Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Isteni küldetésből született kötet

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterKULTÚRA • 2016. november 17. 13:00
Isteni küldetésből született kötet
Bemutatták Turai Kamil „Boldogasszony ódák” – Misztériumok című könyvét a gyulai könyvtárban
A Mogyoróssy János Városi Könyvtárban mutatták be Turai Kamil „Boldogasszony ódák” – Misztériumok című új verseskötetét november 16-án. A könyv a szerző élettapasztalatain keresztül mutatja be a férfi és a nő kapcsolatát, a szerelmet és az életet. A szerző elmondása szerint húsz évvel ezelőtt küldetéstudat fogta el, miszerint irodalmi szinten is jóvá kell tenni az eredendő bűnt.
____Eredeti-DSCN4714.JPG

Turai kamil (balról) és Dézsi János a gyulai könyvtár Simonyi-olvasótermében 

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter 

– Ádám és Éva bűnéről van szó, illetve az Isten sajátságáról – kezdte Turai Kamil. – A bűn már akkor elkezdődik, amikor kettéválnak férfivá és nővé. Platón szerint a filozófia, a művészet és a szerelem vezet el bennünket Istenhez. A kitűzött célom kudarcot vallott, de azt szoktam mondani, hogy ez a kudarc többet ér, mintha sikert értem volna el. Húsz évig éltem ebben a küldetéstudatban, folyamatosan írtam a huszonnyolc soros verseket.

A szerző azon gondolkodott, hogy miért van az, hogy az Isten ad az embernek egy küldetést, ő pedig azt félreérti. Ő maga is így értékeli a kötetben megjelenő írások megszületését, amelyeket először rossznak tartott, de az édesanyja halálakor újra elővette azokat. Elkezdte az írásokat javítgatni és újraolvasni, és úgy találta, hogy mindegyik mond valamit. Elmondása szerint olyan a kötet, mint egy ház: minden megtalálható benne a díszteremtől kezdve a mellékhelyiségig.

– Nem bonyolult versek, mégis nehéz olvasmányok – folytatta Turai Kamil. – Dézsi János, a könyvtár igazgatója azt mondta, hogy nem tudott egy-kettőnél többet elolvasni egyszerre, és valóban nem nagyon lehet, hiszen rengeteg különböző elem húzza szét az ember agyát gondolatilag. Van bennük érzelgősség és fájdalmas panaszkodás is.

Kifejtette, hogy az irodalomban nincs helye mellébeszélésnek, ha az ember elkezd valamit takargatni és maszkírozni, abból nem lesz irodalom. Az ember azért ír, hogy megoldjon egy olyan kérdést, amelyhez az agy és a kéz egyszerre mozgása szükséges, nem véletlen, hogy sokan gyógyírként is alkalmazzák az írást. Számára bizonyos napok túlélésben segítette az ódák megírása.

A bemutatón a Turai Kamil és Dézsi János beszélgetéséből derült ki a kötet megszületésének története, a szerző fel is olvasott néhányat a művekből.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)