Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Kossuthtal szemezhetsz!

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Gurzó K. Enikő • MAGAZIN • 2017. március 15. 08:11
Kossuthtal szemezhetsz!
Történetek a sötétkamrából

A Boston Daily Evening Transcript című napilap május 17-én megírta: „Kossuth kormányzó ma reggel Southworth & Hawes galériájában ült egy dagerrotípiához.” Ez 1852-ben történt. A hiteles kép a Magyar Nemzeti Múzeumban tekinthető meg mától április 2-ig.

____Eredeti-25-Kossuth.jpg

 

Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

Kossuth éppen támogatókat keresett Pulszky Ferenc társaságában a magyar ügyhöz az Amerikai Egyesült Államokban, ahol nem volt ismeretlen. Ez a felvétel is ezért készült el róla, s pont emiatt került be az újságba. Az ősfényképet (amely egy hozzávetőlegesen 11 x 8 cm-es nagylemez) a Magyar Nemzeti Bank vásárolta meg az Értéktár-program keretében, majd letétként helyezte el a Magyar Nemzeti Múzeumban.

A most először kiállított portré több tekintetben is figyelemreméltó. Egyedi azért, mert direkt pozitív eljárással készült ezüstözött rézlemezre, ami azt jelenti, hogy egyetlen ilyen felvétel csak egyetlen fényképet produkálhatott: a sokszorosítás ebben az esetben kizárólag reprodukció útján lehetséges. Kiemelkedő olyan tekintetben is, hogy a kor egyik legkiválóbb műtermében, Albert Sands Southworth (1811–1894) és Josiah Johnson Hawes (1808–1901) bostoni fényképészetében készült. A két mester 1843-tól dolgozott együtt, közös cégük 1846 és 1863 között Southworth & Hawes név alatt futott, és arról volt nevezetes, hogy arc- és csoportképei kiváló technikai, művészi színvonalat képviseltek. Kossuth-ábrázolásukat, amely 1893 óta több utánnyomatban is ismert, Kossuth Lujza így jellemezte: „Szeretett bátyámnak 1849i legsikerültebb egyetlen jó arczképe”. Amit ma látunk, feltehetően egy sztereodagerrotípiának a fele.

Az ősfénykép korábban Novomeszky János amerikai–magyar műgyűjtő tulajdonában volt, erről az MNM Történeti Fotótára is tudott, ám miután Novomeszky elhunyt, a portrénak nyoma veszett. 2015-ben bukkant fel újra. Ezt követően vásárolta meg az Értéktár.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)