Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Elérkezett az ideje a locsolkodásnak

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • HÍREK • 2017. április 17. 10:00
Elérkezett az ideje a locsolkodásnak
Hétfőn a legények, kedden a leányok járták a falvakat

A húsvéti locsolás egy ősi katarktikus rítus keresztényiesített formája. Eredetének egyházi magyarázata egyfelől a keresztelésre utal, másfelől arra a legendára, amely szerint a Jézus sírját őrző katonák vízzel öntötték le a feltámadás hírét vivő asszonyokat. Békés megyében szórványokban maradt fenn a húsféthétfői szokás.

Húsvéthétfőn a legények, kedden a leányok locsoltak egyes vidékeken

Fotó: Hirado.hu 

A gyermekek locsolkodása szagos vízzel, rövid versikék kíséretében, adománykérés céljából újabb keletű, városokon is ismert. A legények előre megszervezett köszöntős felvonulásai zászlóval, zenével szintén nem ősi formát tükröznek. 

A szokás eredeti jellegére a húsvéthétfő vízbevető, vízbehányó elnevezése utal. Dél-Alföldön a bandákba verődött legények a leányokat a kúthoz hurcolták, ahol egy teljes vödör hideg vízzel öntötték le őket, nehogy kelésesek legyenek.

Az Ipoly mentén szervezetten történt az öntözködés. A legények már vasárnap este tojást szedtek a lányos házaktól. Másnap reggel, előre megbeszélt helyen szalonnát kaptak, amiből tojásrántottát készítettek, amit a helyszínen el is fogyasztottak. A tojáshéjakat annak a leánynak az ablaka alá szórták, akire haragudtak valamiért. Ezután indultak el locsolni. A leányok igyekeztek elbújni, ám akit a legények megtaláltak, azt a kúthoz vitték, és ott vödörszám hordták rá a vizet. A legények locsolását a leányok húsvéthétfő délutánján személyesen vagy leánypajtásaikkal elküldött tojásokkal viszonozták. A locsolás jutalma festett tojás volt, semmi más. 

Kedden a leányok locsolták a legényeket. 

A húsvéti hagyomány formái a két világháború között szűntek meg Magyarországon. Erdélyben, illetve a többi szomszédos magyar területen itt-ott még ma is él a tradíció.

A locsolkodás köszöntő versei csekély eltérésekkel országosan ismertek, de a közhiedelemmel ellentétben nem népi eredetűek. Népiesebb köszöntőszövegek csak szórványosan terjedtek el. Egy szerencsekívánó mondóka Békés megyében is fennmaradt. Így hangzik: Egészségére váljon, haja nagyra nőjön! 

Versbe foglalt változata esőhívogató gyermekmondókára emlékeztet:

Szépen kérem az anyját,

Adja elő a lányát,

Hadd locsolom a haját!

Hadd nőjön nagyra,

Mint a csikó farka:

Még annál is nagyobbra,

Mint a Duna hossza!

Szabad-e locsolni? 

(Orosháza; Ortutay–Katona 1975: II. 125)

 

Forrás: Magyar Néprajzi Lexikon

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)