Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Hat vészterhes időszak áldozatai előtt hajtottak fejet civilek és városvezetők a Hősök napja alkalmából

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • HÍREK • 2018. május 30. 13:30
Hat vészterhes időszak áldozatai előtt hajtottak fejet civilek és városvezetők a Hősök napja alkalmából
A tiszteletadók tizennégy gyulai emlékműnél helyezték el az emlékezés virágait

Tizennégy emlékhelynél hajtott fejet a Hősök napja alkalmából Gyula város önkormányzata, a gyulai Hadigondozottak Érdekvédelmi Egyesülete és az Október 23. Alapítvány május 30-án délelőtt. A tiszteletadás a 20. század helyi mártírjainak szólt.

a 20. század mártírjai előtt tisztelegtek gyulán a hősök napján

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Kónya István, Gyula város alpolgármestere lapunknak elmondta, a magyar országgyűlés 2001-ben iktatta törvénybe, hogy minden év május utolsó vasárnapja a magyar hősök emléknapja legyen. A gondolat azonban, miszerint a magyar embereknek ki kell fejezniük őszinte tiszteletüket azon hősök iránt, akik a magyar szabadságért és függetlenségért harcoltak, már az első világháború alatt, 1917-ben megfogalmazódott. Hőseink emlékünnepe végül 1924-ben vált hivatalossá, ám a szocializmus és a kommunizmus vészterhes időszakaiban már nem lehetett nyíltan megemlékezni a mártírokról.

A kezdeményezéshez természetesen a gyulaiak is csatlakoztak, sőt itt már korábban is volt hasonló törekvés, hangsúlyozta a tisztségviselő, aki azt is felidézte, hogy a 20. századi gyulai és gyulavári hősök emlékfalát, amelyen hat vészterhes korszak áldozatainak a nevei olvashatók, 2014-ben avatták fel. A Kohán György Zeusz című mozaikjával összekapcsolódó gránitlapokon 1914 olyan mártír neve szerepel, akik az első világháború, a román megszállás, a második világégés, a vészkorszak, a málenkij robot, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc alatt vesztették életüket.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

– Ezen a napon rájuk emlékezünk, az ő emlékhelyeiknél helyezzük el a tiszteletadás virágait, mondunk köszönetet azért a szabadságért, amelyet mi, az utókor gyermekei megélhetünk – fogalmazott Kónya István.

Bagyinszki Zoltán szervezőtől, az 1956. Október 23. Alapítvány kuratóriumi tagjától megtudtuk, a gyulai Hadigondozottak Érdekvédelmi Egyesületével és a városvezetéssel közösen már több tíz éve helyeznek el rendszeresen koszorúkat a Hősök napján, de más alkalmakkor is a város 14 hősi emlékművénél. Ez egy két és félórás program, amelyen bárki részt vehet.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)