Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Megkezdődött a gyulai ferences romkert rendbetétele

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • HÍREK • 2017. augusztus 11. 18:00
Megkezdődött a gyulai ferences romkert rendbetétele
Az emlékhely a város turisztikai vonzerejét fogja növelni

Gyulának kétségkívül a vár és a kastély a leglátogatottabb épített műemléke. Kevesen tudják, hogy ebben a városban temették el 1508-ban Corvin János fiatalon elhunyt leányát, Erzsébetet, egy évvel később pedig Mátyás király egyetlen fiának feleségét, Frangepán Beatrixot. Az úrhölgyek temetkezési helyének számító ferences romkert az Epreskert utcában található, rendbetétele az önkormányzat kezdeményezésére és felügyelete mellett történik.

____Eredeti-ferences_romkert__6_.JPG

hamarosan elkezdik az állagmegóvási munkálatokat

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Az Epreskert utcában található történelmi emlékhely előtt már elkészült az új járda és a parkoló, megszépült a kerítés, az információs tábla feliratáról lekerült a több évtizedes por és piszok, és a kertészeti munkálatok jelentős része is befejeződött. A következő ütemben állagmegóvási munkálatok zajlanak majd, amelyek a templom és az egykori szerzetesház megmaradt falait, valamint a két történelmi nevezetességű síremléket fogják érinteni. A gyulai önkormányzat célja, hogy a romkertet, a szürkebarátok sorsformáló hajdani birtokát beillessze Gyula város idegenforgalmi látványosságai közé. Azt tervezik, hogy a látogatok gyalog, biciklivel és kisvonattal is eljuthassanak az említett pontig.

Rendszeres régészeti ásatásra ezen a helyen 1931-ben nyílott először mód, miután a mai Ady Endre utca meghosszabbításával megnyitották az Epreskert utcát. Ekkor az egyik baloldali sarokház vályogvető gödrében a tulajdonos, Kempf József embercsontokat, néhány 15–16. századi edénytöredéket, az egyik koponyán pedig feltételezhetően 16. századi, aranyozott drótszálakkal hímzett pártarészletet talált. Ennek híre elegendő volt ahhoz, hogy a feltárást Implom József irányításával megkezdjék. Már az első napok eredményesnek bizonyultak, hisz meglelték a templom gótikus szentélyének terméskövekből épült 10 méter hosszú északi falalapozását, és a hozzá csatlakozó támpillérek közül is kettőt.

 

____Eredeti-ferences_romkert__2_.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

Számos építészet- és művészettörténeti kérdés megválaszolatlan

1880-ban újabb szenzációs felfedezés történt: a templom alatt Mogyoróssy János kriptarészletet talált, amelyről Szerémi György leírása alapján megállapította, hogy Corvin Erzsébet és Frangepán Beatrix sírjának maradványa.

1933-ban a szentély környékét a katolikus egyház vásárolta meg. A két sírhelyet ekkor cementtel erősítették meg, a fehér kövekből rakott alapfalak körül pedig lesüllyesztették a talajszintet, hogy füvesítés után kellemes látogatóhelyé avassák. Úgy tervezték, hogy az Epreskert utca felőli részén kiképeznek egy boltíves bejárati kaput, amelyhez az anyagot a templom hajójának falaiból termelik majd ki.

A helyreállítást 1962–1963-ban az Országos Műemléki Felügyelőség már csupán a szentély környékén ismételhette meg, mivel a kolostor és a templom nyugati része időközben beépült. 1945-ben például a templomhajóra is ráépítettek egy házat. Az 1985 augusztusában folytatott hitelesítő ásatás kizárólag a toronyalapozás újbóli feltárására irányult, így számos építészet- és művészettörténeti kérdés továbbra is megválaszolatlan.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)