Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Méltó helyen egy Erkel-relikvia

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • I. Y. • KULTÚRA • 2017. november 02. 13:00
Méltó helyen egy Erkel-relikvia
A litográfia Zsigovits István által került az Erkel gimnáziumhoz

méltó helyen a litográfia

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Egy Erkel-kotta borítóján fellelhető, immár bekeretezett Erkel-litográfia díszíti a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium igazgatói irodájának falát.

Az eszmei értékében felbecsülhetetlen hagyaték Zsigovits István jóvoltából került az intézményhez. Az ékszerész nem első alkalommal bizonyította kultúramentő szándékát. Korábban páratlan értékű Pándy-levelet talált, amelyet 2010 augusztusában a megyei kórháznak ajándékozott. A hiteles történelemírás szeretete, elsősorban a magyar múlt megismerésének vágya, a nemzeti hagyományok ápolása vezeti ma is humanista tetteinek megvalósításakor. Az értékőrzéssel párosuló gyűjtőszenvedélye számos egyedinek számító tárgy birtokosává tette az aradi születésű kultúrembert. Csak megköszönhetjük, hogy 23 évesen Gyulán telepedett le, városunkban eresztett gyökeret, itt alapított családot, és ma már két gyönyörű kislány büszke édesapja, akiknek szintén közvetíti a hagyománytiszteleten alapuló szemléletet.

A gyűjtés iránti szenvedélyét a Lindenberger Tamással kötött barátsága indította el. „Lindit” sokan ismerték Gyulán, fővárosba került újságíróként mindig minden érdekelte. Rajongott a kismesterségekért, az ipartörténetért, Gyuláért, a szülővárosáért. Örülhetünk, hogy van utóda, hiszen a kultúrmentés folytatódik: Pándy-levél, 1848–49-es érmék és levelek, Bodoky-hagyaték, a Pándy-kórház alapítóinak és támogatóinak a névtáblájának a felújítása és most az Erkel-relikvia.

A keretezett kép egy lenyomatpéldánya a híres, 1861-es Cánzi Ágost Elek (1808–1866) által készített Erkel Ferenc-portrénak. Mérete: 30x20 cm. A kőnyomat egy kottát fedett, amely a Bánk bán egészét tartalmazta, 12 koronáért lehetett kapni, a Rózsavölgyi és Társa adta ki, amelynek jogában állt a császári és királyi udvar zenemű-kereskedéseként üzemelni és kottákat nyomni, terjeszteni.

A lenyomat immár méltó helyre került, hirdetve városunk nemes szülöttének világraszóló zenei tudását, tehetségét, karrierjét és emlékezetét a róla elnevezett gimnáziumban.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)