Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A csillagászat múltja, jelene és a jövője

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • K. M. • MAGAZIN • 2012. június 29. 18:00
A csillagászat múltja, jelene és a jövője
Sokan kérdezték már tőlem, mivel is foglakozik egy csillagász
Képünk illusztráció

Az esti csillagos égbolt látványa még mindig megbabonázza, érdekli, foglalkoztatja és elbűvöli az embereket. Nincs ez másképpen velem sem. A csillagászat egyesek szerint megfoghatatlan és misztikusnak hangzik, de valójában nem az. A csillagászat egy leíró tudomány, mely a Földön kívüli jelenségek megfigyelésével és magyarázatával foglalkozik. Mivel e világ számunkra csak a huszadik század közepéig nem volt közvetlenül hozzáférhető, tárgyának vizsgálatához a csillagászat hagyományosan kialakult módszere az égitestekről érkező elektromágneses és egyéb sugárzások vizsgálata. A csillagászatnak az észlelés az alapja, majd utána a jelenségek magyarázata. Tárgy és módszer ezen kapcsolata az utóbbi évtizedekben, a bolygók és holdjaik közvetlen elérésével némileg meglazult, így a bolygók és kisebb égitestek összetételének vizsgálatával foglakozó tudományág, a planetológia mára már beleolvadt a csillagászatba.

A csillagászat más területei pedig a fizikát alkalmazzák a megfigyelések magyarázatára. Napjainkban, a csillagászatnak egyik érdekessége, hogy egyike azon kevés tudományoknak, ahol az amatőrök megfigyelései még mindig fontos szerepet játszanak, különösen a rövid ideig tartó jelenségek felfedezésében és megfigyelésében. A csillagászathoz viszont nem szabad kötni az asztrológiát, ami megpróbálja az emberek sorsát megjósolni égitestek jellemzőiből. Bár a csillagászatnak és az asztronómiának közös történeti gyökere van, módszerüket tekintve mégis nagyon eltérőek.

 

 

A fennmaradt írásos csillagászati megfigyeléseket tartalmazó dokumentumokból ismerjük, hogy a csillagászat az egyik legrégebben fejlődő természettudomány. A kezdetekben minden kultúra megpróbálta értelmezni az égen elhelyezkedő fényes pontok sokaságát és a különböző égi jelenségeket, nekik köszönhetően álltak össze a mai ember előtt  az eddigi ismeretek. A babilóniaiak különböző táblázatokban pontosan rögzítették az égi eseményeket, a bolygók mozgását, s ezek az adatok a mai tudós számára is fontosak. Az egyiptomiak a naptárkészítésben és a csillagászati geodéziában értek el jelentős eredményeket. A kínaiak nem törekedtek egységes csillagászati rendszer kiépítésére, hanem csupán bizonyos események – nóvák, üstökösök, fogyatkozások – megfigyelésére és leírására specifikálódtak.

A mai korunk racionális gondolkodása miatt azonban óhatatlanul felvetődik egyesekben a kérdés, hogy a számítógépek és elektronikus mérőeszközök korában mi az értéke a régi idők csillagászati megfigyeléseinek. Mit tud a mai fizikus, csillagász, tudós felhasználni az évszázadokkal, évezredekkel ezelőtti égbolt megfigyelésekből? Milyen tanulságokat szűrhet le a történettudós vagy a kultúrtörténet kutatója az egykori feljegyzésekből? A válasz roppant kézenfekvő, hiszen egyes csillagászati jelenségek csak egyszeriek, ezért kiértékelésükhöz csak az egykori megfigyelésekre támaszkodhatunk. Számos folyamat változása csak évszázadok alatt mutatkozik meg, vagy évszázados periódusú. A visszamenően kiszámítható események egykori feljegyzései alkalmasak az ezekkel egyidejű történelmi események pontos időpontjának meghatározására. A csodásnak vagy szörnyűségesnek leírt rejtélyes égi események alapos elemzése sokszor egyértelmű csillagászati jelenségekre vezethetők vissza a mai tudásunkkal. Jelenünkben pedig, a teleszkópoknak köszönhetően az űrben felfedezett közeli és távoli világot vizsgáljuk és próbáljuk fizikai úton megérteni és megmagyarázni, melyekre a jövő tudósai támaszkodnak majd.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)