Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Három nap irodalmi, művészeti, össznépi, szellemi kavalkád

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Fodor GyörgyKULTÚRA • 2017. október 02. 10:30
Három nap irodalmi, művészeti, össznépi, szellemi kavalkád
Ilyen volt az Előretolt Helyőrség Szabadegyetem Gyulán

A Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. szervezésében és az Előretolt Helyőrség Íróakadémia, valamint Gyula Város Önkormányzata, a Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft., a Gyulai Várfürdő, a Red Hole Music Pub és az Erkel Hotel közreműködésével, segítségével valósult meg az első Előretolt Helyőrség Szabadegyetem Gyula városában. A rendezvény esti koncertjeiről és a megnyitóról bővebben olvashattak már, alább egy rövidebb összefoglaló áll.

szörényi levente és stumpf andrás

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft.-t a magyar kormány alapította azzal a céllal, hogy felkutassa a Kárpát-medencei magyar tehetségeket, és fontos feladatokat lásson el tehetséggondozásukban. A szabadegyetem programjai az íróakadémia tagjainak és minden érdeklődőnek nyitottak és nyilvánosak voltak. Érdemesnek tűnt kihasználni a lehetőséget, hogy ellátogassak a rendezvény helyszíneire (Vigadó, művház termei, Várfürdő, Red Hole, Erkel Hotel), hiszen igen színes programsort sikerült a szervezőknek összeállítani.

Egyetlen tényt nehezményeztem, hogy sokszor párhuzamosan futottak workshopok. Kedden délután például egyszerre mutatkoztak be a Székelyföld, a Hitel és a Kortárs folyóiratok. A Székelyföldet Ferenczes  István, Magyarország Babérkoszorúja díjas költője, Lövétei Lázár László és Molnár Vilmos József Attila-díjas költő-írók ismertették. Közben a Hitelről Papp Endre főszerkesztő, valamint Falusi Márton és Nagy Gábor szerkesztők adtak számot. A Kortárs elemzésére Ambrus Lajos vállalkozott, aki a lap szintén József Attila-díjas főszerkesztője, segítői voltak Novotny Tihamér szerkesztő és Pécsi Györgyi (ugyancsak József Attila-díjas) kritikus. Az első délután egy kötetbemutatóval lepte meg a szabadegyetem látogatóit. A Kortárs folyóirat költőversenyének eredményeképpen adtak ki egy kötetet. Ezzel a folyóirat fennállásának 60. évfordulóját is méltóképpen megünnepelték. A 2011–2016 között meghirdetett költőpárbaj versei klasszikus szerzők (Csokonai, Petőfi, Arany, Babits, Jékely, Kálnoky) egy-egy sorára írt reflexiókat tartalmaztak. 35 kortársnak sikerült a régi nagyokra irányítani a figyelmünket, miközben ők is tiszteletüket tették a parafrázisokkal. A kötetbemutató moderálását Pécsi Györgyi vállalta, Amburs Lajos – különben gyulai származású szépíró és kiváló borász –, Falusi Márton, Novotny Tihamér, Orbán János Dénes, Zalán Tibor és Tóth Tibor pedig értő hozzászólásokkal, versfelolvasásokkal kísérték őt, közben Pető Tóth Károly előadóművész szintúgy tolmácsolta a műveket.

A szellemi uzsonnát a fizikális étkekkel is szolgáló díszvacsora követte, amelyet Szabó Eszter gyulai énekesnő bársonyos hangja tett ízletesebbé. A hivatalos megnyitó alkalmával dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere és Timár Alpár László, a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. ügyvezetője mondtak köszöntőbeszédet. A díszvendégek között vacsorázott Szörényi Levente is, aki a vacsora után a művházban Stumpf Andrással, Baricz Gergővel és Füvesi Norberttel együtt adott nosztalgikus hangulatú, ugyanakkor nagyon emberközeli koncertet, melyet – a Szörényi – Rohan az idő című könyv bemutatójával egybekötve – Schreiber András moderált. A keddi napot egy másik koncert zárta, amelyet a Red Hole Music Pubban tartottak. Ott ugyancsak Baricz Gergő hangjával találkoztak a lelátogatók, hiszen a Budapesten megalakult, de (korábban Loyal néven ismert) erdélyi muzsikusokat is felvonultató Electronic Sheep zenekar hamisítatlan kárpát-medencei blues-rockot játszott.

 

kopeczky csaba és futaki attila

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Szerdán délelőtt Szörényi Levente – Kossuth-díjas zeneszerző – mesterkurzusát hallhatták az „egyetemisták” Versek és dalszövegek címmel, majd Stumpf András Junior Prima díjas újságíró mesterkurzusa következett az interjúkészítés alapjairól. A tematika szerint minden nap több művészeti ág talált egymásra. Ahogyan Pécsi Györgyi mondta kedden: „Az irodalomnak nem feladata, hanem természete van!” A természetét azonban felerősítheti a multidiszciplinaritás: zene, képregény, animáció, trailerkészítés. Ennek okán kapott meghívást egy beszélgetésre Futaki Attila, békéscsabai származású, nemzetközi hírű képregény-rajzoló, akit Kopeczky Csaba képregény-fordító kérdezett a képregények világáról „…és mégis mozog” összefoglaló címen. A délután az irodalom és vizualitás kapcsolatát megragadó mesterkurzusokkal telt. Egyszerre ismerhettük meg a MOME Animációs közösségének bemutatkozó előadásán a magyar animációs filmművészet tendenciáit, a szövegek és a látvány kapcsolatát (közreműködtek: Nemes Barnabás, Szujó Alexandra Julianna, Tőkés Anna). Mellette a designt és vizualitást az irodalom szolgálatában (Partiumi Keresztény Egyetem reklámgrafika tanszékének workshopja; közreműködtek: Balázs Zoltán tanszékvezető, vizuális művész, egyetemi oktató, Kányádi Iréne művészettörténész, egyetemi oktató, Györfi Mónika, III. éves hallgató). Párhuzamosan pedig azt, hogy milyen egy jó könyvtrailer (elemezték az elmúlt pár év legjobban sikerült munkáit; közreműködtek: Schreiber András, Kubiszyn Viktor és Pál Dániel Levente).

Jómagam a MOME előadóihoz ültem be, ahol egy Bodor Ádám novella (Megbocsátás) animált változatát elemeztük. Kiderült, hogy jó animációt nem lehet úgy készíteni, hogy a grafikus tervező nincs közvetlen kapcsolatban a szöveggel, szerzővel, szerzői akarattal, nem éli bele magát teljesen, nem folyik együtt a mondanivalóval. Bármely technikát is választja a digitalizálásra a szerző (2D, 3D, stop motion, time lapse, papírkivágásos vagy vektoros módszer), meg kell erősítenie választott tárgyának értelmezését, átszűrés és plusz jelentéstartalom adása szinte kötelező. Erre kiváló példákat láttunk: Vácz Péter (Nyuszi és Őz), Ari Folman (Libanoni keringő), Disney 2D-s rajzfilmek, Kovásznai György (Habfürdő), Bera Nándor (Candide-sorozat).

 

A Kaláka együttes koncertje

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A szellemi mecenatúrát ismét egy esti koncertláz követte, ahol a „Szívem zsong a szép szavaktól” címmel a Kossuth-díjas és Prima Primissima díjas Kaláka együttes dalválogatásait hallgathattuk meg az elmúlt 48 év legszebb megzenésített verseiből. Ámulattal kísértem a sok hangszert, amit megszólaltattak. Becze Gábor nagybőgőn, gitáron játszott, Gryllus Dániel furulyán, citerán, pánsípon, klarinéton, tárogatón, dudán zenélt, Gryllus Vilmos csellón, gitáron, charangon, kobozon, dorombon virtuskodott, Radványi Balázs pedig mandolinon, 12 húros gitáron, ukulelén, cuatrón, brácsán és kalimbán alkotott maradandót. A legkitartóbbak egy éjféli filmklubban is részt vehettek, amikor is Az ember, akit Ovénak hívnak című, svéd fekete komédiát vetítették le Fredrik Backman bestselleréből. A vetítést követő beszélgetést az irodalmi adaptációkról Kubiszyn Viktor és Schreiber András vezették.

Csütörtökön sem illett hiányozni a délelőtti mesterkurzusról, hiszen a magyar költészet remekeinek színpadra állításáról mesélt a Kaláka együttes. A versek megzenésíthetőségéről anekdotázó legendák tanulságát alapvetően Kányádi Sándor „bácsi” soraival foglalhatjuk össze, amelyeket a Kaláka 25 éves jubileumára írt: „A Kaláka együttes elegáns, más muzsikusokkal össze nem téveszthető zenei tálcán nyújtja a verset a hallgatóknak. Nem ráerőszakolják a maguk szerzeményeit, hanem kimuzsikálják a Gutenberg óta könyvekbe száműzött, »szív-némaságra« született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti »eredeti dallamot«". A hab a tortán az volt, amikor Gryllus Vilmos behozta a hathúros gitár, hogy két „szabadegyetemista”, Dorcsák Réka és Marcsák Gergely megmutathassák, hogyan éneklik megzenésített műveiket. Az irodalmat manapság szerintem is a zenén keresztül a legcélszerűbb megosztani. Kevesen tudnak olyan könyvet írni, ami rögtön szövegével bestsellerré válik.

 

beszélgetés kati hiekkapeltóval

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A szórakoztató irodalom nem könnyű műfaj. Délután éppen erről oktatott bennünket Nemere István. Visszajáró vendége Gyulának. Városunknak megbecsültebb vendége, mint néhány kortárs – magát gyakran tévesen elitnek gondoló – irodalmi körnek. Grafomán, ugyanakkor minden káros szenvedélytől mentesen élő, korrektül felkészülő, szigorún lényeglátó, politikamentes, világlátott ember, akivel közvetlenül lehet beszélgetni. Alaposan átgondolt vázlatpontok mentén adott elő és a jelenlévőket hasznos tanácsokkal látta el a bestseller íráshoz. Ő már csak tudja, hiszen több mint 680 könyv szerzőjeként bizonyára nem csak magyar rekorder. Ugyancsak izgalmas személynek ígérkezett a szabadegyetem díszvendégeként meghívott Kati Hiekkapelto finn írónő.

Beszélgetőtársai Pál Dániel Levente és Csikár Norbert Adrián voltak. Kellemes agytorna volt, hogy Kati angolul válaszolt a moderátori kérdésekre, de volt lehetőségem anyanyelvén is kérdezni tőle. Csak ajánlani tudom az immár Gyulán is bemutatott regényeit, amelyben egy vajdasági magyar származású nyomozónő, Fekete Anna kalandjait követhetjük nyomon (Kolibri, Védtelenül). A csütörtöki napunkat egy másik Anna zárta, hiszen a Pásztorok, vagyis a Pásztor Anna és testvére, Pásztor Sámuel alapította Anna & the Barbies zárókoncertezett. Első sorból tudtam meg, hogy miért kapta a basszer, Hernádi Dávid a decibel jelzőt. A többszörös Fonogram-díjas zenekar igen komoly hangerőt produkált. A fellépés alatt az elmúlt tíz év legnagyobb sikerei és az Utópia című új album szerzeményei egyaránt elhangzottak.

Három nap irodalmi, művészeti, össznépi, szellemi kavalkád után megfogyva bár, de törve nem írhatom, hogy Gyula nem csak az Alföld gyöngyszeme, hanem olykor a világ kulturális közepe is. Vállalom, hogy szeretem! Még több szabad egyetemet, még több kultúrát, az eddigieket pedig KÖSZÖNJÜK!

 

Az anna and the barbies zárta a szabadegyetem programsorát

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)