Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Pokolbéli világnéző ifjúsági bérlettel

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Csomós Éva • KULTÚRA • 2016. október 14. 14:00
Pokolbéli világnéző ifjúsági bérlettel
Rendhagyó irodalomórát tartottak a gyulai Vigadóban
Az irodalom, a színház és egyáltalán, a kultúra minél korábbi megszerettetése annak az ifjúsági bérletsorozatnak a célja, melynek városi lebonyolítását az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum NKft. vállalta magára, hogy időről időre teret adjon a tananyaghoz kapcsolódó háttér-információk átadásának. Az alap- és középfokú oktatásban tanulók e sorozat első alkalmaként egy Faludy György életét bemutató versszínházi előadást nézhették meg október 13-án a Vigadóban.
____Eredeti-GYHRCSD_002.JPG

Turek Miklós a gyulai Vigadóban 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A Pokolbéli világnéző című monodráma előadója Turek Miklós színművész volt, akinek nevéhez a versszínház műfajának megteremtése is kötődik. Ő ugyanis épp ezzel a műsorral hozta létre 2004-ben az azóta is küldetésének tekintett egyszemélyes színházát, melyben – 2005-ben maga Faludy is látta, és örömmel fogadta – némi kellék és díszlet alkalmazásával, szemben haladva a mai, látványvilágra épülő színházi trenddel, mindig az adott költőre és a gondolatokra helyezi a hangsúlyt. Műsorával nemcsak az ország valamennyi színpadát és iskoláját járta már be, hanem Amerikában és Nagy-Britanniában is sikerrel szerepelt, 2006-ban a Kaleidoszkóp Fesztivál különdíját, 2007-ben pedig a Fringe Fesztivál Legjobb Férfi Előadója díjat is kiérdemelte. A Pokolbéli világnéző egész estés előadásban 80, iskolai változatban 60 perces produkció, az elején tartott rövid bevezetővel megtoldva, igény esetén a végén, a látottak megbeszélésére is nyitottan.

Turek Miklósnak Faludy kapcsán egyáltalán nincs könnyű dolga, hisz a Kossuth-díjas költő, műfordító és író kivételesen hosszú élete igencsak mozgalmas és drámai fordulatokkal telített volt. Csodálatos nyelvi anyaga jó érzékű, határozott és mértéktartó válogatást kíván, hogy egy ilyen viszonylag rövid előadásban világlátása, költészete, érzelmi élete és a valósághoz való viszonyulása egyaránt érvényesülhessen. Azé a Faludyé, aki mindössze öt évvel volt fiatalabb József Attilánál és eggyel Radnótinál – akikről Turek Miklós szintén készített hasonló jellegű műsort –, megélt két emigrációt, találkozott Picassóval, Einsteinnel, Torontóban parkot neveztek el róla, neve szerepel az Enciklopédia Britannicában, egy angol nyelvű internetes oldal szerint irodalmi Nobel-díjra is jelölték; és nem azé, akit itthon Villon és a bulvárhírek kapcsán emleget a köztudat. A műsorba válogatott versek a költő afrikai, kanadai, amerikai, francia emigrációban átélt életérzéseit, hazaszeretetét, honvágyát és életigenlését jelenítették meg.

– A közelgő október 23. kapcsán választottuk ezt az előadást – magyarázta érdeklődésünkre Beszterczey Attila a művelődési ház képviseletében, akinek megítélése szerint a műsor a jelenlévő hét iskola mintegy 260 diákja közt egyaránt pozitív fogadtatásra talált.

A sorozat célja, hogy miközben az általános iskola felső tagozatos és a középiskolás diákok megismerik és megszeretik a művészeteket, jól is érezzék magukat. Ezért november 15-én, a sorozat következő alkalmával immár lényegesen oldottabb hangulatban, a budapesti Itt és Most Társulat improvizációra épülő előadásának lehetnek részesei.

 

____Eredeti-GYHRCSD_010.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)