Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Tények és tévhitek a klinikai vizsgálatokról

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • PR • HÍREK • 2017. május 12. 07:00 • Frissítve: 2017. május 19. 07:00
Tények és tévhitek a klinikai vizsgálatokról
Magyarországon évente csaknem 20 ezer páciens vesz részt klinikai vizsgálatban

A klinikai vizsgálatok segítségével új, hatásos és biztonságos gyógyszereket fejlesztenek ki a gyógyszergyárak. Magyarországon évente csaknem 20 ezer páciens vesz részt klinikai vizsgálatban, ám az mégis kevéssé ismert, misztikus területnek számít. Május 20-hoz, a klinikai vizsgálatok világnapjához közeledve áttekintjük a legfontosabb tényeket és tévhiteket.

____Eredeti-IMG_0143.JPG

A Synexus Magyarországi egészségügyi központ (gyula, nürnbergi u. 1/b.)

 Forrás: Synexusrendelo.hu

1. Folyamat

Talán filmélmények alapján sokan gondolják, hogy a klinikai vizsgálatok gyakorlatilag embereken történő kísérletezésnek tekinthetők. Ezzel szemben az emberek bevonásával zajló klinikai vizsgálatok csakis sikeres állatkísérletek után történhetnek, a teljes folyamat nemzetközi szabványok alapján, igen szigorú kritériumrendszer alapján zajlik.

2. Hatás

A Synexus pár hónapja végzett kutatása szerint, aki még nem hallott a klinikai vizsgálatokról, annak a vizsgálatok biztonságát és mellékhatásait illetően vannak leginkább félelmei (37%), de csak 8% tartja nagyon kockázatosnak azokat. Sokan inkább az ismeretlentől félnek. Pedig mellékhatások nagyon ritkán fordulnak elő, és akkor sem jelentősek. Ugyanakkor több százezer szerencsés kiválasztott életét javították már a legfrissebb és leginnovatívabb gyógyszereken alapuló kezelések.

3. Költségek

Hézagosak az ismeretek arra vonatkozóan is, hogy a vizsgálatokért kell-e fizetni vagy sem. Nemcsak a klinikai vizsgálatok és vizitek ingyenesek, hanem a vizsgálati készítményeket is térítésmentesen kapják meg a résztvevők. Sőt, meghatározott mértékig a résztvevők igazolható költségeit, például az útiköltséget is megtérítik egyes vizsgálatszervező cégek, így a Synexus is.

4. Meglévő kezelés

Sokan gondolják, hogy egy-egy kezelés megkezdésekor meg kell szakítani a kapcsolatot az addigi kezelőorvossal. Azonban erről sincs szó, a vizsgálatok során bármilyen más egészségügyi problémával ugyanúgy lehet a korábbi háziorvoshoz vagy szakorvoshoz fordulni.  A Synexus kutatásában résztvevők 85%-a egyébként végig bízott a klinikai vizsgálatot vezető orvosokban. Mindezek alapján nem véletlen, hogy a megkérdezettek 90%-a újra részt venne klinikai vizsgálatban.

Az idén 10 éves Synexus budapesti rendelője mellett az ország több városába is terjeszkedett. Így 2015-ben Kelet-Magyarországon Gyulán nyitotta meg klinikai vizsgálóhelyét. Igényes környezetben, frekventált helyen, a Coronella Orvosi Centrumban hat terápiás szakterület orvosai kezelik a vizsgálataikban részt vevő pácienseket betegségük szerint. A vizsgálócsapat tagja Molnárné Gaál Ibolya nővér, a Magyar Diabetológiai Társaság idei kitüntetettje, mint az év Legjobb Diabetes Edukátora.

Hasonlóan a budapesti centrumhoz, a Synexus társadalmi felelősségvállalása jegyében, Gyulán is elérhetők időszakosan ingyenes légzésfunkciós, vércukorszint-, koleszterinszint-szűrővizsgálatok az érdeklődőknek, nagyon rövid várakozási idővel.

De hogyan is kezdődött? Egy régi történet szerint 1747 tavaszán skorbutjárvány tört ki egy hajón, ahol a beteg matrózokat elkülönítették. A 12 beteget – 6 párra osztva –, különféle kezelési módok alá vetették. Az egyes betegcsoportok többek között fűszeres kénsavat, almabort, ecetet, tengervizet, citromot és narancsot kaptak, míg néhány matróznak nem adtak semmilyen szert. A vizsgálat szerint azok, akik citromot és narancsot fogyasztottak, sokkal látványosabban javultak, és jó hatással volt a matrózokra az almabor is, míg a többiek állapota tovább romlott. Ennek nyomán a 18. század végére James Cook kapitány már előírta a tengerészeknek a citrom fogyasztását, és 1932-ben a C-vitamin felfedezésével végérvényesen bebizonyították, hogy a skorbut gyógyítható C-vitaminnal. Erre emlékeznek meg minden évben május 20-án, a klinikai vizsgálatok világnapján.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)