Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Nils Holgerson nyomában jártunk a gyulai könyvtárban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterKULTÚRA • 2016. november 28. 11:15
Nils Holgerson nyomában jártunk a gyulai könyvtárban
A Világjáró gyulaiak sorozat keretében Oltyán Ilona mesélt svédországi élményeiről
Újabb előadásához érkezett a Mogyoróssy János Városi Könyvtár nagy sikerű sorozata, a Világjáró gyulaiak. Ezúttal Oltyán Ilona fotós kalauzolt el bennünket Svédország mesebeli tájaira november 24-én, és élménybeszámolóját gyönyörű képekkel színesítette.
____Eredeti-GYHRCSD_0013.JPG

Oltyán Ilona a gyulai könyvtárban tartott előadást 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Az előadás címe „Nils Holgerson nyomában” volt, így sokan gyermekprogramra asszociálhattak, de nem erről volt szó. Oltyán Ilona egyrészt a hely szelleme miatt választotta a címet. A másik ok, hogy a könyv szerzője, Selma Lagerlöf – aki nem mellesleg az első női Nobel-díjas – azért írta meg Nils Holgerson történetét, hogy a svéd gyerekek ebből tanulják meg az ország földrajzát.

Oltyán Ilona elmondása szerint szinte hazajár Svédországba, először Malmőt volt szerencséje meglátogatni, de a mostani élménybeszámoló a 2015 márciusában megejtett stockholmi útjáról szólt. Kint él a lánya és annak családja, így amikor csak teheti, meglátogatja őket.

Kifejtette, hogy egészen másképp működik az óvodai és iskolai rendszer, mint itthon. Óvodába már egész kiskoruktól járnak a gyermekek, nincs igazi korhatármegkötés. Rengeteg időt töltenek a szabadban – amely általánosan igaz a svédekre – lehet rossz idő is, nincs olyan nap, hogy ne lennének kint valamennyi időt.

Az iskolát ugyanakkor kezdik a gyerekek, mint Magyarországon, de kilencosztályos az általános iskola, és három év a középiskola. A nulladik év egyfajta előkészítő, amely meghatározza a továbbtanulást, hiszen a diákok saját tempóban tanulhatnak, gyakorlatilag ők határozzák meg a haladásuk folyamatát. Interaktív, sok csoportmunkával fűszerezett órákat tartanak, és ami a legmeglepőbb, hogy egyáltalán nem kell eszközt vásárolniuk a családoknak, mindent megkapnak ingyen.

A következőkben egy képösszeállítást láthattunk Oltyán Ilona családjáról. Elmesélte, hogy egy faházban laknak, amely rendkívül gyakori arrafelé. A ház háta mögött fekszik a Malaner-tó, amely Svédország harmadik legnagyobb tava, ráadásul pont Stockholmnál találkozik a Balti-tengerrel. A tó szépségét is megörökítette az előadó, így húsz perces meditáció következett, amely során kellemes zene kíséretében csodálhattuk meg a svéd tájat.

Képösszeállításokat tekinthettünk meg Hasselby városáról, amely jól visszaadta a svédek természetszerető és barátságos mivoltát, valamint a Skanzenről és a királyi palotáról, majd a beszámoló végén egy újabb természetfotó-összeállítással köszöntünk el Svédországtól.

____Eredeti-GYHRCSD_0025.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)