Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Hivatalosan is megnyitották a Minden Magyarok XXIV. Nemzetközi Néptáncfesztiválját

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • T. P. HÍREK • 2018. augusztus 17. 20:57
Hivatalosan is megnyitották a Minden Magyarok XXIV. Nemzetközi Néptáncfesztiválját
Az este folyamán a hazai és külföldi tánccsoportok adtak műsort

 

görgényi ernő

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A hazai és külföldi együttesek adtak műsort augusztus 17-én a tószínpadon, amely előtt Görgényi Ernő polgármester és Kovács József országgyűlési képviselő nyitották meg a Minden Magyarok XXIV. Nemzetközi Néptáncfesztiválját.

– A népzene a természet tüneménye – idézte Bartók Bélát Görgényi Ernő. Mint mondta, ez az alkotás ugyanazzal a szerves szabadsággal fejlődött, mint a természet egyéb élő szervezetei. Éppen ezért olyan gyönyörű, olyan tökéletes a népzene.

– Ezek a dallamok a művészi tökéletesség megtestesítői, példái annak, miként lehet legkisebb formában, legszerényebb eszközökkel, valamilyen zenei gondolatot a legtökéletesebben kifejezni.

A polgármester kiemelte, hogy Magyarország népzenei, pontosabban népművészeti térképén, Gyula kiemelkedő helyet foglal el. Hozzátette, hogy jó néhány évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy a néptánc a méltó helyére kerüljön, ehhez pedig hatalmas szükség volt a táncházmozgalomra, valamint egy gyulai illetőségű úriember, Halmos Béla, valamint a társai „megszállottságára”. A táncházmozgalom ma már az UNESCO szellemi kulturális örökség listáján is szerepel, ennél szebb visszaigazolást pedig nem is kapthatnának a nagyszerű muzsikusok.

A megnyitó keretein belül a városvezető megemlékezett a nemrég elhunyt prímásról, a Békés Banda alapítójáról, Barbócz Sándorról, aki munkásságával rengeteg tett a magyar népzenéért.

 

kovács józsef

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

– Mi tette a táncházmozgalmat olyan különlegessé? Ezt Halmos Béla fogalmazta meg a legjobban: „Olyan művészet, amely átélhető. Átélhető, sokak számára elsajátítható és kiteljesedhetnek benne a résztvevők.” – mondta Görgényi Ernő. – Ha ezeket az értékeket tartjuk szem előtt, akkor érthető, hogy mekkora értéket is képvisel a Minden Magyarok Nemzetközi Néptáncfesztiválja. Nem csupán bevonja a közönséget a táncházakkal, de helyi, hazai és határon túli magyar hagyományőrzők mellett külföldi táncosok is részt vesznek rajta.

Kovács József a táncról és annak fontosságáról beszélt. Mint mondta, a tánc az emberi kifejezésnek egy egészen különleges formája: ez egy olyan tevékenység, egy olyan művészeti ág, amelyben mind a résztvevők, mind a nézők megtalálják az örömüket, a boldogságukat. A kifejezésnek egy olyan módja, amely semmi máshoz nem hasonlítható, mert a tánc az egyik legalázatosabb művészeti eszköz, amelynek részesei lehetünk.

A megnyitó után kezdődött el a fesztivál hazai és külföldi együttesei léptek színpadra egy gálaműsor keretein belül, amely után táncház várta az érdeklődőket.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)