Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A csipkebogyó

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2017. október 08. 10:00
A csipkebogyó
Serkenti a gyomornedvek működését, csökkenti a vérnyomást és idegnyugtató hatású
____Eredeti-csipkebogyo.jpg

képünk illusztráció

Forrás: Lynneallbutt.co.uk

Ősszel már gyűjthetjük a piros bogyókat, melyek ilyenkor még kemények, de később, az első fagyok után már megpuhulnak. A vadrózsa termése a csipkebogyó, csipke, csitkenye, hecsedli, hecsepecs.

A csipkebogyó magas C-vitamin-tartalma miatt évszázadok óta nagy népszerűségnek örvend. Tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom. A C-vitaminon kívül számos olyan anyagot tartalmaz, amelyet az emberi szervezet kiválóan tud hasznosítani, ilyen a pektin, a flavonoidok, a cukor, a gyümölcssavak, a cseranyag, a magnézium, a vas, a kalcium, a karotin, a B1-, B2-, K- és P-vitamin.

A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus, immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. Magas magnéziumtartalmának köszönhetően fontos szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek, keringési zavarok gyógyításában, ugyanakkor serkenti a gyomornedvek működését, csökkenti a vérnyomást, és idegnyugtató.

A bogyóból készített tea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén.

A csipkebogyót sokféleképpen fogyaszthatjuk: teát, lekvárt, szörpöt, mártást, levest, likőrt, bort, pálinkát is készíthetünk belőle. Keverhetjük az áttört csipkehúst joghurtba, kefirbe is.

 

Csipkebogyótea

A teának való csipkebogyót szeptembertől novemberig lehet gyűjteni, de mindenképp az első fagyok előtt. A szárított termést áztassuk be szobahőmérsékletű vízbe egy éjszakára, majd szűrjük le, és ízlés szerint édesítsük mézzel vagy nádcukorral. Forrázni tilos!

 

Csipkebogyólekvár

Hozzávalók:

1 kg csipkebogyó

80 dkg cukor

1db cirom leve

 

Elkészítés:

A megmosott csipkebogyónak kiszedjük a magját, majd annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük (kb. 30-45 perc). Ezt követően az egész főzetet szitán vagy szöveten átpasszírozzuk, majd a masszába belekeverjük a cukrot és a citromlevet. Felforraljuk és kevergetés közben még 5 percig főzzük. Üvegekbe töltjük, és légmentesen lezárjuk.

 

Energia:   3700 kcal

Fehérje:     40 g

Zsír:        10 g

Szénhidrát: 880 g

 

 

Csipkelimonádé

Hozzávalók:

10 dkg csipkebogyó

20 dkg méz

1 dl narancslé

1,5 liter víz

 

Elkészítés: 

Főzzünk csipkebogyóteát, közben keverjük el a mézet a narancslével. Ezt követően keverjük el a teát a mézes narancslével. Hidegen és melegen is ajánlott a fogyasztása.

 

Energia:    820 kcal

Fehérje:      4 g

Zsír:         1 g

Szénhidrát: 182 g

 

Egészségünkre!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)