Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Minden, amit tudni akartál a szoptatásról

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Győri-Boldóczki Erika védőnő • MAGAZIN • 2018. június 29. 15:05
Minden, amit tudni akartál a szoptatásról
Fontos, hogy az édesanya akarjon szoptatni, és az őt körül vevő környezet is hatékonyan támogassa ebben

Amikor az első gyermekünket várjuk, legtöbbünk úgy tervezi, szoptatni fogja újszülöttjét. Aztán megszületik a várva várt gyermek, és hirtelen rádöbbenünk, hogy szoptatni nem is olyan egyszerű, mint gondoltuk volna. Valahogy nem úgy alakul, ahogy azt egy másik anyatárstól hallottuk, vagy nem akar olyan egyszerűen összejönni a mellre helyezés, mint ahogy azt a szoptatást bemutató videón láttuk.

Győri-Boldóczki Erika 

 

Van, amikor könnyen megy a szoptatás, de előfordulhat, hogy valami hátráltatja az anyát. Ilyen esetekben a kétségbeesettség érzése beárnyékolhatja a szülést követő hónapokat. Nagyon fontos tudnunk, hogy a legtöbb édesanya képes anyatejjel táplálni gyermekét, kevés az olyan eset – legtöbbször betegség –, amely a nőknek ezt a veleszületett képességét gátolja. A sikeres szoptatás feltételeinek egyike, hogy az édesanya akarjon szoptatni, és az őt körül vevő környezet hatékonyan támogassa ebben.

 

A környezet nagymértékben hozzájárulhat a sikerhez

Gondoljunk csak bele, milyen rosszul eshet egy kezdő kismamának, ha a következőket hallja: „Ilyen kis mellekkel, mint ami neked van, nem lehet szoptatni, valószínű kevés lesz a tejed.” Az sem túl biztató, amikor a nagymama elmondja, hogy sajnos ő sem szoptatta lányát, aki történetesen az édesanyánk, vagy utólag kiderül, hogy a kismamát is csak pár hétig szoptatták csecsemőként. Ezzel a pár apró kijelentéssel aláásható elképzelésünk a sikeres szoptatásról. Ha nincs mellettünk egy olyan férj, hozzátartozó, sorstárs, szakember, aki hiteles információval segít, akkor elhisszük mindezt, és már azon kezdünk gondolkodni, hogyan is kell megkeverni a tápszert.

Ha kicsit utánajárunk a dolgoknak, kiderül, hogy a mell mérete nem befolyásolja a sikeres szoptatást, sok múlik viszont a szoptatási gyakorlaton és a mell mirigyállományán. Azt is tudnunk kell, hogy se a sikeres, sem a sikertelen szoptatás nem örökölhető, tehát megnyugodhatunk: ha felmenőink nem szoptattak, attól mi még képesek vagyunk rá.

 

Ne higgyünk a tévhiteknek!

A szoptatást negatívan befolyásoló tévhitek a következők: szülés után még nincs tej, ha vizes, híg vagy zsíros a tejed, az nem jó a babának, két szopizás között teljen el x idő, hogy termelődjön a tej, 20 percnél többet nem szabad a mellen töltenie egy babának, betegen ne szoptass, lázasan ne szoptass, mellgyulladáskor ne szoptass.  

Hogy ezeket elkerüljük, már a várandósság ideje alatt érdemes készülnünk a szoptatásra. Igyekezzünk minél több hiteles információt begyűjteni. Jó szívvel és bizalommal ajánlom a következő oldalakat, ahol naprakész információkat olvashatsz a szoptatásról: Szoptatasportal.hulll.hu. Ha támogatásra van szükséged, online segítséget is kérhetsz a következő oldalakon: Szoptatasert.huSzoptatasitanacsadok.hu. Minél többet tudunk a szoptatásról, annál hatékonyabbak és ügyesebbek lehetünk az éles helyzetekben, amikor a születést követően újszülöttünk jelzi nekünk szopizásra való igényét. Ha tudjuk, hogyan működik a tejelválasztás, hogyan kell mellre helyezni a babát, milyen problémák merülhetnek fel az első hetekben, és ezek megoldására milyen módszerek állnak rendelkezésre, az nagyban hozzájárul a sikerességhez. Ha ezeket információkat a családtagok is megismerik, még hatékonyabb lehet a szoptatás.

Fontos arról is tájékozódni, hogy mi a normális működése egy újszülöttnek, és mi a tejtermelés fiziológiás velejárója, hiszen így nem kezdünk aggódni, ha az első napon csak kisebb mennyiségeket szopik a babánk, és ezt naponta többször szeretné megtenni egymáshoz közeli időintervallumokban. A szakemberek támogatása szintén elengedhetetlen, ők naprakész, hiteles információval segíthetik az édesanyákat. 

Ha problémád van a szoptatással kapcsolatban, bátran fordulhatsz védőnődhöz, gyermekorvoshoz vagy akár szoptatási tanácsadóhoz is, akik segítenek az egyénileg kialakult probléma megoldásában. A szakemberek mellett jó tanácsokat adhat egy anyatárs vagy a Facebookon létesült anyacsoportok, amelyek hiteles információkkal és nagy tapasztalattal segítik a hozzájuk forduló édesanyákat. Minden szoptatás során felmerült problémára van megoldás!

Ha inkább olvasni szeretnél, a következő könyveket ajánlom: Márta Guóth–Gumberger–Elizabeth Hormann: Szoptatás; W. Ungváry Renáta: Szoptatós füzet; W.Ungváry Renáta: A szoptatás kézikönyve; dr. Wiliam Sears: Éjszakai gondoskodás.

Sokat segíthetnek a szoptatásra és szülésre felkészítő tanfolyamok is, ahol hiteles információt kaphatunk. Ezekre nemcsak az édesanyákat, hanem az édesapákat és akár a nagymamákat is szeretettel várják a szervezők.

Készülj fel, hogy amikor itt az idő, magabiztosabb legyél!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)