas foglalkozatók - fontosnak tartják, hogy június utolsó hetében eljöjjenek a gyulai vár tövébe, találkozzanak, megmutassák egymásnak és közönségüknek sokszínű művészetüket - mondta beszédében Pál Miklósné.


 ***

 

A XV. KÖRÖS-VÖLGYI SOKADALOM HÉTVÉGI PROGRAMJA

2014. június 28., szombat

10:00  VIII. Országos Gyermektánc Fesztivál – Gyermekjátszó

VIII. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

10:30  Jancsi bohóc vándorszínháza – Csikós Nóra, Berta János

11:30  „Csücsüljünk le most” Közreműködnek: mesemondók, énekesek, népzenészek

14:00 VII. Dél-alföldi Fazekas- és a VI. Dél-alföldi Fafaragó Verseny

15:00  Békés Megyei Gyermek- és Kisegyüttesek III. Néptáncversenye. Közreműködnek: Cimbora Táncegyüttes – Gyula, Gyöngyszemek Táncegyüttes – Gyula, Göncöl Táncegyüttes – Dévaványa, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Kis-Berényke Táncegyüttes – Mezőberény, Rozmaring Néptáncegyüttes – Nagyiratos

16:00   Téglás Zenekar

17:00  XVIII. Békés Megyei Táncosok Találkozója. Közreműködnek: Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Berecske Táncegyüttes – Mezőberény, Harsány Táncegyüttes – Körösnagyharsány, Szarkaláb Néptáncegyüttes – Biharkeresztes, Rozmaring Néptáncegyüttes – Nagyiratos

VIII. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

18:00   Mesét mond Soós Emőke, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház bábművésze

18:15   Csiribiri komédiák – Szeredás Együttes

19:15   A Békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola ifjú népzenészei

20:30   Békés Megyei Néptáncgála a Sokadalmi színpadon. Közreműködnek: Balassi Táncegyüttes – Békéscsaba, Balkán Táncegyüttes – Békéscsaba, Belencéres Táncegyüttes – Békés, Eleki Román Hagyományőrző Táncegyesület, Körösmenti Táncegyüttes – Gyomaendrőd, Tabán Táncegyüttes – Békéscsaba, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Tessedik Táncegyüttes – Szarvas, Berény Táncegyüttes – Mezőberény

 

2014. június 29., vasárnap

08:00 Körös-völgyi főzőverseny – szabadtűzön főtt ételek megmérettetése

11:00 A Viharsarok legfinomabb pogácsája – pogácsasütő verseny zsűrizése

12:00 A Körös-völgyi főzőverseny zsűrizése.

VIII. Határ Menti Összművészeti Fesztivál

10:00 Taskó feleséget keres – Huncutkák színjátszó csoport (Nagyvárad)

10:30 „Csücsüljünk le most”. Közreműködnek: nagyváradi mesemondók, énekesek

14:00 VI. Dél-alföldi mézeskalács díszítő verseny

15:00 VIII. Határ Menti Összművészeti Fesztivál. Közreműködnek mesemondók, énekesek, népzenészek, táncosok a határon innen és túlról: Galagonya Együttes – Bors, Kiss Ferenc – Gyula, Krajcsó Bence – Vésztő, Kreatív iparosok – Gyula, Suttyomba Zenekar, Vincze Levente – Gyomaendrőd, Temesvári Tánc- és Citeraegyüttes, Szabó Dóra és Szabó Abigél – Temesvár, Harruckern Táncegyüttes – Gyula, Szugyiczki Julietta, Német Antal – Zenta

18:00 Jancsi bohóc vándorszínháza – Csikós Nóra, Berta János

18:30 A Körös-völgyi Főzőverseny, a „Viharsarok legfinomabb pogácsája” – pogácsasütő verseny és a kézműves versenyek eredményhirdetése

19:00 Suttyomba Zenekar

A Körös-völgyi Sokadalom teljes időtartama alatt népi kismesterség bemutató, játszóház és népművészeti vásár várja az érdeklődőket: az Artera Alapítvány Székelyudvarhely, a Bajai Kézműves Egyesület – Baja, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület – Békéscsaba, a Dél-magyarországi Alkotók Népművészeti Egyesülete – Csongrád, a Napsugaras Dél-Tisza Menti Népművészeti és Kulturális Egyesület – Szeged, a Duna-Tiszaközi Népművészeti Egyesület – Kecskemét, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület – Szolnok, a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület – Debrecen, a Bihari Népművészeti Egyesület – Berettyóújfalu tagjainak közreműködésével.

Ismerje meg a kézműves mesterségeket: szövés, fonás, fafaragás, hímzés, csuhé-, szalmafonás, gyöngyfűzés, mézeskalács készítés, kovácsolás, edénydrótozás, tojásdrótozás, fába különböző fémberakás, fém ékszerkészítés, hagyományos könyvkötészet.

A rendezvény ideje alatt minden nap íjászbemutatót tart a Kerecsényi Íjász Egyesület. Az érdeklődők a rendezvény teljes időtartama alatt megtekinthetik a „Békés Megye Népi Kézműves Értékei” című kiállítást. A gyermekek mindhárom nap alatt régimódi játszótéren ügyességi és népi játékokkal múlathatják idejüket. Gazdag folklórprogram, magyaros vendéglátás várja a látogatókat.

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)