Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - CNC-gépet kezeltünk, gyűrűt nyomtattunk és sült kolbászt ettünk a szakmák éjszakáján

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Gurzó K. Enikő • HÍREK • 2018. április 14. 08:30
CNC-gépet kezeltünk, gyűrűt nyomtattunk és sült kolbászt ettünk a szakmák éjszakáján
Tizenkét hivatásba lehetett „belekóstolni” a Harruckern iskolában

Csaknem félezer szakmával ismertették meg idén az érdeklődőket a hazai iskolák. A rendezvényhez április 13-án este a gyulai Harruckern János szakképzési központ és iskola is csatlakozott Próbáld ki, csináld meg, ismerd meg! jelmondattal. Az eseményt Románia gyulai főkonzulja is megtisztelte jelenlétével.

eligazítás az iskola főbejáratánál

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

– Ha nagy leszek, rendőr leszek! Egyenruhát, sapkát veszek, s a városban rendet teszek! – olvastuk a Harruckern János iskola főbejáratánál, amelynek megállítótábláján tréfás jelmondatokkal ajánlották a tanintézmény szakképzési lehetőségeit az érdeklődők figyelmébe. A Szakmák éjszakája elnevezésű eseményen az iskola minden szárnyában, emeletén, tanműhelyeiben, de még az udvaron is zajlottak a látványos bemutatók.

Az ünnepélyes megnyitón Czeglédiné Szappanos Anita iskolaigazgató kifejtette, harmadik alkalommal csatlakoztak az országos programsorozathoz, amelynek keretében 166 iskola nyitotta meg kapuit a pályakereső diákok és felnőttek előtt. Az érdeklődők országosan csaknem 4500 hivatással ismerkedhettek meg az est folyamán. Az intézményvezető úgy vélte, nagyon fontosak ezek az alkalmak, mivel a fiatalok rendkívül nehezen döntenek arról, hol tanuljanak tovább.

 

a megnyitó ünnepi pillanata

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Czeglédiné Szappanos Anita köszöntőjét Czeizel Endre gondolataival zárta, aki így fogalmazott: ha az ember csinálhatja azt, amit szeret, akkor nincs baj. Baj akkor van, ha nem találnak rá tehetségük hasznosítási lehetőségére, vagy ezt mások megakadályozzák.

Florin Vasiloni Románia gyulai főkonzulja örömét fejezte ki aziránt, hogy a Harruckern iskola jó kapcsolatokat ápol romániai tanintézményekkel, majd üdvözölte a Temes megyei Facsádról és a Székelyudvarhelyről érkezett vendégeket. Partnerségükkel kapcsolatban azt javasolta, használják ki a határokon átívelő iskolafejlesztéseket támogató EU-s pályázatokat. A diplomata gratulált ahhoz, hogy az iskolának közel ezer diákja van, akik rendkívül jó feltételek között tanulhatnak, és reményét fejezte ki abban, hogy az itt végzett fiatalok jól fizetett munkahelyekhez jutnak majd.

A programokat Kertész Miklós felnőttoktatási intézményegység-vezető ajánlotta a jelenlévők figyelmébe.

Az iskola egyik "húzóága" a belügyi rendészet, amit a főépületben mutattak be: itt a honvédség, a határőrség és a rendőrség munkájával ismerkedhettek meg a betérők, akik azt is letesztelhették, mennyire tudnak célba lőni. Az udvaron drogkereső kutyus tartott bemutatót, és megnyílt egy ujjlenyomat-olvasóval, priuszkeresővel felszerelt rendőrautó is, amelynek fedélzetén megtudtuk, a jármű ugyanarra képes, mint a határátkelők ellenőrzési pontjai.

 

munkában a rendőrkutya

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

A számítógép vezérlésű munkafolyamatokba több helyen is bele lehetett lesni. Az egyik helyen a 2D-s és 3D-s tervezést tanuló, úgynevezett CAD-CAM informatikus készített sakkfigurákat fémből, a vele egyazon fedél alatt dolgozó ékszerész pedig a háromdimenziós nyomtatók világába nyújtott betekintést. Tőle tudtuk meg, hogy a gyűrű, amire várunk, a fantasztikusan nagy tudású masinával 2 óra alatt készül el, és hogy bármennyire is hihetetlen, alig akad a környéken olyan ember, aki értene ehhez a programozáshoz. Úgyhogy egy csapásra két hiányszakmát is felsoroltak nekünk ebben a térben: a gyors észjárású tervező-informatikust és az aprólékos aranyművest.

Az asztalos tanműhely egyik részében a CNC-gépkezelés szépségeiben gyönyörködtünk. Olvasóinknak megérdeklődtük, jelenleg tizenheten tanulják ezt a szakmát Gyulán, leány egy sem. Akik viszont mégis ezen az úton indultak el, számos szellemi kihívással szembesülhetnek, hisz a hagyományos gyakorlati fogások mellett a CNC-k univerzumával is tisztában kell lenniük. Egy azonban biztos: ebben a munkában is nagyon fontos a precizitás és a térlátás. A kéziszerszámokkal dolgozók részlegén összetalálkoztunk azzal a fiatalemberrel, aki most készül az országos versenyre, s jelenleg ő a hatodik legjobb fiatal szaki az országban.

 

a számítógép minden szakmában nélkülözhetetlen

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

A pékek és a cukrászok sarkában tésztát gyúrhattunk, süteményt készíthettünk, valamint véleményezhettük a tanoncok díszmunkáit, akár titkos szavazással is. A szakácsok sem spórolták ki műsorukból a kreativitást: az ő asztaluknál bárki összeállíthatott magának egy egészséges salátás tálat.

A Szakmák éjszakáján egyéb érdekességek is vártak reánk: megnézhettünk egy régi szatócsboltot. Ebben a boltmúzeumban tárlatvezetést tartottak a  vendégeknek, virágcsokrot köthettünk, lerakhattunk néhány sor térburkolatot, megtolhattuk a talicskát, összeszerelhettünk pár víz- és gázcsövet, a képzelet szintjén beöltözhettünk ápolónőnek, aztán csirkét bonthattunk, ajándékként fagyit nyalhattunk, majd mindennek a kellős közepén, vagy a legvégén kiadósabb ételeket is megkóstolhattuk: ezeket mifelénk, Gyulán állhatatosan kolbászoknak nevezik.

 

Jó étvágyat!

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)