Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Átadták a Sikeres Gyulai díjakat Görgényi Ernő új évi fogadásán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Súr EnikőHÍREK • 2017. január 14. 19:05 • Frissítve: 2017. január 15. 11:00
Átadták a Sikeres Gyulai díjakat Görgényi Ernő új évi fogadásán
Elismerésben részesült a Kurta házaspár, a Kilgray Zrt., Horváth Péter, Titz Ádám János, Pénzes Sándor és Hegedűs Eszter

2016-ban valamennyi gyulai önkormányzati cég jól gazdálkodott, a város hiány nélkül zárta az évet – hangsúlyozta Görgényi Ernő, Gyula polgármestere új évi beszédében. Hozzátette: 2017-ben a fürdővárosi intézményeknél és cégeknél bérfejlesztést hajtanak végre. A településvezető a szombati, városházán tartott fogadáson Sikeres Gyulai díjat adott át Kurta János és Kurtáné Cselei Ágnes könyvszerzőknek, Kis Balázsnak, a Kilgray Zrt. elnökének és Botyánszki Andreának, a cég pénzügyi vezetőjének, Horváth Péter néptáncoktatónak, Titz Ádám János személyszállítási vállalkozónak, valamint Pénzes Sándor fotóriporternek. Sikeres Gyulai Diák kitüntetésben Hegedűs Eszter részesült.

____Eredeti-_DSF2301.JPG

KÉPÜNKÖN (BALRÓL JOBBRA): Görgényi ERnő, Pénzes SándorHegedűs EszterKurta János, Kurtáné Cselei ÁgnesBotyánszki AndreaKis BalázsHorváth Péter és Titz Ádám János

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Görgényi Ernő úgy fogalmazott: a város fejlődése szempontjából emlékezetes, meghatározó éven vannak túl a fürdővárosiak. Beszédében felidézte, tavaly több gyulai kapott országos vagy megyei elismerést: Ökrös István állatorvos a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést, Erdész Ádám, a Békés megyei levéltár igazgatója a Pro Archivo Nationali díj arany fokozatát vehette át, míg Abdulrahman Abdulrab Mohamedet az év orvosának, Herczegné Szabó Mariannát pedig az év emberének választották.

„A gyulaiak mentalitása az alkotó polgári szellemiség magatartásformája, amely nemcsak felismeri a célt, de a célok megvalósításához vezető úton is képes végig menni” – jelentette ki. Mint mondta, a Sikeres Gyuláért Egyesület civilekből álló bizottsága idén is olyan gyulai polgárok elismerését szavazta meg, akik, ha kell, „megépítik a céljaikhoz vezető utat”.

A polgármester beszédében a tavalyi év legjelentősebb beruházásairól is említést tett. Hangsúlyozta: a 2016 márciusában átadott Almásy-kastély Látogatóközpontot sikere várakozáson felüli, a látogatók száma az első évben meghaladta a 76 ezret. Hozzátette: a város hírnevét öregbítő fejlesztés révén 22 új munkahely jött létre. Ugyancsak kiemelte, hogy a vár látogatottsága a kastély megnyitása után nem csökkent, hanem 13 százalékkal nőtt.

Görgényi Ernő arról is beszélt, hogy a Gyulai Várfürdő tavalyi látogatószáma meghaladta a 600 ezret, és a Gyulán eltöltött vendégéjszakák száma is nőtt. Míg 2010-ben 276 ezer éjszakát töltöttek el a városban a turisták, addig 2016-ban már november 30-án meghaladta a 444 ezret a vendégéjszakaszám. A polgármester elmondta: tavaly novemberig 10 százalékos volt a növekedés 2015 azonos időszakához képest.

„A Gyulahús Kft., Magyarország egyetlen önkormányzati tulajdonú húsipari vállalata tavaly is szárnyalt” – fogalmazott a városvezető. Hozzátette: a cég adózás előtti nyeresége várhatóan eléri a 450 millió forintot, ami azért is jelentős teljesítmény, mert a vállalat 2016-ban több technológiai fejlesztést is megvalósított.

A polgármester kitért rá, hogy tavaly fejeződött be a település első szállodájának, a Komlónak a felújítása. Emellett több olyan beruházás is történt Gyulán, amely emelte a közszolgáltatások színvonalát – fűzte hozzá. Kifejtette: az önkormányzat tavaly mintegy 50 millió forintból újított fel utakat és járdákat városszerte. A Göndöcs-kertben automata öntözőrendszert építettek ki, kormányzati segítséggel felújították a Kálvin és a Dob utca burkolatát, és 21 millió forintból korszerűsítették a Galamb utcai idősotthont. Az óvodafelújítási program keretében megújult és kibővült a Bajcsy-Zsilinszky úti tagintézmény épülete, új öltözők létesültek a gyulavári sporttelepen, és műfüves focipályát alakítottak ki az 5. számú általános iskola udvarán. Szintén megújult a Dürer iskola udvara, és a városi tornacsarnokban is több beruházás valósult meg tavaly.

Görgényi Ernő az év legfontosabb megyei eseményének nevezte az M44-es gyorsforgalmi út decemberi alapkőletételét. Mint mondta, a fejlesztés megteremti annak a lehetőségét, hogy az itt élők és a térség vállalkozásai, önkormányzatai megvalósítsák terveiket. 

A polgármester arról is szót ejtett, hogy a gyermekeket, a fiatalokat és a rászorulókat többféle módon is segíti a fürdővárosi önkormányzat. Beszámolt róla, hogy a gyulai újszülöttek után ezentúl egyszeri, 30 ezer forintos támogatást igényelhetnek a családok.

Görgényi Ernő a fiatalok elvándorlásának megállítását a gyulai önkormányzat egyik legfontosabb küldetésének nevezte. Mint fogalmazott, ezt a célt szolgálják a munkahelyteremtő turisztikai beruházások és az a támogató környezet, amellyel fejlesztésre kívánják ösztönözni a vállalkozásokat.

Hangsúlyozta: Gyula igazságügyi, történettudományi, vízügyigazgatási és egészségügyi központnak is tekinthető a megyében, továbbá a szakképzésben is centrumszerepet tölt be. Emlékeztetett rá: a tavaly létrejött Békés Megyei Központi Kórház székhelye a fürdővárosban van, és Békéscsaba mellett Gyula lett az állami köznevelési intézményrendszer megyei központja. Utóbbi kapcsán megjegyezte: „egy város polgári hagyományai, intézményi adottságai, kultúrája mégiscsak többet nyom a latban, mint adott esetben egy megfelelő háttér nélkül nyomuló politikus agresszivitása, suttyó kivagyisága, alvilági tempója”.   

A településvezető jó példaként említette az önkormányzat és a Harruckern János szakképző iskola közötti együttműködést, mint kifejtette, a partneri viszony is hozzájárult ahhoz, hogy 137 millió forint uniós támogatásból újulhasson meg az intézmény Szent István úti kollégiuma.

Felidézte: a gyulai felsőoktatási képzés február 1-jétől a Gál Ferenc Főiskolához kerül. Mint fogalmazott, a helyi felsőoktatás stratégiai jelentőségű ágazat, hiszen a megye egészségügyi szakembereinek utánpótlását biztosítja.

A polgármester aláhúzta: 2016-ban valamennyi önkormányzati cég jól gazdálkodott, a város pedig hiány nélkül zárta az évet. Hozzátette: 2017-ben az önkormányzati intézményeknél és cégeknél a kötelező minimálbér-emelésen felül is terveznek bérfejlesztést.

Kiemelte továbbá, hogy tavaly széleskörű együttműködés révén, 35 önkormányzat részvételével alakult meg a KBC Békés Megyei Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft., amely megteremtette a feltételeit annak, hogy a 2014–2020-as uniós ciklusban is nagyberuházásokat bonyolíthassanak le a tagtelepülések.

Utalt rá, hogy 2017 második felében megkezdődik az országgyűlési választás kampánya. „Ha majd időnként úgy érezzük, hogy elegünk van a politikából, jusson eszünkbe, hogy a választás a demokrácia ünnepe” – mondta.

„Az iránytű számunkra idén is a gyulai polgárok által kijelölt utat fogja mutatni: békés közélet, fejlődő város, sikeres közösség!” – zárta beszédét Görgényi Ernő.

Az új évi fogadáson Sikeres Gyulai díjat vett át a polgármestertől a Kurta házaspár, a Kilgray Zrt. képviseletében Kis Balázs és Botyánszki Andrea, Horváth Péter, Titz Ádám János, valamint Pénzes Sándor. A Sikeres Gyulai Diák kitüntetést Hegedűs Eszter, a Nicolae Balcescu Román Gimnázium diákja kapta.  

A laudáció kiemeli, Kurta János és Kurtáné Cselei Ágnes három gyulai vonatkozású gyűjteményes kötet szerzői: A gyulai városi nagypályás labdarúgás története 2011-ben, A 100 éves gyulai labdarúgás története 2013-ban, A gyulai vendéglátás és idegenforgalom története 2016-ban jelent meg.

Kurtáné Cselei Ágnes a díjátadón hangsúlyozta: Gyulán a labdarúgásnak és a vendéglátásnak is nagy hagyománya van. „Mi csak krónikásai voltunk az eseményeknek” – fogalmazott, majd köszönetet mondott azoknak, akik adatokkal, fényképekkel vagy írásaikkal segítették munkájukat.  

A 2004-ben alapított Kilgray Zrt. gyulai székhelyű, fordítástámogató rendszereket fejlesztő és értékesítő vállalat. Szoftvereik több mint negyven országban csaknem 60 ezer felhasználót segítenek egyéni vagy csoportos fordítói munkájukban. Termékeiket a SEGA, a Deutsche Post DHL és a Hasbro is használja. Magyarországon csaknem ötven alkalmazottat foglalkoztatnak, közülük 17-en Gyulán végzik munkájukat. Árbevételünk 2015-ben meghaladta az 1,25 milliárd forintot, amelynek több mint 90 százaléka exportárbevétel.

Kis Balázs az ünnepségen köszönetet mondott Lengyel Istvánnak, a cég egyik alapítójának. Az elnök kiemelte: Gyulán működő ügyfélszolgálatuk is hozzájárul a zrt. sikeréhez.

A méltatásban elhangzott: Horváth Péter, az Erkel Ferenc Művészeti Iskola néptáncoktatója Gyula több oktatási és nevelési intézményében tart órákat, több mint háromszáz gyereket ismertet meg a néphagyományokkal. Az általa oktatott fiatalokból alakult Harruckern Táncegyüttes vezetése mellett olykor táncol, és koreográfiát is készít. Az együttessel évi 50-80 alkalommal lépnek fel, belföldön és külföldön egyaránt. Művészeti vezetője az Alapfokú Művészeti Iskoláért Közhasznú Alapítványnak, amelyet nemcsak munkájával, hanem anyagilag is segít.

Horváth Péter úgy fogalmazott: díja a táncosoknak, szüleiknek, valamint kollégáinak és a támogató intézményeknek szól.

Titz Ádám János személyszállítási vállalkozóként mintegy ötven óvodást és kisiskolást szállít a külterületekről a nevelési, oktatási intézményekbe. Az iskolákon és az óvodákon kívül megrendelői között tudhat egyesületeket, alapítványokat, önkormányzatokat és egyházakat. Munkája mellett karitatív tevékenységet folytat: támogatja a Viharsarki Koraszülött Mentő Alapítványt, ingyenes kirándulást szervez iskolásoknak, és gyakran díjmentesen szállítja az óvodásokat. Emellett gondoskodik az év végi ételosztáshoz szükséges alapanyagok biztosításáról, több tonna használt ruha ingyenes szállításáról, Mikuláskor pedig gyümölcsöt, édességet oszt a gyermekkórházban – részletezte a laudáció.

Titz Ádám János elmondta: meghatódott és meglepődött a jelölésen. Mint kifejtette, tevékenységét a jövőben tovább szeretné folytatni.

Pénzes Sándor vállalkozó, de fő tevékenysége mellett weboldal-üzemeltetéssel, weblaptervezéssel, sajtóügynöki tevékenységgel, továbbá fotóriporteri és világhálóportáli szolgáltatással is foglalkozik. Közismert fotóriporter, független újságíró, a gyulavaros.hu és a panoramafotok.hu weboldalak szerzője, megalkotója és üzemeltetője. Tevékenysége, fotói segítik Gyula arculatának kialakítását, népszerűsítését, munkájával közvetetten hozzájárul a gyulai vendégéjszakák számának növeléséhez, a város kulturális, gazdasági életének fejlődéséhez. Fotóiért gyakran keresik fel országos napilapok, magazinok szerkesztői, képei rendszeresen jelennek meg kiadványokban, térképeken, óriásplakátokon, ajándéktárgyakon, csomagolóanyagokon. A gyulai szállodák óriás panorámafotóival díszítik közösségi tereiket, szobáikat.

Pénzes Sándor hangsúlyozta: a jövőben is igyekszik meglátni és másokkal is megláttatni Gyula szépségeit.

A díjátadó után a Gyulai Erkel Ferenc Ifjúsági Fúvószenekar adott koncertet. A fogadást pezsgős koccintás zárta.

 

____Eredeti-GYHRCSD_0067.JPG

A Gyulai Erkel Ferenc Ifjúsági Fúvószenekar koncertje 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)