Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - „Csak az hal meg igazán, akit elfelejtenek”

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • T. P. HÍREK • 2017. május 26. 13:45
„Csak az hal meg igazán, akit elfelejtenek”
Az első világháború hőseire emlékeztek Gyulán

A Himnusszal kezdődött a hősök napja alkalmából szervezett ünnepség május 26-án a Civil Szolgáltató Központ épülete előtt, ahol az első világháború hősi halottaira emlékeztek. A rendezvényen elsőként Bagyinszki Zoltán, az emléknap egyik szervezője köszöntötte a megjelent vendégeket, majd Bálint Gergely szavalata következett. Elsőként Pacidzisz Oresztész, az önkormányzati és kulturális osztály megbízott osztályvezetője mondott beszédet.

paczidzisz oresztész

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

– Eszembe jutnak azok a magyar hősök, akiknek a tetteit elsőként még diákként, esetleg olvasmányaim során ismerhettem meg – mondta Pacidzisz Oresztész. – Hosszan sorolhatnánk a neveket – Búvár Kund, a tizenhárom aradi vértanú vagy éppen Hunyadi János –, ma már azonban, talán kicsit bölcsebben, nemcsak ők jelentik számomra a hősiességet, hanem azok a hozzánk hasonló, hétköznapi emberek, akik ugyanúgy élték az életüket, mint mi, mielőtt katonák, hősök, vértanúk lettek.

– Az emlékünnep eredete egészen az első világháborúig, jelesül egy pontosan száz évvel ezelőtti törvénycikkig vezethető vissza, amelyben az országgyűlés elrendelte, hogy nemzetünk hősi hallottainak kegyeletteljes tiszteletét kifejezésre kell juttatni, és az utókor számára meg kell örökíteni. A 960 hétköznapi, gyulai hős, aki az első világháborúban vesztette életét, és leszármazottaik a mi szívünkben is továbbélnek.

Az osztályvezető kiemelte, hogy nemcsak azért gyűltünk össze, mert jogszabály deklarálja, hanem mert erkölcsi kötelességünknek érezzük, és a hazaszeretetünk ezt diktálja.

– Csak az hal meg igazán, akit elfelejtenek – kezdte megemlékezését Gulyás László alezredes, a Békés Megyei Védelmi Bizottság honvédelmi referense. – Az ébredő tavaszi természet minden mozzanata a jövőt sugallja, mi pedig egy régmúlt korra és rég elhunyt emberekre, katonákra gondolunk. Nincs ebben ellentmondás, hiszen a jelenről és a jövőről csak a múlt ismeretében van értelme gondolkodni és beszélni.

 

gulyás lászló

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

– Kit is nevezünk hősnek? A helytállásával és bátorságával példamutató embert. Hős volt eszerint a honalapító Szent István is, de az őt követő évszázadokban is számos emberről beszélhetünk. A függetlenség megőrzése közben hány önkéntes katona áldozta életét a hazáért? Az ember arra születik, hogy teljes életet éljen: ha gyermek, akkor vígan játszadozzon, fiatalon tanuljon, ha felnő, családot alapítson és dolgozzon, idős korában pedig derűvel és megelégedéssel élvezze élete munkájának gyümölcsét. Ám a történelem nem mindig követi az élet logikáját.

Az alezredes kiemelte, hogy a hősök a fronton, a háborúban születnek, ahol minden katonát a legnemesebb erények vezérelnek: a bátorság, a hősiesség és a kötelességtudat.

A beszédek után Puskás Dániel adta elő trombitán az Il silenzio című darabot, majd Czégé Petra történész kíséretével egy katonai ereklyéket felvonultató hadtörténeti bemutatóra invitálták a jelenlévőket, amelynek létrejöttéhez hozzájárult Bagyinszki Zoltán, Túri János és Metz János is. A délelőtt és a délután folyamán városszerte tizennyolc helyszínen zajlottak koszorúzások, mind első világháborús emlékhely.

 

 Megemlékezés a Civil Szolgáltató Központ épülete előtt

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)