Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Fantasztikumból valóság

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • K. M. • MAGAZIN • 2012. július 06. 18:00
Fantasztikumból valóság
A fekete lyukak titkai
Képünk illusztráció

Hosszú évekig folyt a vita a tudósok között, hogy a fekete lyukak léteznek-e, és milyen törvények érvényesülnek a belsejükben. Hogyan is lehetne észlelni egy teljesen sötét, egészen apró objektumot, ami ráadásul több millió kilométerre van?!

A 60-as, 70-es években - a rádiócsillagászat területén elért fejlődésnek köszönhetően - olyan furcsa objektumok váltak láthatóvá az Univerzum szélén, amelyek révén értetlenség és vita támadt a csillagászok között, és amelyek a fekete lyukak iránti érdeklődés feléledéséhez vezettek. A fekete lyuk egy olyan térrész, amit egy önmagába összeroskadó csillag ural, amelybe anyag kerülhet, de amelyből semmi sem lép ki, még a fény sem. Létezésüket az általános relativitáselmélet jósolta meg. Fekete lyuk keletkezik akkor, ha egy véges tömeg a gravitációs összeomlásnak nevezett folyamat során egy kritikus értéknél kisebb térfogatba tömörül össze. Ekkor az anyag összehúzódását okozó gravitációs erő minden más anyagi erőnél nagyobb lesz, s az anyag egyetlen pontba húzódik össze. A fekete lyuk belsejében nincs fent vagy lent, nincs jobb vagy bal, valamint az idő és a tér szabályai is megváltoznak. A fekete lyuk körül ugyanis van néhány kilométer átmérőjű tartomány, ahol a gravitációs vonzás erősebb, mint az Univerzum bármely más részén. Sőt, még ha be is tudnánk repülni egy fekete lyuk belsejébe, akkor sem adhatnánk hírül, hogy mit találtunk, mivel a jelek sem hatolnak át ezen a különleges gravitációs mezőn. Arról nincsen tudomásunk, hogy hova kerülnek a beszippantott dolgok.

A fekete lyuk kifejezést eredetileg John Archibald Wheeler találta ki egy 1967-es New York-i konferencián. A fekete lyukak felfedezésének derekán a csillagászok olyan objektumokat észleltek, amelyek nagy mennyiségű sugárzást bocsátanak ki magukból, de fényt nem. Mivel semmi nem juthat ki a fekete lyukakból, így felvetődik a kérdés, hogy honnan jön a sugárzás? A sugárzást valószínűleg úgy tudják magukból kibocsátani, hogy el tudnak kapni gázszalagokat, amelyek forgó gyűrűt képeznek a fekete lyuk körül, mielőtt a lyuk magába szippantaná őket. A lyuk közelében lévő gravitációs mező fogságában a gázok valószínűleg felmelegednek és örvényleni kezdenek, és energiáiktól sugárzás formájában szabadulnak fel.

 

 

Az egyik legjelentősebb fekete lyuk-elméletet Roy Kerr új-zélandi matematikus alkotta meg. Einstein elméletén alapuló számításai révén Kerr meggyőződött a forgó fekete lyukak létezéséről.  Az elmélete szerint az összezuhant csillag anyaga lesz a középpontban és körülötte pedig az eltorzult űr, amely görbült marad a csillag eredeti forgásának következtében. Egy másik hasonló elméletet Roger Penrose, oxfordi matematikus fejlesztette tovább, amely szerint az összezuhant csillag látható fényét körülvesz egy sötét anyag, amely megakadályozza, hogy a csillag fénye kisugározzon az űrbe.

Bármennyire is csak kezdetlegesek az elméletek a feketelyukakkal kapcsolatban, az már elfogadott és bizonyított tény, hogy a fekete lyukak nem álomképek. Az Univerzumban az anyag valóban összeroskadhat és a térben kialakíthat egy fekete lyukat – egy olyan jelenséget, aminek tanulmányozása kivezethet bennünket megszokott világunkból, valószínűleg még rejtélyesebb természeti körülmények közé. Elmondható, hogy ami régen még tudományos fantasztikum volt, az mára már tudományosan bizonyított valóság.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)