Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Város, uradalom, vár címmel jelent meg olvasmányos tanulmánykötet Gyula középkoráról

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • HÍREK • 2018. március 08. 15:30
Város, uradalom, vár címmel jelent meg olvasmányos tanulmánykötet Gyula középkoráról
A kiadvány bemutatója március 13-án lesz a Mogyoróssy könyvtárban

Számos érdekességet tudhatnak majd meg Gyula város késő középkoráról mindazok, akik jövő kedden ott lesznek a Város, uradalom, vár című tanulmánykötet bemutatóján a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. Az eseményt sajtótájékoztatón harangozták be március 8-án.

görgényi ernőerdész ádám és dézsi jános

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

A sajtóértekezletre eljöttek mindazok, akik a kötet megjelenésében jelentős szerepet vállaltak, akár támogatóként Gyula város képviseletében, akár a szellemi anyag összegyűjtésében, szerkesztésében és a kiadvány megjelentetésében. Ezekkel a szavakkal indította a tájékoztatót Dézsi János könyvtárigazgató, aki mindenkit arra biztat, ne hagyja ki a kiadvány március 13-i bemutatóját, amelyen nemcsak a könyvről lesz szó, hanem számos érdekes információ is elhangzik majd Gyuláról és a környék múltjáról. Úgy vélte, a városunkban működő megyei levéltár kimagasló tevékenységére mindenképp érdemes felhívni a figyelmet, ezért is örül, hogy a könyvtár lesz az izgalmasnak ígérkező rendezvény helyszíne.

Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere elsősorban arra mutatott rá, hogy a könyvbe bekerült tanulmányok folyamatában mutatják be azt a szellemi értéket, amely a közösségé, és amelyre mindnyájan büszkék lehetünk. Fontosnak tartotta kiemelni az is, hogy a turizmusra való tekintettel a történelmi múlt feltárásának gazdasági vonatkozása is van Gyulán, nem is kevés, hisz eredményeik által tudjuk igazán vonzóvá tenni településünket a vendégek számára. Az elöljáró aláhúzta, az önkormányzat igyekszik anyagi segítséget nyújtani ehhez a munkához.

A városvezető felvázolta a könyv megjelentetésének az előzményeit is, amelyből kiderült, hogy a Város, uradalom, vár című kötet egy korábbinak a folytatása, és egy jelentős eredményeket felmutató gyulai konferencia anyagát tartalmazza. Erről így fogalmazott: a kiadvány jó szívvel ajánlható mindazoknak, akik érdeklődnek a város múltja iránt, hisz bár nem lektűröket, és nem populáris, ismeretterjesztő anyagokat foglal magába, hanem nagyon alapos, tudományos szövegeket, ezeket a szerkesztők rendkívül olvasmányos formában adják közre. Felhívta a figyelmet a kiadvány igényes kivitelezésre is, ami Barabás Ferenc tervei alapján készült.

Erdész Ádám, az MNL Békés Megyei Levéltárának igazgatója elmondta, az a gyulai középkor-kutatási program, amelynek immár a harmadik kötete is megjelent, 2012-ben a város és a levéltár közreműködésével bontakozott ki. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a Gyula város történetének kezdeteit feltáró kötetben a 14. század elejéig mentek el, a jelenlegi témaköre és tárgya innen folytatódik, középpontjában pedig három tényező áll: a város, az uradalom és a várra.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

A könyvbe nyolc tanulmány került be. A terjedelmes bevezetőt Blazovich László, a Szegedi Tudományegyetem jogtörténésze, a Csongrád Megyei Levéltár nyugalmazott igazgatója írta. Ebben Gyula helyzetét vizsgálja az európai és a magyarországi városfejlődésben.

A második írás szerzője Kenyeres István, a Budapest Főváros Levéltára főigazgatója, aki azt elemezte ki, milyen gazdasági szerepet töltött be a gyulai uradalom a brandenburgi birtokok rendszerében. Csepregi Zoltán, az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanára a 16. század eleji egyházpolitikai viszonyokat boncolgatja, Őre Sándor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója pedig Szegedi Kis Istvánnak a gyulai és a környékbeli reformációban játszott szerepéről értekezik.

A gyulai történészek közül Dusnoki-Draskovich József az 1566. évi ostrom lefolyását követi végig tanulmányában, amelynek második részében arra tér ki, miként alakult a Kerecsényi-kép olyanná, amilyenné, s hogy milyen esélyünk van arra, hogy kirajzolódjon előttünk a régmúlt történelmi személyiségének valós figurája is.

Az időben továbbhaladva Bagi Zoltán Csongrád megyei levéltáros, a Szegedi Tudományegyetem tanára a visszavívás történetét idézi fel, Oross András, az MNL bécsi delegáltja viszont egy olyan tanulmánnyal gazdagítja a sort, amit az osztrák forrásanyagokra épített fel.

A záró dolgozatot Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője jegyzi. Az archeológus a gyulai vár történetét a régészeti feltárások tükrében bontja ki.

A kötet az IQ Könyvesboltban vásárolható meg Gyulán, de a március 13-i bemutatón is kapható lesz.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő

 

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)