Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Sík Ferenc élt, halt a színházért

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterKULTÚRA • 2016. november 24. 18:00
Sík Ferenc élt, halt a színházért
Niedzielsky Katalin Gyulán mutatta be a Kossuth-díjas rendezőről szóló kötetét
Élt, halt a színházért – Gyulai találkozások Sík Ferenccel című kötetét mutatta be Niedzielsky Katalin a Gyulai Várszínház Kamaratermében november 23-án. A Jászai Mari- és Kossuth-díjas rendező közreműködésével jött létre 1973-ban a várszínház, amelynek 1994-ig művészeti vezetője volt, valamint a Nemzeti Színház főrendezői posztját is betöltötte. A szerzővel Ábrahám György beszélgetett.
____Eredeti-GYHRCSD_0019.JPG

Ábrahám György és Niedzielsky Katalin a kamaraterem színpadán

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Ábrahám György, a Gyulai Várszínház nyugdíjazott gazdasági vezetője köszöntötte az est vendégeit és mutatta be a kötet szerzőjét: Niedzielsky Katalin hosszú évekig volt a Békés Megyei Hírlap újságírója. Az ott töltött évek alatt rendszeresen találkozott Sík Ferenccel, az évadnyitány előtti interjúkat készítette vele, valamint számos kritikát is írt az aktuális darabokról.

A szerző elmondása szerint ezeket az interjúkat és színikritikákat gyűjtötte egy kötetbe. Mindig igyekezett, a napi aktualitáson túlmutató, értékközvetítő cikkeket írni. Részben ez is Sík Ferenctől származik, aki hasonlóan gondolkozott a színházról, számos olyan előadást mutattak be neki köszönhetően Gyulán, amelyet a fővárosban a politikai nyomás vagy egyéb okok miatt, de nem mertek leadni. Élete végéig a közérdekű színház híve volt.

A humoros anekdoták sem kerülik el a bemutatót: Ábrahám György emlékszik vissza arra, hogy előfordult, a rendező egy szál fecskében és strandpapucsban járt-kelt a városban. Mint megtudtuk – a jellegzetes megjelenésen kívül – ennek az volt az oka, hogy állandóan barnulni szeretett volna, így amikor csak tehette, a napon volt.

Egy interjúrészletből kiderül, hogy Sík Ferenc szerette volna szorosabbra fűzni az élő irodalom és az élő színház kapcsolatát. Ezért friss és közérdekű darabokat akart színre vinni. Elmondása szerint, olyan értékeket kell teremteni, amelyek az egész ország szellemi életére hatással vannak.

Niedzielsky Katalin kifejtette, hogy szeretet nélkül semmihez sem szabad hozzáfogni, így a színházról sem lehet írni. Ez nem azt jelenti, hogy egy kritikának csak pozitívnak szabad lennie – elvégre akkor nem is lesz igazi kritika – csak arról van szó, hogy minden állítást meg kell indokolni. A művészekkel nem könnyű interjút csinálni, ahogy tapasztalta ő is, de Sík Ferenc egészen más volt: nem utasította el a kritikát sem, mindenről lehetett vele beszélgetni.

Egy másik részletben hangzik el egy fontos idézet, miszerint „nem lehet kívülmaradni”. Az Ugató madár ősbemutatója előtti interjúban mondja ezt a rendező, amelyben arra utal, hogy nem lehet kimaradni a nemzeti ügyekből, és a nemzet sorsából sem, sorsközösséget kell vállalnia mindenkinek.

A bemutató végén Sík Ferenc 1995-ben bekövetkezett haláláról volt szó. Az előző év szeptemberében még senki nem észlelt semmit az állapotáról, januárban pedig elhunyt. A szerző szerint a címválasztás sem véletlen, ugyanis ez volt a rendező búcsúztatásáról szóló tudósításnak a címe.

Az utolsó részletben derül ki igazán, hogy Sík Ferenc igazi gyulai volt: azt szerette volna, ha itt helyezik nyugalomra, ugyanis Gyulát nevezte igazi hazájának, a Gyula Várszínházról pedig azt mondta, hogy élete maradandó műve.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)