Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Ibolyántúli tehetség

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Fodor GyörgyKULTÚRA • 2017. január 13. 17:40
Ibolyántúli tehetség
Oláh Ibolya koncertnek induló estje átlényegült színházi előadássá
Van egy ország…és benne egy árvalány, aki volt már lent, és volt már fenn, de kétségtelen, hogy Cserháti Zsuzsa vagy éppen Kovács Kati hangja óta kevés ilyen hangú őstehetséget hallhatott a magyar fül. Presser Pici szerint „ibolyavirág-szál”, az ország egy része szerint pedig egy roma származású leszbikus. De vajon ki ismeri igazán?
____Eredeti-GYHRCSD_0019.JPG

oláh ibolya a kamaraterem színpadán

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Aki ellátogatott a Gyulai Várszínház Kamaratermébe január 12-én, 19 órától, az egy olyan Oláh Ibolyával találkozhatott, akit először meghallott a Megasztárban. 2003-ban indult a jelentős változás, amikor a világot jelentő deszkákra állhatott egy keménynek kinéző, tetovált, de irgalmatlanul lágyszívű, tiszadobi nevelőotthonból érkező fiatal lány. Akkor még 25 éves volt.

Az Andrássy-kastélyból a kis „hercegnő” egy gitárral a kezében, tele álmokkal, olyan egyedi torokkal kiabálta bele az őszinteséget Magyarország lélektani közepébe, hogy ikonikus dal is született 2005-ben, amelyet csak ő énekelhetett el (Magyarország). Olyan elementáris erővel és tisztasággal érkezett a közéletbe, hogy azt sokan nem tudták megemészteni. Ő sem. Nehéz volt, hiszen senki sem mondhatja el hitelesebben: „Egy pillanat, mit kértem, az utolsó szó jogát, / egy árva, sárga képet, a múlt időnek nyomát. / Lenne itt egy élet, mit félni kéne talán, / de nincsenek emlékek, nem volt gyerekszobám”. A lélek katonái dal nem mellesleg keretéül is szolgált az estnek, kétszer hangzott el. Emellett: „Ki nem volt soha még úgy szívből szomorú, / nem tudja, mi a boldogság. / Kit bánat sosem ért, / ki rosszat alig élt, / jó sorsát az olyan / miért venné komolyan?

Presser Gábor, Szenes Iván és Geszti Péter megérezték és megértették e sorstragédiát és szerették volna, ha ez a lázadó, ugyanakkor mai napig sztárallűröktől mentes, vidéki lány visszakap valamit az élettől. Csodás dalokat írtak neki, amelyek majdnem mind elhangoztak az este folyamán: Ibolyavirág; Lehet, hogy túlságosan szerettelek; Ki nem volt soha még; Fohász; Baby.

Más szerzőktől is hallottunk zseniális vallomásokat Oláh-hangra áthangszerelve: Breitner János, Gábor S. Pál, Hubay Miklós, Kamondy Ágnes, Menyhárt János, Miklós Tibor, Novák Péter, Orbán Tamás, Ránki György, Sztevanovity Dusán, Szűcs Norbert, Vas István szerzeményeit. Megtapasztalhattuk, hogy egy énekesnő hogyan alakul át, érik meg a színpadra, hiszen bejárta a teret, lejött a nézők közé, leült, mikrofonállványba kapaszkodott, majd szabadon sétált a mikrofonnal, mindezt a már-már védjeggyé váló fekete szövetnadrágban, kis fekete bőrkabátban és fekete-fehér vikingpólóban, bubifrizurával, nemes egyszerűséggel és csendes nagysággal.

 

____Eredeti-GYHRCSD_0025.JPG

oláh ibolya és furák péter

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Szurdi Miklós ezt az alázatot látta meg Ibolyában, amikor az Aida szerepére hívta a Vörösmarty Színházba, 2007-ben. 5 év megfeszített munka és tanulás jót tett az önértékelésnek. Az énekesnő aurát teremtett maga köré, már nem csak a hangja simogató, kész karaktere van, amely csodálatra méltó és szerethető, mert őszinte. A libabőr tónust erősítette, hogy Vörös Róbert kiválóan megrendezte, Furák Péter zeneszerző pedig hatásos zongorajátékkal segítette az előadást. A koncertnek induló est átlényegült tehát színházi előadássá, amely során Oláh Ibolya bátran és nyíltan vállalta önmagát.

Először szóban, majd dalokban mesélt a viszontagságos gyerekkoráról, a nemzetiségi származásáról, a 16 alkalommal változó intézeti létről és a 4 fogadócsaládról, az igaz és tartós barátságról, a valódi családról (nagymamáról és „Anyácskáról”), a megélt szerelmekről, a megtett hosszú útról, a kudarcokról és sikerekről, félelmekről, álmokról. A dalok még mélyebbre vittek minket, valóban Ibolyán túlra, így lett részünk egy hiteles és lelket üdítő önvallomásos estében: „Bárhol élsz, ott te csak egy nő vagy. / Bármit kérsz, / az ára az túl nagy. / Okosnak, szépnek, szajhának kell lenni. / Elég volt, Baby, az elnyomásból ennyi!”

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)