Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Budapesten avattak emléktáblát Simonyi barátjának

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Magyar Barna • KULTÚRA • 2016. december 02. 10:45
Budapesten avattak emléktáblát Simonyi barátjának
Sinka István Gyulához is erős szálakkal kötődik
Emléktáblát avattak Sinka Istvánnak november 18-án Budapesten, a Nagy Fuvaros utca 22–24. számú háznál, a költő egykori, fővárosi lakhelyénél. A táblát Budapest Főváros VIII. kerülete, Józsefváros Önkormányzata és a Magyar Írószövetség állította. Sinka István erős szálakkal kötődik Gyulához is. Simonyi Imrével baráti kapcsolatot ápolt, számos alkalommal járt Sinka Gyulán Simonyinál, jó pár verse jelent meg városunkban. Első felesége Sinka Istvánné (született Pap Piroska) pedig már több mit 80 esztendeje Gyulán, a Szentháromság temetőben "alussza örök álmát".
____Eredeti-sinkatabla_jozsefvaroshu.jpg

Sinka István emléktáblája 

Forrás: Jozsefvaros.hu

Sinka István (forrás: sulinet.hu)

A Vésztőn költővé vált Fekete bojtár családját információink szerint az ünnepségen Sinkáné Egyed Margit, a költő menye képviselte, mivel egyetlen élő gyermeke, a 87. életévében járó Sinka Zoltán kora és az abból adódó egészségügyi állapota miatt nem vehetett részt az eseményen. Az emléktábla itt közölt fotóját Zoltán Imre bocsátotta lapunk rendelkezésére. 

Ahogy arról az MTI beszámolt, Sántha Péterné, Józsefváros alpolgármestere (aki az első pillanatoktól felkarolta az emléktábla avatását) a táblaavató ünnepségen kiemelte: Sinka István a viharos 20. századi magyar történelem minden politikai és társadalmi kataklizmáját átélő szemtanúja, elszenvedője, üldözöttje és egyben krónikása is volt. Hozzátette: a mintegy fél évszázada elhunyt magyar költő a szegények közül is a legszegényebbek rétegéből jött, s a magyarság minden bánatát megénekelte. Kitért arra is, hogy Sinka István születésének 120. évfordulójára 2017. szeptember 24-én szintén megemlékeznek majd a költőről.

Dr. Medvigy  Endre 

Dr. Medvigy Endre irodalomtörténész, híres Sinka kutató szintén személyesen jelen volt az emléktábla avatójánál, s ott beszédet is mondott. Lapunk érdeklődésére dr. Medvigy  Endre megemlítette: Sinka István 1941–44. Között élt a Nagy Fuvaros utca 22–24. számú házban. Ez egy igen termékeny időszaka volt, ott lakása idején mind verses, mind novellás kötete megjelent. Többek között ott írta a Magyar hatodosok című versét is, amely elhangzott a táblaavatón is.

Dr. Medvigy Endrétől azt is megtudtuk: az emléktábla avatását Törőcsik Emília, a szintén a VIII. kerületben élő óvónő kezdeményezte. Dr. Medvigy Endre kitért arra is: az emléktábla-állítás egy nagyon szép és nemes gesztus, ám Sinka István műveit akkor ismerhetik meg mind többen és többen, ha egykori budapesti kerületében is mind több irodalmi estet rendeznek irodalmi alkotásaiból.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)