A Hello, Dolly! a gyulai Erkel Ferenc Művelődési Központ színpadán
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Vonatát váró dáma, és az őt körülzsongó riporterek, akik terveiről kérdezik. A nemrégiben megözvegyült, találékony dáma, Dolly Levi (Détár Enikő) fő tevékenységi köre a házasságközvetítés, ebből kifolyólag tart a New Yorkhoz közeli Yonkersba, hogy az ottani gazdag állateledel kereskedő, Horace Vandergelder (Győri Péter) megbízásából annak szerelembe esett unokahúgát, Ermengardet (Király Kitti) jobb belátásra bírva térítse el jelenlegi kedvesétől Ambrose Kempertől (Pásztor Máté), aki festőművész, ezáltal a nagybácsi szerint képtelen eltartani a lányt.
Ezzel a jelenettel indult Wilder–Stewart–Herman: Hello, Dolly! című világhírű zenés vígjátéka február 23-án, az Erkel Ferenc Művelődési Központ színpadán, az Erkel-bérlet előadásaként. A Turay Ida Színház vendégjátéka ezúttal Verebes István rendezésében volt megtekinthető.
Détár Enikő és Győri Péter
A yonkersi állateledel-árus azonban maga is házasodna, amiben szintén Dolly Levi segítségét kéri. A vérbő és tettre kész középkorú özvegyasszony pedig úgy gondolja, vállalkozásának az a legjobb reklám, ha saját magának is párt talál, és Horace Vandergelder személyében látja erre a legmegfelelőbb alanyt. Az egyenes út nem tűnik járhatónak, így néhány ügyes fondorlattal gabalyítja össze a már amúgy is szövevényes szálakat.
Horace Vandergelder New Yorkba készül, üzletét két segédjére, Corneliusra (Sövegjártó Áron) és Tuckerra (Kurkó J. Kristóf) bízva, akik szintén nagyon vágynak már a szabadságra, ezért gondolnak egy merészet, és úgy határoznak, becsukják a boltot, és ők is belevetik magukat a nagyvárosi éjszakába, ahonnan vissza sem térnek addig, amíg meg nem csókolnak egy lányt. Dolly Levi nekik is segítségükre siet, így hamarosan mindenki New Yorkban találja magát, a két fiú pedig épp főnökük kiszemelt feleségjelöltje, a kalapüzletet vezető Irene Molloy (Germán Lívia) és annak segédje, Minnie kisasszony oltalma alatt. Főnök és segéd hamarosan egymásnak lesznek riválisai, Dolly pedig addig keresi megbízója számára az „ideális” feleségjelölteket, míg annak teljesen el nem megy a kedve mindentől.
Sövegjártó Áron és Kurkó J. Kristóf
A cselekmény tetőpontja a város legelőkelőbb éttermében, a Harmonia Gardensben játszódik, ahol valamennyi érintett párocska jelen van, és ahol Rudolf, a főpincér (Boros Zoltán) legnagyobb örömére, pontban nyolc órakor Dolly is megjelenik a lépcső tetején, elénekelve a címadóvá vált világhíres dalt.
A címszereplő Détár Enikő csábereje, kitartó, rámenős vehemenciája hihető, erőteljes nőisége pedig lassacskán a Győri Péter által megformált mogorva és zsugori karakter számára is egyértelművé teszi, hogy ha ez a nő őt szemelte ki „áldozatául”, hiába minden tiltakozása, nem lesz „menekvés”.
A világhírű komédia 1964. január 16-án debütált New Yorkban a St. James Theatreben, mindenki számára ismertté pedig az 1969-es mozifilm tette, Barbra Streisanddal és Walter Matthauval a főszerepben. A hazai színpadokon Psota Irén, Szulák Andrea, Hernádi Judit és Kállai Bori is sikerre vitte, a Turay Ida Színház pedig Détár Enikővel a címszerepben 2015. október 17 óta tartja műsorán.
Ahogy Dolly Live az eseményeket, Détár Enikő úgy uralja végig mindkét felvonást, kellő nyüzsgéssel, tündökléssel és nagy elánú elboronálási vággyal. Ebben megbízható partnerre lel Győri Péter személyében, aki emellett még meggyőző orgánummal is énekel. Sövegjártó Áron a tőle megszokott operettes eleganciával játssza a playboy segédet, Boros Zoltán pedig megragadó, ám kissé zavaros figuraként tetszeleg Rudolf, a főpincér szerepében. Az ízléses jelmezzel (KYDI) és ötletes díszlettel (Darvasi Ilona) megvalósított produkció – néhány ügyetlenül megoldott díszletváltást és indokolatlanul beiktatott táncos megjelenítésétől eltekintve – Berkes Gábor zenei vezetésével a gyulai közönség számára kellemes szórakozású estét biztosított.