Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A Biogazda megpihent

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Várhelyi Zoltán • HÍREK • 2016. november 14. 15:00
A Biogazda megpihent
Elhunyt dr. Ráki Ferenc (1935–2016)
Dr. Ráki Ferenc személye meghatározta a Biofarm és közvetetten Gyulavári fejlődését: kezdeményezésére jött létre számos országos jelentőségű kutatásfejlesztési program, többek között a bio-alakorbúza és az alakorsör projektje, Békés megye első biogázüzeme, de nélküle valószínűleg a gyulavári kastély is az enyészet áldozatává vált volna, és nem jöhetett volna létre látogatóközpont és a díszpark sem.
____Eredeti-biogazda_megpihent.jpg

Dr. Ráki Ferenc 

Fotó: Gyulai Hírlap 

Dr. Ráki Ferenc a Borsod megyei Szőlősardón született 1935-ben háromgyermekes, jómódú földműves családban. A putnoki mezőgazdasági technikumot 1953-ban végezte el, de a kötelező államosítás és beszolgáltatások következtében esély sem maradt arra, hogy családja birtokát gyarapítsa, ezért úgy döntött, hogy folytatja tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen. A növényvédelmi szakon kiváló eredménnyel végzett, majd Borsodszirákon kapott agronómusi állást. Munkájában a szorgalom és a tehetség jellemezte, így rövid időn belül, alig 24 évesen tsz-elnökké nevezték ki. A tsz melléküzemági tevékenységeit elsőként ő honosította meg. 1974-ben megkapta a Munka Érdemrend ezüst fokozatát, majd a Földművelésügyi Minisztériumban kapott a külkapcsolatokért felelős helyettes államtitkári posztot. Doktori fokozatát szintén a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen szerezte meg.

A ’80-as évek közepétől kereskedelemmel foglalkozott állami vállalatoknál, majd 1990-ben megalapította családi vállalkozását, a Polimarketing Kft.-t, a későbbi Körös-Maros Biofarm Kft.-t. Az egykori Gyulavári Lenin Tsz. tehenészeti telepét felszámolásból vásárolta meg 1995-ben 200 szarvasmarhával és egy napi takarmánnyal, azaz az utolsó pillanatban mentette meg a telepet a végleges bezárástól. Feleségével Gyulára költöztek, és a család minden korábbi megtakarítását a telep fejlesztésére költötték. Az elkövetkezendő öt esztendő küzdelmes útkeresés volt a vállalkozás számára. Ezen idő alatt sikerült az állatállományt a telepi férőhelyeknek megfelelően felszaporítani, illetve az ellátásukhoz szükséges takarmánytermő területeket termelésbe vonni.

A gazdálkodás hosszú távú boldogulásának kulcsát – a biogazdálkodást – nyugat-európai tanulmányutakon találta meg dr. Ráki Ferenc. 1999-ben kidolgozta a nagyüzemi biotejtermelés programját. 2000-ben a teljes földterülettel és 1100 szarvasmarhával állt át az ökológiai gazdálkodásra, létrehozva ezzel Közép-Európa legnagyobb biotehenészetét. A munkát siker koronázta: 2003 óta biotejet termel a cég, tisztát, egészségeset, országszerte elérhetőt.

A biogazdálkodásra való átállást követően dr. Ráki Ferenc vezetésével a Körös-Maros Biofarm minden évben nyereségesen gazdálkodott, az eredményt azonban folyamatosan a cég, illetve a birtok fejlesztésére fordította a család. 2006-ban vásárolták meg a Munkácsy-Tej Kft.-t, melynek teljes termelését integrálták az ökogazdálkodásukba megteremtve ezzel a magyar biotej export lehetőségét, mellyel mára mintegy száz, többségében gyulai családnak biztosítanak megélhetést.

Dr. Ráki Ferenc személye meghatározta a Biofarm és közvetetten Gyulavári fejlődését: kezdeményezésére jött létre számos országos jelentőségű kutatásfejlesztési program, többek között a biotej, bio-alakorbúza és az alakorsör projektje, Békés megye első biogázüzeme, de nélküle valószínűleg a gyulavári kastély is az enyészet áldozatává vált volna, és nem jöhetett volna létre látogatóközpont és a díszpark sem.

2005-ban elnyerte az OMÉK Év Agrárvállalkozója díját, majd 2007-ben a Sikeres Gyulai kitüntetést kapta meg. A Biofarm termékei, illetve jószágai számtalan szakmai elismerésben és kitűntetésben részesültek.

Feri bácsi – ahogyan a Biofarm dolgozói is nevezték – betegsége ellenére élete utolsó napjaiban is aktív maradt. Néhány hete még évtizedekre szóló javaslatait és terveit osztotta meg családjával és munkatársaival, ám sajnos a sors közbeszólt: az őszi munkák befejeztével, 2016. november 2-án a Biogazda örökre megpihent.

Dr. Ráki Ferenc búcsúztatására november 21-én 13 órakor kerül sor Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)