Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Kiállítják Erkel Ferenc briliánsokkal díszített huszonnégy karátos aranykoszorúját

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • KULTÚRA • 2018. augusztus 30. 11:00
Kiállítják Erkel Ferenc briliánsokkal díszített huszonnégy karátos aranykoszorúját
A gyulai múzeum 150 évét bemutató tárlat szeptember 8-án nyílik az Almásy-kastélyban

Kincsek őrzője – 150 éves a gyulai múzeum címmel nyílik időszaki kiállítás szeptember 8-án az Almásy-kastélyban. Számos érdekesség mellett a tárlaton látható lesz Erkel Ferenc kalandos történetű, briliánsokkal kirakott huszonnégy karátos aranykoszorúja is. Az értékes ajándéktárgy úgy vészelte át a történelem viharait, hogy egy páncélszekrény tetején felejtették.

A gyulai múzeum 150 évét bemutató tárlat szeptember 8-án nyílik az Almásy-kastélyban

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Lapunkban már beszámoltunk arról, miért lesz érdemes megtekinteni az Erkel Ferenc Kulturális Nkft. legújabb időszaki kiállítását a gyulai látogatóközpont időszaki kiállítóterében. Liska András régésztől, a tárlat egyik rendezőjétől azt is megtudtuk, hogy a válogatás egyik legértékesebb műtárgya az Erkel-aranykoszorú, amely amellett, hogy egy drága darab, köznapi nyelven fogalmazva, csak a véletlennek köszönhető, hogy máig a gyulai múzeum tulajdona, s így ismert a holléte. Mivel a tárgy története valóban kalandos, felidézzük ennek legizgalmasabb pillanatait.

Erkel Ferencnek, a magyar nemzeti opera megteremtőjének 50 éves karnagyi jubileumáról 1888. december 16-án emlékeztek meg fényes külsőségek között a budapesti Vigadó hangversenytermében. Ekkor ajándékokat is átadtak az ünnepeltnek, többek között egy aranykoszorút, amely nemzeti közadakozásból készült. A ceremónia szónoka maga Jókai Mór volt.

Az értékes adományt biztonsági okból Erkel Ferenc a Békésmegyei Takarékpénztár Egyesületnél helyezte el, amelynek saját öccse, Rudolf volt a vezérigazgatója. Az 550 grammos koszorút 24 karátos aranyból állították elő, lantját 16 briliánssal díszítették. Az óvintézkedés tehát nem volt alaptalan. 1907. évi végrendeletében Rudolf a koszorút a helyi múzeumnak (más források szerint a gimnáziumnak) adományozta, de továbbra is a takarékpénztárban őrizték.

Gyuláról az intézményeket 1944. szeptember 22-én költöztették át az új megyeközpontba, Szarvasra. A menekülési lázban a koszorú az egyik páncélszekrény tetejére került, és véletlenül újságpapírokat dobáltak rá. Ott hevert egy kék színű bársonnyal bélelt tölgyfadobozban akkor is, amikor a megszálló csapatok pénzt és értéktárgyat keresve minden páncélszekrényt lángvágóval felhasítottak. A díszkoszorúra 1945 tavaszán találtak rá, amikor a takarékpénztár visszaköltözhetett a korábban hadikórházként használt épületbe.

Erkel Ferenc felbecsülhetetlen ereklyéjét azóta hét lakat alatt őrzik, és csak jeles alkalmakkor, szigorú biztonsági felügyelet mellett állítják ki.

Mint ismeretes, a Mogyoróssy János által alapított múzeum ma már több mint 50 ezer műtárgyat, 40 ezer történeti dokumentumot és 14 ezer könyvet számlál, ebből a régészeti anyag a legnagyobb, közel 35 ezres tételszámot jelent. Ám az eszmei érték tekintetében az Erkel-gyűjtemény is kiemelt fontosságú, hisz a Himnusz zeneszerzőjével kapcsolatos dokumentációt tartalmazza, és egyedülálló alapját képezi az Erkel Ferenc Emlékház állandó kiállításának. Ennek a kollekciónak a része az aranykoszorú is, amelynek sematikus rajza a múzeum logójába is bekerült.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)