Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Az űrutazás ma már nem álom

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • K. M. • MAGAZIN • 2012. november 09. 18:00
Az űrutazás ma már nem álom
Vajon miért akarjuk meghódítani az ismeretlent?!
Képünk illusztráció

Mióta megismertük, hogy mit rejt az ég a fejünk felett, azóta álma az emberiségnek, hogy eljuthasson a csillagok közé. Az emberek a titok megismerése előtt még abban a hitben éltek, hogy az égen látható csillagok csak apró lyukak egy Földet beborító hatalmas leplen és ezeken jut át a mennyország fényessége.

A múltszázad kezdetén váltak valóra a repülésről szőtt elképzelések, amely azóta hétköznapjaink részévé vált, mint megannyi más technikai újdonság. Hogyan és hol születnek vajon ezek a néha meghökkentő, de sokszor mégis életképes ötletek?! Fura kimondani, mégis igaz: az emberiség egy szűk rétegének az agyában, akik jórészt tudósok, mérnökök és írók. Elképzeléseiket sok munka árán megalkotják és a világ elé tárják, hogy mindenki megismerhesse és használhassa. Hihetetlen folyamat ez, de ha belegondolunk, pont ilyen vágyunk az űrutazás, amelyet csak pár ember fog számunkra megalkotni, és mi ezt már csodálattal fogjuk élvezni.

De miért akarjuk meghódítani az ismeretlent?! Talán azért, mert a hétköznapi életünktől teljesen eltér, és mágnesként vonzza a képzeletet. A csillagok világa kiszakítja az embert a földi világból, és az elménk megpróbálja elképzelni a tér és az idő végtelenségét, a fantáziánk életre kel, és máris az űr vándorai vagyunk. Valakikben pedig olyan erős ez az álom, hogy hihetetlen kitartással valóra is váltják. Valódi választ nem tudunk adni a kérdésre, ahogy arra sem, hogy mi is az élet értelme. De ha meg lehet oldani, miért ne tennénk meg?! Hát vágjunk bele az utazásba, hódítsuk meg a teret és az időt!

A jelenlegi űreszközök hagyományos meghajtási módjával még nem tudnánk gyorsan haladni. Nézzünk egy példát: A hozzánk legközelebbi csillagrendszerhez, az Alfa Centaurihoz, 28 ezer km/h maximális sebességgel is 165 ezer évbe kerülne eljutni. A jelenleg megoldhatatlan gond, hogy a gyorsításhoz az űrhajónak üzemanyagot kellene magával cipelnie, ami természetesen megnövelné a gyorsítandó tömeget. A legénység pótolható, bár kicsit vicces elképzelés alapján, mely szerint utódokat kellene nemzeniük. Az üzemanyag pótlásával kapcsolatban létezik olyan elképzelés, hogy a már létező antianyag-hajtóműveket használnánk. Ezek felhasználhatnák az anyag és antianyag egyesülésekor keletkező hatalmas energiát, csupán csak annyi akadálya van ennek az elképzelésnek, hogy a szükséges elegendő antianyag biztonságos előállítását, tárolását és fokozatos felhasználásának módját kellene kifejleszteni.

 

 

Felmerült olyan gondolat is, hogy utazás közben a csillagközi anyagból lehetne gyűjteni a hidrogént a fúziós energiatermeléshez. Ez a módszer viszont már ott megbukott, hogy nem volna elegendő összegyűjthető alapanyag. Egy másik lehetséges módszer a vitorlázás lenne a fénynyomást kihasználva. Ehhez persze a napfény nem volna elég, hiszen csillagunktól távolodva, a fénynyomás egyre gyöngül, és igen hamar lecsökkenne a napvitorlás gyorsasága. A szükséges tolóerőt mondjuk más forrásból is lehet biztosítani, például a Földről küldött, jól irányzott lézer vagy részecskenyalábokkal. A lényeg az, hogy az utazást lehetővé tevő energiaforrást ne kelljen az űrhajónak magával vinnie, külső forrást használjon.

Igen érdekes elképzelés még, hogy bombákat használnának a nagy lökések eléréséért. Ez elméletileg szintén felgyorsíthatja a csillagközi űrhajót, de ez a megoldást inkább nagyobb méretű, több száz személyt szállító hajóknál volna hatékony. Az elképzelések célja igazából az lenne, hogy a fénysebesség kb. 10%-át el tudják érni, hiszen ezzel kb. 60-70 év alatt elérhetnénk az Alfa Centauriszhoz, bár lehet csak az űrhajósok gyermekei érnének oda, vagy meg kellene oldani a hibernációt.

A csillagközi utazás bár még csak álom, a bolygóközi utazás már csak karnyújtásnyira van, hiszen már folyamatosan képezik ki azokat az embereket, akik pár évtizeden belül eljuthatnak a Holdra és a Marsra.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)