Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A batáta

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2018. március 11. 10:00
A batáta
Gazdag béta-karotinban, de fehérje-, B-, C-vitamin-tartalma is jelentős

képünk illusztráció

Forrás: Healthline.com

Akárcsak a burgonya, a batáta is Dél- és Közép-Amerikában őshonos. A szulákfélék családjába, a hajnalka nemzetségbe tartozó növény, melyet főként gyökérgumójáért termesztenek, de fiatal levelei is fogyaszthatóak.

Neve ellenére rendszertanilag nem rokona a burgonyának, csak a gumói alakja hasonlít rá. A gyökérgumó húsának színe fajtától függően lehet fehér, narancssárga, sárga, lila, rózsaszín vagy vörös.

Magas ugyan a szénhidráttartalma, de vércukoremelő hatása mégis alacsony, ezért cukorbetegeknek is ajánlják fogyasztását. A csicsóka mellett a batáta is jó alternatívája lehet a burgonyának. Gazdag béta-karotinban, de fehérje-, B-, C-vitamin-tartalma is jelentős. A sárgás húsú fajták karotintartalma magasabb.

A száraz, hűvös helyet kedveli, de hűtőbe ne tegyük, mert megkeseredik. Nem lehet túl sokáig tárolni, ezért mindig csak annyit vásároljunk belőle, amennyit 2-3 napon belül el is fogyasztunk.

Az édesburgonya gumóit sütve, párolva, grillezve, főzve, pürésítve, húsok mellé köretként vagy főzelékként fogyaszthatjuk, édes sütemény, lepény is készülhet belőle. Elsősorban pulyka- és sertéshúsból készült fogások mellé illik.

Előkészítése, tisztítása hasonlóképpen történik, mint a burgonyának: lehet hámozni, vagy csak vizesen ledörzsölni, kaparni is a héját, de megsüthető a héjában is.

 

Fűszeres sült édesburgonya

Hozzávalók (4 adag):

4 db édesburgonya

só ízlés szerint

bors ízlés szerint

4 evőkanál olívaolaj

fokhagymapor ízlés szerint

kakukkfű ízlés szerint

4 dl joghurt

1 fél citromból nyert citromlé

petrezselyemzöld ízlés szerint (opcionális)

 

Elkészítés:

Az édesburgonyát meghámozzuk, és fél centi vastagságú karikákra daraboljuk. Egy edényben összekeverjük sóval, borssal, olívaolajjal, fokhagyma granulátummal és kakukkfűvel. Egy nagy tepsiben sütőpapíron 180 °C-on 20 percig sütjük. Amíg sül a batáta, elkészítjük a mártogatóst. A joghurthoz sót, borsot, ízlés szerint citromlét keverünk. Egy kis petrezselymet is morzsolhatunk hozzá. Amikor megsült a batáta, tálalhatjuk is.

 

Energia:   1076 kcal

Fehérje:     20 g

Zsír:        52 g

Szénhidrát: 106 g

 

Jó étvágyat!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)