Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A cél a népességcsökkenés megállítása

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Sz. E./T. P. • HÍREK • 2018. március 06. 21:35
A cél a népességcsökkenés megállítása
Demográfia és egészségpolitika címmel rendeztek konferenciát Gyulán

Konferencia a gyulai városháza dísztermében 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Demográfia és egészségpolitika címmel tartott konferenciát március 6-án Gyulán a Gál Ferenc Főiskola, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság és a Diczfalusy Alapítvány.

Az egész napos rendezvény délelőtt a Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság közgyűlésével kezdődött, majd előadásokkal folytatódott a városházán. 

Görgényi Ernő polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, hogy család nélkül nem működhetnek a társadalom nagyobb egységei eredményesen. 

– Szinte minden közösség számára elsődleges fontosságú a család működéséhez szükséges körülmények biztosítása, és mindazon teendők elvégzése, amelyek a családokat szolgálja. Önkormányzatunk számára is az egyik legfontosabb kötelezettség, hogy a helyi családpolitika sikere érdekében az aktuális feladatokat mindig a legjobb színvonalon végezze el – húzta alá. 
 
 

Görgényi Ernő

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Becsei László, a Békés Megyei Központi Kórház főigazgató főorvosa örömét fejezte ki, amiért a konferencia második állomása Gyulán van. A városvezető gondolataihoz csatlakozva kifejtette: a családnak bármely nagyobb országos közösség alapjának kell lennie. Hozzátette: amíg harminc évvel ezelőtt 5000 gyermek született évente a megyében, ma ez az adat a felére esett vissza.
 
Kozma Gábor, a Gál Ferenc Főiskola dékánja egy idézettel köszöntötte a megjelenteket. – „Nálunk megtalálod a jövőd”. Így hangzik a főiskola szlogenje, ami akár Gyulára is vonatkozhatna – mondta a szakember, majd visszaemlékezett az elmúlt évre, amikor intézményük gazdájává vált a helyi felsőoktatásnak. – Teszünk azért, hogy a jövő itt valósuljon meg Gyulán – emelte ki. 
 
 

Kozma Gábor

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Takács Árpád megyei kormánymegbízott a gondolatokat folytatva kijelentette: Békés megye az a hely, ahol bárki megtalálhatja a jövőjét. 
 
– Felmerül a kérdés, hogy mit tehet a kormány, mit tehet az állam, mit tehet az egyház és a felsőoktatás, a civil szervezetek és maguk az egyének a demográfia mutatóinak pozitívabb alakítása érdekében – fogalmazott Takács Árpád, majd hozzátette: 1980 volt az utolsó év, amikor a megyében több gyermek született, mint ahányan meghaltak. 
 
Mészáros János egészségügyi koordinációért és EU-ügyekért felelős helyettes államtitkár kitért arra, hogy a családbarát intézkedések sora fontos eleme kell, hogy legyen az olyan konferenciáknak, mint a fürdővárosban megrendezett esemény. 
 
– Ha pozitív intézkedések nélkül magára hagyjuk ezeket a tendenciákat, akkor az a fajta fogyás, ami jelen pillanatban tapasztalható, tovább fog erősödni – jelentette ki. 
 
Párducz László, a Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság elnöke lapunknak elmondta: hazánk lélekszáma mára 10 millió alá csökkent, ezért tartják különösen fontosnak a hasonló események megszervezését.
 
 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

 
– Félő, hogy elfogyunk, a családok felében nincs gyerek, a születések nem képesek pótolni a meghaltak számát. A fiatalok gyakran halogatják a családalapítást, és ez az időbeni kitolódás gyakran akadálya a második gyermek megszületésének – részletezte gondolatait a szervezők egyike. 
 
A program a köszöntők után előadásokkal folytatódott olyan témákban, mint az egyház családfelfogása, az informatika szerepe az egészségpolitikában, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tevékenysége, valamint az öregedés és az életminőség kutatásaival kapcsolatos eredmények.
 
A konferenciát Kovács József országgyűlési képviselő zárta le beszédével. Az Országgyűlés népjóléti bizottságának alelnöke kiemelte: 2010-ben, amikor megalakult az új kormány, célként tűzték ki, hogy megváltoztassák a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat, ezért létrehozták a Nemzeti Erőforrások Minisztériumát, majd annak utódjaként az Emberi Erőforrások Minisztériumát, valamint minden államtitkárság elsődleges feladataként határozták meg a változtatásra való törekvést.

A képviselő kiemelte, hogy az államtitkárságokkal szoros együttműködésben számos olyan törvényt alkottak meg, amely a konferencián elhangzott témákhoz illeszkedik.

 

Kovács József

Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő

– Megalkottuk a nem dohányzók védelméről szóló törvényt, az úgynevezett csipszadót, a Mintamenza Programot. Azt az ígéret kaptuk – amelyet a kormány be is tartott –, hogy az ebből származó bevételek visszaforognak az egészségügyi ellátásba.

Kovács József hangsúlyozta, hogy a népjóléti bizottság – kabinetjelleggel – az összes bizottsággal, így a sporttal, a kultúrával, a családpolitikával és az egyházüggyel foglalkozóval is közösen dolgoznak.

A képviselő kiemelte, hogy rosszul gondolkodik az, aki szerint a demográfiai kérdést meg lehet oldani a migrációval, mert az növelné ugyan a létszámot, de nem tudjuk, hogy mi lenne az ára.

– Olyan egészségtudatos magatartásra van szükség, hogy az emberek megértsék, hogy önmagukért, a társadalomért, a szüleikért és a gyermekeikért is felelősek, mert csak így lehetséges a negatív trendet megfordítani.

 
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)