Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gyulára érkezett az Európai Uniós Fejlesztések Nyílt Napja programsorozat

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterHÍREK • 2018. március 24. 14:02 • Frissítve: 2018. március 24. 18:27
Gyulára érkezett az Európai Uniós Fejlesztések Nyílt Napja programsorozat
Délelőtt a régiót és a város érintő fejlesztésekről tudhattak meg többet az érdeklődők

Idén már hetedik alkalommal rendezik meg az Európai Uniós Fejlesztések Nyílt Napja című programsorozatot, amely során az uniós támogatásokból megvalósult fejlesztéseket mutatják be országszerte. 2018-ban a fürdőket mutatják be az országjárás során, a március 24-i állomás pedig a dél-alföldi régió, azon belül a Gyulai Várfürdő volt. A helyszínen egész nap ingyenes programokkal várják az érdeklődőket, délelőtt pedig Görgényi Ernő polgármester, Vantara Gyula, Békés megye fejlesztési biztosa, országgyűlési képviselő és Kun Miklós, a Gyulai Várfürdő ügyvezetője tartottak sajtótájékoztatót.

görgényi ernővantara gyula és kun miklós

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

Vantara Gyula a régiót és a megyét érintő fejlesztésekről adott tájékoztatót. Azzal kezdte, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban eddig 544 országos pályázat került meghirdetésre, amelyek között TOP, GINOP és egyéb felhívások is vannak. Békés megyében, ebben az időszakban – március 9-ig – 2304 támogatási kérelem érkezett be, amelyeknek nagyjából a felét el is fogadták. Ez pedig az egész országot nézve is kiemelkedő adat.

Megtudtuk, hogy a legtöbb pályázat gazdaságfejlesztési célokat szolgál, a legtöbb kérelem pedig az államháztartáson belüli nonprofit szervezetektől érkezett. Ám szép számmal pályáztak a mikor-, kis- és középvállalkozások is. A fejlesztési biztos hozzátette: kiemelt cél, hogy a gazdaságfejlesztésben, az energetikai megtakarításokban a megye kiemelkedően szerepeljen.

A támogatások eddig megítélt összmennyisége 176 milliárd forint, amelynek 20,7%-át környezetvédelemre fordították. Ezek közül kiemelkedik a közlekedés, a foglalkoztatás és felnőttképzés, valamint az energetikai fejlesztések. Kiemelten fontosak a vidékfejlesztési programok, ezért az agrár-környezetgazdálkodásra fordították a legtöbb beérkezett támogatási pénzt.

Vantara Gyula kitért arra is, hogy 17 milliárd forintból valósulnak meg turisztikai fejlesztések a megyében, amelyek közül a gasztroélmények fejlesztése közvetlenül érinti Gyula városát. Az infrastrukturális pályázatok leghangsúlyosabbika az M44-es út építése. Ezek mellett a vasúti beruházások és a békéscsabai repülőtér megújítása is fontos elem ebben a szektorban.

 

vantara gyula

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

Kevesen tudják, hogy Békés megye kerékpáros ellátottsága Hollandiával vetekszik. Ezért ennek a területnek a fejlesztése turisztikai és közlekedésbiztonsági szempontok miatt is kiemelt jelentőségű.

A fejlesztési biztos azzal zárta előadását, hogy egy megyének hatékony, célszerűen kialakított rendezési elvre van szüksége a fejlesztési tervhez.

– Ezekért a beruházásokért a magyar emberek keményen megdolgoztak, ez nem ajándék az Európai Uniótól – vette át a szót Görgényi Ernő, aki a Gyulán megvalósult fejlesztésekről számolt be, a 2007 és 2013 közötti, valamint a 2014 és 2020 közötti időszakokban.

A polgármester szerint mindkét uniós ciklus kitűnő lehetőségeket biztosított a fürdőváros számára. A két prioritás a város megtartó erejének növelése és a gazdasági élet fejlesztése volt. A turisztikai attrakciók fejlesztései jelentős eredményekkel jártak. Ezek közül a legismertebb az AquaPalota és a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont volt, de a TDM Szervezet fejlesztésére, a gyulavári kastélyra, valamint a gyógyhelyi fejlesztésekre érkezett támogatások felhasználása is kiemelt fontosságú volt.

Jelentős összegek érkeztek az egészségügyi és szociális szférába: a legismertebb beruházás a Pándy Kálmán-tagkórház műtéti tömbjének felépítse volt. Hasonlóan fontos elem volt a Tégy az egészségedért szemléletformáló program elindítása, illetve a Zöldkereszt gyermekorvosi rendelőintézetének felújítása. A támogatások az oktatási rendszer szinte minden területét érintették, így a bölcsődékre, óvodákra, általános iskolákra, a gimnáziumokra és szakképző iskolákra is jelentős forrásokat tudott fordítani a város.

A polgármester kiemelte, hogy az infrastrukturális fejlesztések kapcsán történt útépítés, kerékpárút-építés és felújítás – amelynek legnagyobb volumenű része a 400 millió forintból megvalósuló Gyula–Városerdő kerékpárút. A belvíz- és csapadékvíz elvezető rendszerek fejlesztésére először egy 400, majd egy 386 millió forint összegű pályázatot nyert el Gyula városa.

 

görgényi ernő

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

– Az épületenergetikai fejlesztések nagyon fontosak, mert ezáltal jelentősen csökkenek a városi intézmények és az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok épületeinek üzemeltetési költségei – mondta Görgényi Ernő. A sportcélú fejlesztésekre is több pályázatot nyújtott be a város, így újulhatott meg a városi sportcsarnok és sporttelep. Különös jelentőséggel bírnak az árvízvédelmi projektek, de ebbe a körbe tartozik a Tájvízház pályázata is – amely egyszerre bír vízügyi és turisztikai jelentőséggel –, amelynek köszönhetően egy vízügyi múzeumot hoztak létre a belvárosban.

Fejlesztették a közösségi tereket. A magánszektor is jelentős, gazdaságfejlesztést szolgáló uniós támogatást nyert el, többek között a Gyulai Fafém Bútor Zrt., a Lovász Forgácsoló Kft., a Food Analytica Kft., a Viharsarki Sernevelde, valamint több hotel és szálló is. A polgármester hozzátette, hogy a városban kiemelt támogatást élveznek a helyi vállalkozások, hiszen gyulai embereknek adnak munkát, helyben szerzik be az alapanyagokat és egyéb szolgáltatásokat, valamint adóbevételt termelnek a város számára.

– Mindezen beruházások és fejlesztések mögött együttműködés van. Nem politikai harcok, nem kíméletlen küzdelmek, hanem együttműködés – amely térségi szinten is fontos – konszenzussal kialakított célok érdekében. Így lehet sikeresen pályázni, és így lehet hosszútávon gondolkodva a város javát szolgálni – zárta beszédét Görgényi Ernő.

A tájékoztató zárásaként Kun Miklós számolt be a Gyulai Várfürdőt érintő fejlesztésekről. Megtudtuk, hogy a fürdők – az üzemelési sajátságokból adódóan – saját erőből nagyon nehezen fejleszthetőek, így a várfürdő fejlesztései is mindig támogatási ciklusokhoz kötődtek. Ilyen volt a Széchenyi-terv időszaka, valamint egy ilyen ciklus végén adták át az AquaPalotát is, amelyet kiváló beruházásként értékelt az ügyvezető.

– Több mint 20%-al növelte meg a látogatószámunkat, ugyanez az ugrás a vendégéjszakák számának növekményében is megfigyelhető a városban. Ami az üzemeltetést illeti, ez egy fenntartható, nyereségesen működtethető, önálló profitcentrum, amely azt jelenti, hogy a költségek körülbelül egyharmadát érik el az összbevételnek. Ez egy olyan projekt tehát, amely még a saját hitelköltségeit is képes kitermelni.

Kun Miklós a fejlesztésekről és tervekről azt mondta, hogy két síkra koncentrálnak: a működésre és az üzembiztonságra, valamint a vendégélmény és a szolgáltatási színvonal emeléséhez szükséges beruházásokra.

 

kun miklós

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)