Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Mert az élet az úr

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterMAGAZIN • 2017. június 11. 16:00
Mert az élet az úr
Kritikánk az Élet című filmről

Jelen alanyunk tárgya nem premierfilm, de csak a napokban volt lehetőségem pótolni. Az ok, amiért mégis erre esett a választásom, egyszerű: tökéletesen párhuzamba állítható az általunk sem túl jóra értékelt Alien: Covenant című alkotással. Az alapszituáció hasonló, mint A nyolcadik utas a halál esetében – sőt, gyakorlatilag pofátlanul nyúlják le azt – de a feszültségkeltésben és a történetvezetésben is köröket ver a legújabb Alien mozira.

feszültségből nem volt hiány

Forrás: Imdb.com

Egy csapat tudós – ki-ki más feladattal – a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodik, feladatuk pedig az, hogy begyűjtsenek egy Marsról érkező, mintákkal telepakolt hajót. A kísérletek során élet jeleit fedezik fel a kőzetmintákban, egy rohamosan fejlődő, intelligens organizmust, amely a Calvin nevet kapja. Ahogy az lenni szokott, természetesen nem egészen úgy alakulnak a dolgok, ahogy lenniük kellett volna, az organizmus ellenük fordul és elszabadul a pokol. Egyetlen feladatuk marad: megakadályozni, hogy a lény a Földre jusson.

Az alapszituáció felvázolása után is látható, hogy miért állítottam párhuzamba az Életet a legelső Alien filmmel, valamit a Covenant-tal. Adott egy ismeretlen életforma, egy csapat ember, egy zárt tér, ahol mindenki az életét próbálja menteni. Habár Daniel Espinosa rendező filmje távolról sem tökéletes, de mégis sokkal jobban nyúl a klasszikus horror és sci-fi elemekhez, mint tette azt Ridley Scott.

 

száguldás, űrállomás, szerelem

Forrás: Scifi.hu

Tudunk izgulni a karakterekért, habár igaz, nem is igazán vannak karakterek. Több ismerősöm is hibának rótta ezt fel, szerintem nincs vele különösebb probléma, pláne, ha maradunk A nyolcadik utas a halálhoz való hasonlítással. Az a film egy örök klasszikus marad, de hasonlóan egysíkú szereplőkkel dolgozott: ott volt kötelező vicces afroamerikai, önfeláldozó kapitány és tökös főhős – amely kissé paradox, tekintve, hogy nő volt – amíg itt van a családját féltő űrhajós és elvakult tudós. Szerintem semmi gond ezzel, mindenki kapott egy jellemvonást, amellyel minimálisan megismerhetjük őket és izgulhatunk értük.

A lény maga félelmetes, habár távolról sem tud olyan hatást kiváltani, mint tette azt anno a xenomorf. Látványos, ahogy sorban vadássza le a legénység tagjait, nem egy gyomorforgató pillanatot okozva ezzel a nézőknek. A történetvezetésen nem fogunk tehát meglepődni, de tartogat olyan csavarokat a film, amelyek szintén felértékelik az alkotást.

 

miből lesz a cserebogár

Forrás: Creepyshake.com

A színészek játékáról nem sokat lehet mondani, nyilván ennek köze van ahhoz is, hogy az egydimenziós karaktereket nehéz élettel megtölteni, de Ryan Reynolds és Jake Gyllenhaal is megteszi a magáét, valamint Rebecca Ferguson sem csak a biodíszlet szerepében tetszeleg.

Egy ismerősöm summázta úgy a filmet, hogy „ha ez a ’70-es években készül, akkor most ez lenne az etalon”, ennél jobban pedig én sem tudom összefoglalni azt, amit érzek. Valószínűleg sosem fogják egy lapon emlegetni az Alien filmekkel, de jó látni, hogy vannak még halvány reménysugarak a sci-fi zsánerén belül.

Az IMDb pontszáma: 10/6,8.

A mi pontszámunk: 10/7. 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)