Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A cukkini

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2012. július 07. 13:00
A cukkini
Legjelentősebb tápanyaga a héjában található védőhatású béta-karotin
Képünk illusztráció. Forrás: www.ingredienten.nl.jpg

A cukkini Nyugat-Indiából és Mexikóból származik, de napjainkra az egész világon elterjedt és kedvelt növény, amely a kígyóuborkára emlékeztet. Az elmúlt években népszerűsége a divatos fitness-irányzatoknak köszönhetően jelentősen megnőtt.

Az uborka és a tök házasságából született zöldség. Bátran ehetünk belőle, nem okoz puffadást. Megfelelő ételkészítési eljárást alkalmazva, a legtöbb diétás étrendben felhasználható. Mivel a tápértékének zöme a puha héjában rejlik, ezért szerencsésebb a zsenge, 15-20 cm-es, még puha héjú példányokat megvenni. Ezek héjastul elkészíthetők, és a magházat sem kell kikaparni. A kifejlett, 25-30 cm-es termések is ehetőek, csak ezeket meg kell hámozni.

Legjelentősebb tápanyaga a héjában található védőhatású béta-karotin, de tartalmaz C-vitamint, folsavat, káliumot, kalciumot, foszfort, mangánt, cinket, valamint szelént. Nyákszerű és kesernyés anyagai jó hatással vannak a bélműködésre, a szelén, a C-vitamin és béta-karotin pedig immunrendszer-erősítő.

Változatosan elkészíthető!

Fogyaszthatjuk párolva, rántva, rakott egytálételként, töltve, hideg-meleg levesként, fasírtként, salátaként, vagy akár pástétomként. Készíthető belőle főzelék, lecsó, pörkölt, de az uborkához hasonlóan saláta, savanyúság is.

 

Cukkinivel rakott burgonya (4 főre)

2 kisebb cukkini
2 nagyobb burgonya
vöröshagyma
paradicsom
15-20 dkg sajt
1 dl olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
2 dl tejszín
5 dkg vaj

frissen őrölt bors

A burgonyát meghámozzuk, a cukkinit, a paradicsomot megmossuk, a hagymát is megtisztítjuk, majd vékony szeletekre vágjuk a zöldségeket. A tepsibe olívaolajat öntünk. Váltogatva egymásra fektetjük a zöldségszeleteket. Megsózzuk és forró sütőben 10 percig sütjük. Eközben felforraljuk a tejszínt, hozzáadjuk a vajat, a tört fokhagymát, borsot darálunk rá és forrón a tepsi tartalmára borítjuk. Reszelt sajttal megszórjuk és szép pirosra sütjük.

Energia:           2825 kcal
Fehérje:             66 g
Zsír:               198 g
Szénhidrát:         170 g

 

Cukkini fasírt (4 főre)

1 közepes cukkini
3 kifli
1 tojás
2 evőkanál zsemlemorzsa

2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál szezámmag
10 dkg sajt
kevés liszt

bors
köménymag
pirospaprika
olaj

A cukkinit megtisztítjuk, magházát kiszedjük és uborkagyalun leszeleteljük. Beleütünk egy tojást, hozzáadjuk a vízben megáztatott és kinyomkodott kifliket, kockára vágott sajtot, majd fűszerezzük. Belekeverünk a zsemlemorzsát, majd 1-2 órát hűtőben pihentetjük. Szükség esetén adunk hozzá még közvetlen sütés előtt kevés lisztet, hogy jól formázható masszát kapjunk. Korongokat formázunk belőle, ezeket szezámos morzsába forgatjuk. Végül bő olajban kisütjük vagy egyszerűen sütőpapíros tepsibe rakjuk és zsiradék nélkül készítjük el. 5-10 perc alatt átsül. Melegen és hidegen egyaránt tálalható.

Energia:           1889 kcal
Fehérje:           48,4 g
Zsír:             133,8 g
Szénhidrát:       109,8 g

 

Jó étvágyat!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)