Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Jankay a Kohánban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • KULTÚRA • 2017. június 16. 10:30
Jankay a Kohánban
Sorsok és tájak Jankay Tibor művészetében címmel nyílik kiállítás június 22-én a Kohán Képtárban

Sorsok és tájak Jankay Tibor művészetében címmel nyílik kiállítás június 22-én Gyulán, a Kohán Képtárban. A tárlatot 17 órakor Ván Hajnalka engedi útjára. Mint a művészettörténész – szinesztéziával élve – fogalmazott, a festményeket és szobrokat is bemutató összeállítás egyedi ízeket mutat meg.

Jankay Tibor Hegyi patak című képe

 

Jankay Tibor (1899–1994) képzőművész, Békéscsabáról indulva, élete első felében előbb Európa egyes városaiban, majd Magyarország tájain gyűjtötte motívumait. Középkorú volt, amikor munkaszolgálatra ítélték. Később Amerikába költözött, ahol beszippantotta a szabadabb életforma, ám mindig hű maradt a hazai vidékhez. E kötődést képei mellett levelei is dokumentálják. Ennek a gazdag életútnak a lenyomatát láthatjuk műalkotások formájában csokorba gyűjtve a hajdani pályatárs, Kohán György festőművész képtárában.

A koncepció kimunkálásakor, kibontásakor az volt az alapkérdés, hogy Jankay hogyan, mi módon kötődött Gyulához – ismertette Ván Hajnalka. A városhoz való kötődése kapcsán elmondható, hogy Jankay Tibor és Kohán György barátok voltak. Több levél is erről vall: egyrészt a Koszta Rozóval folytatott levélváltás, valamint az a levél is, amit Kohán özvegye írt abból a célból, hogy tájékoztassa Jankayt férje elhunytáról.

A tárlaton összesen 41 műtárgy lesz megtekinthető, melyek átívelnek a teljes életművön. Látható, érzékelhető, hogy Jankay a magyarországi alkotói korszakában egészen más képeket készített, mint az Amerikában töltött időszakban. Azon kérdésre, hogy számára mit adott a tárlat összeállítása, elmondta: egyfajta újra találkozást Jankayval. – A figurák és alakok megjelenítése, s a környezet változása rácsodálkozásra késztetett – fogalmazott.

Míg itthon a közvetlen környezetét vette modellként, és a dolgozó ember jelenik meg leggyakrabban a tájban, addig az amerikai képek jóval felszabadultabbak, könnyedebbek. Ez utóbbiaknál nem annyira súlyos az alkotások mondanivalója – tette hozzá. A bemutatandó kerámiaszobrok az 1950-es évek végétől az 1970-es évekig készültek.

A Sorsok és tájak Jankay Tibor művészetében című kiállítás szeptember 17-ig látogatható.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)