Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A csicsóka

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2012. március 10. 13:00
A csicsóka
Csökkenti a vér magas inzulinszintjét és bebizonyosodott rákellenes hatása is
Képünk illusztráció

Itt egy újabb alapanyag, amivel változatosabbá és egészségesebbé tehetjük étrendünket. A csicsóka hazánkban több néven is ismert: jeruzsálemi articsóka, csókarépa, pityóka, csókapityóka. Őshazája Észak-Amerika. Magyarországon már az 1600-as években elterjedt! Régen a szegények burgonyája volt, ma már alig használjuk. A csicsóka vékony szárú, napraforgóhoz nagyon hasonló, magas növésű, a talajban értékes gumót termő (a burgonyára nagyon hasonlító) évelő növény.

A gumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb a rosttartalma, amely gátolja az egyéb szénhidrátok és a hizlaló tápanyagok felszívódását, és segít megelőzni a székrekedés kialakulását. Jelentős a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és a cinktartalma. Vitaminok közül figyelemre méltó a béta-karotin-, B1–, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai a kolin, betain, szaponin, quercimeritrin is egészségünket szolgálja.

Gumói főleg inulint tartalmaznak, keményítőt csak csekély mennyiségben. Az inulin egy olyan szénhidrát, amit a szervezetünk inzulin nélkül is hasznosítani képes. Mivel vércukor emelő hatása kicsi, ezért ajánljuk cukorbetegeknek a fogyasztását. Az inulin önmagában is csökkenti a vér magas inzulinszintjét és bebizonyosodott rákellenes hatása is.

Fogyasztása mindenkinek ajánlott, aki egészségesen szeretne táplálkozni!

Ajánlatos mindig csak annyi termést felszedni, illetve vásárolni, amennyit rövid időn belül elfogyasztunk, mert a gumók száraz körülmények között gyorsan megfonnyadnak, nedves körülmények között viszont hamar megpenészednek.

A többi zöldséghez hasonlóan a csicsóka is nyersen fogyasztva a legegészségesebb, így jut belőle szervezetünkbe a legtöbb vitamin, ásványi anyag. A nyers, hámozott csicsókát rágcsálhatjuk főétkezések között, íze hasonló a karalábéhoz, káposztatorzsához.

Nagyon ízletes kiegészítője a reggelinek, például vajas kenyérrel is fogyaszthatjuk. Elkészíthetjük köretnek húsos, zöldséges ételek mellé. A sós vízben főtt csicsókát önállóan, vagy burgonyával vegyesen is kínálhatjuk. A burgonyához hasonlóan sokféle ételt készíthetünk belőle. Mivel a burgonyánál édesebb, erősebb fűszerezést, sózást kíván. Friss salátákba is kiváló, sárgarépa, párolt borsó, kukorica, sajt, sonka mellé tartárral leöntve.

 

Csicsóka köret

A csicsókát megmossuk, meghámozzuk, felkarikázzuk. Teflonedényben kevés vajon megpároljuk, sóval, borsikafűvel, fokhagymával, petrezselyemmel fűszerezzük. Roston sült hal, vagy csirke mellé gyorsan elkészíthető kímélő, egészséges étel.

 

Csicsóka saláta (1 adaghoz):

15dkg csicsóka
10dkg torma
10dkg cékla
1 pohár kefir

bors
fokhagyma
snidling

A zöldségeket nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Sóval, borssal és fokhagymával elkevert kefirrel leöntjük, jól átforgatjuk. Tetejét snidlinggel megszórjuk és 3-4 órát hűtőszekrényben érleljük.

Energia:            285 kcal
Fehérje:             13 g
Zsír:                 6 g
Szénhidrát:          38 g

 

Csicsókás pogácsa (6 főre)

40 dkg liszt
20 dkg tisztított főtt csicsóka
15 dkg margarin
2,5 dkg élesztő
1 tojás
4 evőkanál búzakorpa
4 evőkanál lenmag
1 evőkanál só
feketebors ízlés szerint, el is hagyható
szükség esetén 1-2 ek tejföl

(A búzakorpa és a lenmag helyettesíthető mással, pl. olajos magvakkal, zabpehellyel, zabkorpával, de el is hagyható.)

A csicsókát megfőzzük, ha megfőtt megtisztítjuk, pépesítjük, kissé hagyjuk hűlni. Az élesztőt kevés tejben felfuttatjuk. Amikor már langyos a csicsóka, a többi összetevővel, és ha kell, 1-2 kanál tejföllel könnyen gyúrható tésztát készítünk belőle. 15-20 percet pihentetjük. A tésztát lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, késsel bekockázzuk a tetejét és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Zsírozott-lisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a pogácsákat. Tetejüket pirospaprikás tejjel megkenjük és hagyjuk kelni. Amikor megkelt (kb. fél óra), előmelegített sütőben pirosra sütjük.

Energia:           2773 kcal
Fehérje:           62,6 g
Zsír:             124,8 g
Szénhidrát:         341 g

Kb. 1000 Ft-ba kerül.

 

Édes lapcsánka (4 főre)

1/2 kg csicsóka
2 fej vöröshagyma
20 dkg liszt
3 tojás

fahéj
olaj

A csicsókát megmossuk. Nagy lyukú reszelőn lereszeljük a vörös hagymákkal együtt. Ráütjük a tojásokat és belekeverjük a lisztet is. Ízlés szerint sózzuk, és fahéjjal ízesítjük. Lepénykéket készítünk, és forró olajban arany-barnára sütjük mindkét oldalát.

Energia:           1033 kcal
Fehérje:           52,2 g
Zsír:              16,4 g
Szénhidrát:         182 g

 

Ínyenc csicsóka

1kg csicsóka
1dl olaj

2 gerezd fokhagyma
1dl tejszín
10 dkg füstölt sajt reszelve    

A csicsókát megtisztítjuk (kefével, vízzel), de nem hámozzuk meg. Vékony szeletekre vágjuk, tepsibe tesszük, és ízlés szerint megsózzuk. Meglocsoljuk az olajjal, rászórjuk az apróra vágott fokhagymát és jól összekeverjük. Ezután ráöntjük a tejszínt, megszórjuk a reszelt sajttal. Forró sütőben kb. 20 perc alatt puhára sütjük.

Energia:           1880 kcal
Fehérje:             45 g
Zsír:               157 g
Szénhidrát:          45 g

Jó étvágyat!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)