Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Kis Szilágyi mindig gyulai maradt

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterKULTÚRA • 2016. november 04. 16:20
Kis Szilágyi mindig gyulai maradt
Kiállítás nyílt Szilágyi István emlékére a Kohán Képtárban
Megnyílt a „kis Szilágyi 120” című kiállítás november 3-án a Kohán Képtárban, amely Szilágyi István gyulai festő születésének 120. évfordulójának állít emléket. A tárlatot Durkó Károlynak, az oktatási és kulturális bizottság elnökének és Székely Árpád műgyűjtőnek a gyűjteményéből állították össze.
____Eredeti-GYHRCSD_024.JPG

A tárlat megnyitója a KOhán Képtárban 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A megnyitó Barbócz Sándor népzenész előadásával kezdődött, majd Durkó Károly és Székely Árpád köszöntötte a vendégeket. Előbbi köszönetet mondott mindazoknak, akik segítettek a kiállítás szervezésében, és életben tartják Szilágyi István hagyatékát, utóbbi pedig a művészettel és a kis Szilágyi munkásságával való megismerkedésről beszélt.

Ibos Éva művészettörténész

A tárlatot Ibos Éva művészettörténész beszéde nyitotta meg, amelyben kiemelte, hogy a tehetség nem mindig elég a sikerhez, sokak szerint elsősorban szerencse kell hozzá. Szilágyi Istvánnak mégis a szerencséből volt a legkevesebb. Nem véletlenül lett kis Szilágyi néven közismert, hiszen törpenövésű volt, ami számos nehézséget jelentett számára. Szegény családba született, így vagyonos háttér sem állt mögötte. A jelenlegi ismeretek szerint sosem járt külföldön, így nem láthatta a generációjára rendkívüli hatást gyakorló műveket.

Kis Szilágyi önarcképe

A festő bejárta az egész Alföldet, gyakran időzött Pesten is, de mégis mindig gyulai maradt, mert itt érezte magát a legotthonosabban. Bár Párizsba nem jutott el, a modern festői szemlélettel mégis megismerkedett, hiszen a tanulmányai megkezdése előtt zajlott le a képzőművészeti főiskola oktatásának megreformálása, a régimódi tanárokat újak váltották. Olyan volt, mint a szivacs: mindent magába szívott, majd átszűrte azt, és beépítette a festészetébe.

Jó barátságban voltak Kohány Györggyel is, aki sokat tanult a nála idősebb művésztől. Nem ez lenne az első eset, hogy a tanítvány túlnő a tanárán, és az utóbbira alig emlékszünk, de szerencsére nem így történt: kis Szilágyira a mai napig szívesen emlékszik az utókor, ennek egyik ékes példája a 2006-ban kiadott monográfia.

A kiállítás december 11-ig tekinthető meg.

 

____Eredeti-GYHRCSD_016.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)