Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A jég, ha veszélyes...

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Pénzes SándorHÍREK • 2017. január 21. 14:00
A jég, ha veszélyes...
Kerüljük az élővizek partjait, gyerekekre és állatainkra fokozottan figyeljünk!

A jég ha vastag, akkor is tud életveszélyes lenni. A Élővíz-csatorna partja mindenhol az.

____Eredeti-02a.jpg

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor

A minap szemtanúja voltam, ahogyan egy testesebb házi macska, akinek vélhetően jó gazdija van, keresztülsétál az Élővíz-csatorna befagyott jegén. Nem tehettem mást, a rövid mutatvány alatt csak szurkoltam neki, hogy átérjen, ugyanis tőle nem messze már papírvékony volt a jég, még arrébb pedig a víztükör is látszott. Egy nappal később ismerősöm arról számolt be, hogy egy gazdijával sétáló kutya csúszott bele jégtáblán keresztül a vízbe, őt sikerült némi kockázattal kimenteni.

Az utóbbi napokban hetekben volt alkalmam sokat foglalkozni a befagyott élővizeink állapotával. A hideg megérkezése óta követtem, hogyan alakul és milyenné válik a természet ezen része nemcsak a városban, hanem a városon kívül is.

Most nem a szépségeire, hanem a veszélyire szeretném felhívni a figyelmet, kifejezettem a folyóvizekre fókuszálva, melyek a tavaknál is veszélyesebbek, mindezt fotókkal illusztrálva.

 

____Eredeti-06a.jpg

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor

Legtöbbször, amikor a mínuszokról és annak a vizekre gyakorolt hatásáról beszélünk, az élővizeink tekintetében a tartós fagyok idején a jég vastagságát szoktuk említeni, mely 40 cm-esre is képes nőni. Ahogyan gyarapszik a térfogata, úgy nő a tömege is, vele a teherbírása egyben a tehetetlensége is. Az egyik legnagyobb veszélyforrás éppen ez. A vízállásváltozás miatt ugyanis a jégtábla a nélkül be tud szakadni, parttól elválni, letörni, hogy bárki rámerészkedne. Amikor ez már megtörtént, talán nincs olyan ember, aki ne ismerné fel a veszélyt. Ha azonban egy vastag és stabilnak látszó jégpáncélra lép valaki, ami alatt történetesen már nincsen víz, akkor könnyen a kritikus tömeg fölé kerül, és valahol bereped, törik, szakad. Ha ez megtörténik, az ember éppen a folyó közepe felé fog csúszni. Ekkor a jéghideg víz okozta sokk, és a kapaszkodómentes terep miatt percekben mérhető az emberi élet.

A már beszakadozott, a folyómederbe leejtő partszakaszi táblákat megközelíteni is életveszélyes. Elég egy rossz mozdulat és azonnal a vízbe csúszunk.

Kerüljük az élővizek partjait, gyerekekre és állatainkra fokozottan figyeljünk!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)