Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Tizenkét nap, amelyért érdemes volt megszületni

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterKULTÚRA • 2016. október 24. 12:00
Tizenkét nap, amelyért érdemes volt megszületni
A gyulai könyvtárban mutatták be a Czene Ferenc életéről szóló könyvet
A Mogyoróssy János Városi Könyvtárban mutatták be A küldetés című kötetet, amely Czene Ferenc 1956-os forradalmár életéről szól. Az október 21-i bemutatón jelen voltak a szerzők, Klinkovics Márta Xénia és Tölgyesi Ágnes, dr. Árpási Zoltán, a könyv egyik lektora, valamint a főszereplő, Czene Ferenc is. A könyv két részből áll: a forradalomban való részvételről és az emigráció éveiből, valamint a hazatérésből. A bemutatón – a közelgő évforduló okán – a forradalom napjairól hallhatott a közönség.
____Eredeti-_MG_3494.jpg

A Czene Ferenc (balról a második) a róla szóló könyv bemutatóján

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Ivett 

Klinkovics Márta és Tölgyesi Ágnes a könyv ötletéről beszéltek elsőként. Mindketten régóta ismerik Czene Ferencet, számos alkalommal dolgoztak vele együtt. Úgy gondolták, hogy az életutat és a gondolkodásmódot, amelyet külföldről hozott magával meg kell örökíteni.

Dr. Árpási Zoltán a könyv borítójáról kérdezte először Feri bácsit, amely őt ábrázolja a vonuló tömegben 1956. október 23-án. Elmondása szerint munka közben kapták a híreket az eseményekről, nem sokkal később pedig már a diákok között volt, és sodorták magukkal az események. Úgy fogalmazott, hogy „azért a tizenkét napért megérte megszületni.” Ott volt a Sztálin-szobor ledöntésénél, teherautóval mentek a rádió épületéhez, ahol lelőtték a fejéről a kalapot. A rendőrségen és a fegyvergyárban is járt, hogy fegyvereket szerezzen a felkelőknek.

A jól felépített rendszer néhány óra alatt összedőlt, megnyíltak a raktárak, a rendőrség sem állt ellent nekik. Így sem kerülhették el a szörnyűségeket, hiszen látta, ahogyan felkoncolnak egy felakasztott ÁVO-s egyenruhát viselőt. Sosem hitt az erőszakban, így megbotránkoztatták az események.

A forradalom végén az édesapja hazaparancsolta, de vidéken is igyekezett segíteni, ahogy tudott. Nemsokára azonban érte jöttek, így menekülni kényszerült. Vonattal ment Pestre, majd onnan Hegyeshalom felé vette az irányt, ahol Ausztriába szökött. Kiemelte, hogy az osztrák határőrök mindenkit tárt karokkal fogadtak, ellátást és élelmet kaptak. Három hónapot töltött az országban, amikor tovább kellett indulnia, így jutott el az Egyesült Államokba.

Rengeteg munkával töltött év után, a rendszerváltás környékén térhetett végül haza. A lányával indult útnak, Bécsig repülőgéppel, majd onnan kocsival. Ugyanazon az úton haladtak, amelyen Czene Ferenc elhagyta az országot, a határon gyalog kelt át, ugyanúgy, mint amikor a másik irányba ment.

A könyvben természetesen részletesebben lehet olvasni a forradalmi napokról, a külföldön eltöltött évekről és a hazatérés utáni eseményekről is.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)