Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A mobil, műszaki textíliából épített fal új megoldást jelenthet az árvízvédelemben

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • PR • HÍREK • 2018. szeptember 17. 08:55
A mobil, műszaki textíliából épített fal új megoldást jelenthet az árvízvédelemben
Fontos eredményeket hozott az ERBO-PLAN Kft. kísérlete

 

 

Az 1994-ben alapított ERBO-PLAN Kft. 2017-ben sikeresen pályázott a Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatás kombinált hiteltermék keretében kiírt GINOP-2.1.2-8-1-4-16 jelű felhívásra „Mobil, műszaki textíliából épített árvízvédelmi fal fejlesztésére” című pályázatával. A projekt teljes költsége 110.999.780 Ft, melyből a támogatás összege 61.049.879 Ft.

Mint az közismert, a magyarországi folyók nagy része heves vízjárású, ráadásul az utóbbi években mind a folyók lefolyási viszonyaiban, mind a csapadékviszonyokban kedvezőtlen változások történtek. Ahogyan az egy 2014-es BM rendeletből is kiderül, a mintegy 4.200 km hosszúságú elsőrendű árvízvédelmi fővonalak 80%-án lehet szükség magassági hiány miatti védekezésre. Számtalan olyan árvédelmi töltésszakasz van tehát Magyarországon, ahol korábbiakban megfelelő volt a töltés magassága és mérete, de a fent említett változásoknak köszönhetően napjainkban már szükség lehet a töltés magasítására, illetve bővítésére.

A probléma megoldására a településeket a folyó látványától elzáró, ugyanakkor nagy tömegű földmunkát igénylő, ennek megfelelően igencsak költséges gátmagasítások helyett, egyre több helyen alkalmaznak előre kialakított fogadószerkezettel ellátott, többször felépíthető és elbontható, könnyen mozgatható, fémszerkezetű elemekből készült, hosszú élettartamú tömítéssel ellátott mobil gátakat.

 

 

 

Az Erdész Béla okleveles építőmérnök irányításával működő, országos szinten elismert, 2016-ban Építőipari Nívódíjat elnyert, 10 mérnököt foglalkoztató társaság a Sződligetre, a Duna bal partjára tervezett töltés tervezése során ismerkedett meg ezzel a technológiával. A Római-partra készített mobil árvízvédelmi fal tervezése kapcsán pedig felvetődött, hogy az alumíniumból épülő árvízvédelmi falak jól helyettesíthetőek lennének olcsóbb, de műszakilag ugyanúgy megfelelő, más anyagból készült mobil gátakkal.

Jelen projekt keretében az ERBO-PLAN szakemberei egy olyan mobil gátat fejlesztenek, amelyben az alumínium gerendákat egy speciális, műszaki textíliából kialakított vízzáró paplannal helyettesítik. A mobil, műszaki textíliából épített árvízvédelmi fal több rendszer tulajdonságait egyesít: ugyanolyan módon telepítik, mint a korábban használt árvízvédelmi falakat, vízzárása a lapgátak, illetve a levegővel töltött tömlősgátak működésével egyező, 1–1,5 m gátmagasítás könnyen és egyszerűen kialakítható vele, ugyanakkor kiépítésének költsége töredéke az alumíniumból készülő mobil gátakénak. Összekapcsolható tömlős gáttal és a hagyományos homokzsákos gátmagasítással, szerelése egyszerű, gyors és nem igényel speciális szaktudást vagy eszközt. A technológia kiválóan alkalmas árvizek elleni védelemre, ráadásul nem csak hazánkban jelenthet megoldást, hanem pl. monszunhatással érintett országok területein vagy tengeri mélyföldekkel rendelkező országok megvédése esetében is.

 

 

 

A szakemberek szeptember 10–12. között elérték a 7 fázisban megvalósuló fejlesztés negyedik szakaszát, melynek során már élesben, üzemi körülmények tesztelték az új technológiát. A Kettős-Körös békési szakaszán 40 fő, 5 napi munkával, több mint 70 köbméter földet megmozgatva kialakított egy 20 x 20 méteres tesztmedencét a gát mellett, melyet a teszt első napján Körös vizével töltöttek fel.

A mérnökök a harmadik napra számos rendkívül hasznos adattal és mérési eredménnyel lettek gazdagabbak. Egyfelől biztossá vált, hogy a rugalmas, de rendkívül ellenálló műszaki textília alkalmas lehet az alumínium gerendák kiváltására, hiszen a kísérlet során, felületén nem tapasztaltak nagyobb szivárgást, mint a kontrollként használt hagyományos, homokzsákos töltésmagasításnál. Ugyanakkor az is kiderült, milyen kérdésekre kell még választ találniuk: egyrészt érdemes átgondolniuk a kapcsolódási pontok kialakítását, másrészt gyorsabbá és könnyebbé kellene tenniük a szerkezet összeszerelését. A szakemberek úgy ítélik meg, mindkét probléma orvosolható.

A teszteredmények kiértékelése után tovább folytatódik a munka, nagyjából egy év múlva következhet az újabb teszt, 2020 januárjában pedig befejeződik a fejlesztés, aminek köszönhetően jelentősen költséghatékonyabbá válhat a mobilgátas árvízi védekezés.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)